جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۲
فروش تخلفات ۹۰ درصد بودجه شهرداری مشهد را تشکیل می دهد

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در حال حاضر فروش تخلفات افزون بر ۹۰ درصد بودجه شهرداری مشهد را تشکیل می دهد.

Print Friendly, PDF & Email

 

محمد کمال سروی ها روز شنبه به مناسبت روز دانشجو در نشست هم اندیشی با حضور نمایندگان تشکل های دانشجویی مشهد افزود: فروش تخلفات در طول چندین سال گذشته در مشهد رشد صعودی داشته است، به طوریکه در سال ۱۳۸۷ این شاخص بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بودجه شهرداری مشهد را شامل می شد.

وی اظهار داشت: این در حالی است که شهردار وقت در این زمان تصمیم داشت با ایجاد درآمدهای پایدار و شفاف، سهم فروش تخلفات در بودجه شهرداری مشهد را به کمتر از ۲۰درصد برساند.

وی این اقدام شهرداری را راحت ترین و سهل ترین راه درآمد زایی عنوان کرد و افزود: با این شرایط هر کس هر چه بخواهد می تواند با پرداخت پول آن را بدست آورد.

سروی ها تصریح کرد: به طور مثال مالک ساختمان می تواند با پرداخت پول، پیلوت که باید محل پارکینگ باشد را بفروشد و یک واحد اضافه کند.

وی ادامه داد: امروز تبعات این اقدامات را در گلایه مندی و نارضایتی ساکنان بسیاری از محلات مشهد که به علت پارک ماشین های متعدد در خیابان ها، با مشکل تردد مواجه اند را می توان به فراوانی مشاهده کرد.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد خاطر نشان کرد: به همین دلیل است که مقام معظم رهبری بر مبارزه با رشوه خواری بویِژه در داخل شهرداری ها تاکید دارند و می فرمایند رشوه جزء بزرگترین گناهان و بزرگترین عوامل تخریب نظام های سیاسی به شمار می رود.

سروی ها تصریح کرد: امروز شهرداری ها ابر سازمان هایی هستند که در همه حوزه های معیشتی مردم ورود دارند و اگر شهرداری ها سالم شوند، در حقیقت همه سیستم های نظام سالم می شوند.

به گفته وی، در گستردگی شهرداری ها همین بس که می توان گفت هم اکنون گردش مالی نهاد سپاه پاسداران در خراسان رضوی به اندازه یکی از مناطق شهرداری مشهد نیست.

وی خطاب به نمایندگان تشکل های دانشجویی در این هم اندیشی گفت: شما دانشجویان نباید سکوت کنید و باید تخلفات را متذکر شوید، چراکه اولین تخلف ایجاد شده مثل روزنه است و اگر بدان توجه نشود، روزنه تبدیل به دروازه شده و تخلف نهادینه می شود.

وی به کاستی های بودجه ریزی در شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: در گزارشی که به تازگی منتشر شده است، بودجه شهرداری مشهد در سال جاری ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تعیین شده که تاکنون تنها ۸۸۰ میلیارد تومان آن وصول شده است.

وی گفت: علت این موضوع آن است که بودجه ریزی در شهرداری مشهد شفاف، منطقی و واقعی نیست، در حالیکه باید صادقانه با مردم صحبت کرده و بتوانیم اعتماد آنها را جلب کنیم.

وی تصریح کرد: به طور مثال شهرداری از طریق سرمایه گذاری با بخش خصوصی قرارداد می بندد و درآمد این سرمایه گذاری که بناست چند سال آینده به شهرداری تعلق یابد ،در بودجه امسال شهرداری لحاظ شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دیگر تخلفات گفت: دریافت کارانه به زیرمجموعه شهرداری مشهد در یک دوره به برخی افرادی تا ۵۰ میلیون تومان را شامل می شده است، در حالیکه برخی در عمر خدمتشان حتی تاکنون ۱۰۰ هزار تومان کارانه دریافت نکرده اند.

وی نهادینه کردن سیستم نرم افزاری در شهرداری ها و حذف ارتباط چهره به چهره را از راهکارهای پیشگیری از تخلفات و رشوه خواری عنوان کرد و افزود: در این راستا شهرداری مشهد اقداماتی را با صرف هزینه ۱۶ میلیارد تومان برای پیاده سازی نرم افزاری مطابق کشورهای اروپایی انجام داده است.

وی گفت: اما هم اکنون تحویل گیری این نرم افزار به دلیل سودجویی ها در این زمینه با مشکلات بسیاری همراه است که باید علت آن مورد بررسی قرار گیرد.

رییس شورای شهر مشهد در این هم اندیشی به سوالات نمایندگان تشکل های دانشجویی در زمینه های مختلف نظیر توازن مدیریت شهری، معضل حاشیه نشینی، معیارهای انتخاب شهردار، عدم تطابق معماری مشهد با بافت مذهبی، افزایش برج سازی در مشهد، توجه به ایده های دانشجویی در مدیریت شهری و مهندسی شادمانی پاسخ گفت وهمفکری دانشجویان را در این حوزه ها خواستار شد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری