جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۲
مطالبات مردم؛ واژگان دایره لغات توسعه شهری / ایده هایی که مناطق را نو نوار می کند
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، برای فرار از گزارش نویسی های روز مره و تکرار مکررات؛ دل را دریا زدیم و سختی حضور در کوچه خیابانهای مناطق دوازده ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، برای فرار از گزارش نویسی های روز مره و تکرار مکررات؛ دل را دریا زدیم و سختی حضور در کوچه خیابانهای مناطق دوازده گانه شهرداری کرج را به جان خریدیم. آمدیم تا با شما شهروند گرامی به صورت رو در رو گفتگو کنیم و از درد دل هایتان برای مدیران شهری بنویسیم. گرچه دیکته های زیادی از حرف های شما برای مسئولان انشاء شده اما ما هم ترجیح دادیم پنجره ای جدید از مطالبات شهروندان به روی مدیران شهری بگشاییم؛ ان شاء ا… که در حل مشکلات شهری و بهبود توسعه و عمران شهری کارگشا باشد.


با سفری کوتاه به لایه های شهر و گفتگو با ساکنان مناطق مختلف کرج می توان به درک بهتری از واژه «ایران کوچک» دست یافت که الحق کرج به درستی از چنین اسم مستعاری برخوردار شده است؛ از ترک و لر گرفته تا فارس و گیلکی و کرد و مازنی و… زیر سقف بزرگی به نام کرج گرد هم جمع شده اند و در صفا و صمیمیت روزگار می گذرانند. در این بین، مدیریت شهری کرج برای زندگی بهتر و آرام تر شهروندان به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کند و سالانه صدها میلیارد تومان برای پهن کردن فرش قرمز خدمت رسانی زیر پای مردم هزینه می شود.


به باور شهروندان، ساماندهی و بهسازی بافت های فرسوده، کمبود پارکینگ های عمومی در سطح شهر، ترافیک، آلودگی هوا و… فصل مشترک معضلات و مشکلات مناطق دوازده گانه شهرداری کرج در مقطع کنونی است که بایستی برای حل آنها برنامه های زمانی کوتاه، میان و بلند مدت تعریف کرد و با تامین اعتبارات مورد نیاز، آنها را اجرایی کرد.


شهروندان در گفتگوهای جداگانه با خبرنگار ما، ضمن تقدیر از نگاه مثبت مدیریت شهری نسبت به ارتقای کمی و کیفی خدمات رسانی، خواستار بهره گیری از دانش های نوین در حوزه های شهری شدند.


ساماندهی تپه مراد آب


علی احدی، ساکن کوی اردلان منطقه یک شهرداری کرج گفت: ساماندهی تپه مرادآب یکی از خواسته های جدی شهروندان از مدیریت شهری است که مشکلات فرهنگی و اجتماعی را به دنبال داشته است.


وی، با اشاره به اینکه اجرای این طرح از حدود ۲۰ سال قبل آغاز شده و همچنان ناتمام است، بیان داشت: جلب سرمایه گذاران بخش خصوصی و هدایت سرمایه های اقتصادی سرگردان شهر کرج می تواند سرآغازی برای تملک مابقی اراضی تپه و اجرای طرح های گردشگری و تفریحی در آن باشد.


مونا سی سی، دیگر شهروند ساکن در کوی هما می گوید: اقدامات منطقه یک شهرداری در آسفالت کاری، جدول گذاری و زیباسازی شهری مطلوب است و از این بابت؛ متشکریم.


وی، خواستار تعریض محور کرج – چالوس از سه راه عظیمیه تا پل بیلقان شد و بر اجرای طرح های ترافیکی به منظور تسهیل در آمد و شد وسایط نقلیه تاکید کرد.


این بانوی شهروند اضافه کرد: احداث پایانه تاکسی در ابتدای خیابان چالوس روبروی مسجد جامع کرج جزو خواسته های همیشگی بانوان از مدیر منطقه است.


رضا علوی، جوان دوستدار محیط زیست به خبرنگار ما گفت: تسریع ساماندهی ارتفاعات بیجی با کاربری فضای سبز موجب افزایش سرانه های فضای سبز منطقه می شود. فضای سبز به عنوان ریه های تنفسی شهر، در مقابله با تشدید آلودگی هوا موثر است.


وی، خواستار احداث پارکینگ های طبقاتی در منطقه با توجه به تراکم برج های تجاری شد و از کمبود جای پارک به عنوان یکی از مشکلات شهروندان یاد کرد.


انتقال مشاغل مزاحم و کارگاهی


جمعی از شهروندان ساکن در منطقه ۲ کرج خواستار انتقال مشاغل مزاحم و کارگاهی در راستای جلوگیری از آلودگی های صوتی شدند.


سعید سلگی در همین زمینه می گوید: احداث مرکز خدماتی که مشاغل کارگاهی و مزاحم در آنها متمرکز شوند، می تواند زمینه ساز رضایت شهروندان باشد.


علیرضا راد، از ساکنان قدیمی منطقه، ساماندهی میدان شهید سلطانی ( پل فردیس) را تیتر اصلی مطالبات مردم از مسئولان می خواند و می افزاد: از شهردار کرج تقاضا دارم کارگروهی مختص رسیدگی به وضعیت پل فردیس را تشکیل دهید؛ چرا که شاهد ایجاد ترافیک چندین کیلومتری پشت پل فردیس هستیم و در حد یک چالش ملی مطرح است.


تعیین تکلیف بازار میوه و تراه بار شهید مطهری واقع در جنب پل شورا،  تعریض و ساماندهی مسیر دوربرگردان رو گذر شورا در محدوده بازار و جنب سازمان آب، تعریض و بهسازی خیابان ساسانی تا اکبر آباد، بهسازی بافت های فرسوده در منطقه آسیاب برجی، قلمستان و ترک آباد، پیاده راه نمودن خیابان شهید بهشتی حد فاصل چهار راه امام (ره) تا میدان امام(ره)  و احداث خط ترانوا و احداث زیرگذر راه آهن در شیخ آباد از دیگر نکاتی بود که شهروندان در گفتگو با خبرنگار ما بدان اشاره کردند.


تکمیل پل روگذر جاده ملارد


برخی از ساکنان منطقه ۳ شهرداری کرج ضمن گلایه از انعکاس اخباری مبنی بر جدایی مدیریت شهری فردیس از کرج، آن را ظلم بزگ در حق شهروندان فردیسی تعبیر کرد و اظهار داشت: امیدوارم تا زمانی که مقدمات و زیر ساخت های لازم برای خدمات رسانی مستقل به ساکنان شهرستان فردیس مهیا گردد؛ بتوانیم از خدمات ارزشمند شهرداری کرج بهره مند شویم.


مرضیه دادخواه، که روزانه بین فردیس و سرآسیاب در حال تردد است، تکمیل پل روگذر جاده ملارد را دغدغه ای برای مسافران گذری برشمرد و گفت که ترافیک صبحگاهی و عصرگاهی این مسیر واقعا آزار دهنده است.


علی نمازی، از ساکنان شهرک ۱۱۰ گفت: بهسازی بلوار کانال منتهی به مشکین دشت و احداث پارکینگ طبقاتی در خیابان اصلی فردیس دو نکته ای است که اگر فرصت گفتگو با شهردار منطقه را داشته باشم، خواستار اجرای آنها خواهم شد.


سمیرا پیری، بازنشسته آموزش و پرورش نیز فقر فضاهای فرهنگی منطقه را یادآور شد و خاطر نشان کرد: مردم از کمبود فضاهای تفریحی و گردشگری رنج می برند و امید است شاهد توجه ویژه مدیران فرهنگی نسبت به احداث سینما، فرهنگسرا، پارک، جاده های تندرستی باشیم.


وی، همچنین خواستار بهسازی و ساماندهی خیابان امام حسن (ع) واقع در شهر فردیس شد.


تسریع در اجرای عملیات پروژه زیرگذر مهرویلا


تعریض پل سردخانه مهرشهر، تسریع در اجرای عملیات پروژه زیرگذر مهرویلا، آزاد سازی شاخه جنوبی بزرگراه همت در منطقه مهرشهر، تملک و اجرای ادامه بلوار ولیعصر (عج) آق تپه از زیرگذر مترو و اتصال آن به کرج، اصلاح، بهسازی و سرپوشیده نمودن نهر سیاه جنوب در جاده قزلحصار، تعریض پل روگذر راه آهن تا کیانمهر و تبدیل آن به بلوار ، ساماندهی محدوده مصلی جدید نماز جمعه واقع در انتهای بلوار چهار باندی مهرشهر، احداث سوله برای امداد رسانی و پشتیبانی بحران ( پدافند غیر عامل )، بالا بردن سرانه فضای فرهنگی تفریحی ورزشی به ویژه در منطقه آق تپه و گلستان و ساماندهی خیابان های محدوده امام زاده طاهر (ع) مهمترین درخواست های مردم منطقه از مدیریت شهری بود که اظهار امیدواری کردند با روی کار آمدن شورای چهارم و تفکر جدید در اداره شهرمان شاهد حل مشکلات مردم باشیم.


 بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده


اهالی منطقه ۵ شهرداری کرج هم حرف های زیادی برای گفتن داشتند؛ آنها بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده را یکی از ضرورت های مهم کلیه بخش های کلانشهر کرج برشمردند و پیشنهاداتی به شرح ذیل را برای سرعت گیری روند توسعه و عمران شهری در سطح منطقه مطرح کردند:


– تسریع در آزاد سازی، تملک و بهسازی بلوار شهید حدادی در محدوده خیابان ایثار


– بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده در منطقه قلعه شنبه، حصارک پائین، رضاشهر و… با تجمیع املاک ریزدانه و صدور مجوزهای مناسب


– تعریض خیابان امامزاده محمد(ع)  از ابتدای خیابان شهید بهشتی


– ساماندهی و یا انتقال بازار میوه و دست فروشان در محدوده امام زاده محمد (ع) به مکان مناسب دیگر


– ساماندهی مشاغل مزاحم و ضایعات فروشی های مستقر در حصارک پایین


– تعریض پل روگذر حصارک و آزاد راه تهران – قزوین


– احداث زیرگذر ۴۵ متری به سمت حصارک بالا ( شامل تقاطع غیرهمسطح در خیابان شهید بهشتی و اجرای رمپ های مناسب جایگزین دور برگردان خیابان شهید بهشتی )


– افزایش سرانه فضاهای سبز، فرهنگی، تفریحی و ورزشی منطقه


– ساماندهی و ارتقای نمایشگاه واقع د رمیدان امام خمینی (ره ) و اراضی موقوفه انصاری


– ساماندهی ایستگاه های تاکسی ابتدا و انتهای ۴۵ متری گلشهر، خیابان درختی و سه راه رجایی شهر


– تکمیل کریدور انتقال آبهای سطحی


– احداث پارکینگ طبقاتی در حصارک پائین


در بخش دوم این گزارش به مطالبات مردم دیگر مناطق شهرداری کرج اشاره می کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری