جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۲
ضمانت اجرایی طرح تفصیلی بر عهده چه کسی است!/میزان تحقق پذیری طرح مشخص نیست /عدم تمکین دستگاه ها از قانون
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، علی ترکاشوند که در بیست و چهارمین نشست تخصصی شهرسازی و معماری شهرداری های کلانشهرهای کشور در جمع مدیران شهرسازی کلانشهرها و ...
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، علی ترکاشوند که در بیست و چهارمین نشست تخصصی شهرسازی و معماری شهرداری های کلانشهرهای کشور در جمع مدیران شهرسازی کلانشهرها و معاون وزیر راه و شهرسازی سخن می گفت، عنوان کرد: طرح تفصیلی در سال ۷۲ تدوین و بعد از گذشت ۱۶ سال بازنگری و پس از طی کردن مراحل متعدد برای اجرا ابلاغ شد که متاسفانه اهداف و آیتم های این طرح تنها ۱۵ درصد محقق شد.


وی ادامه داد: با توجه به موضوع فوق جای این پرسش مطرح است که ضمانت اجرایی طرح تفصیلی و میزان تحقق پذیری آن در کرج بر عهده چه کسی است.


ترکاشوند، تاکید کرد: اگر شهر موجودی زنده است، پس به حیات طبیعی نیاز دارد، بنابراین اجرای همه آیتم هایی که موجب رشد و پویایی شهر می شوند، امری ضروری است و قطعا باید به موضوع مدیریت شهری و طرح های جامع و تفضیلی که به عنوان یک برنامه راهبردی برای این مجموعه خدمات رسان مطرح می شود، توجه ویژه داشت.


وی اظهارداشت: شهرداری کرج در دوره مدیریت کنونی با تبعیت از اهداف دولت تدبیر و امید با انرژی مضاعف و با بهره گیری از اقدامات کارشناسی، مشکلات و موضوعات شهری را آسیب شناسی و ساماندهی می کند.


مدیریت یکپارچه شهری محقق شود


شهردار کرج در بخش دیگری از سخنان خود با مطرح کردن موضوع مدیرت یکپارچه شهری بیان کرد: در فصول مختلف قانون، بیش از هفت تا هشت اصل به جایگاه شوراها به عنوان مردمی ترین نهادهای اجتماعی اختصاص داده شده است که این امر مصداق اهمیت و کارکرد این نهاد مردمی است و آنچه از این گفته می توان استنباط کرد، آن است که دولت و دلتمردان باید به شورا و تاثیر گذاری این مجموعه، اعتماد بیشتری کنند و حد و وظایف قانونی این پارلمان محلی را به نفع مردم افزایش دهند.


ترکاشوند، شورا و شورائیان را منتخبین مردم خواند و  افزود: اختیارات این نهاد برای تصمیم گیری در خصوص مسائل شهر و شهروندان باید افزایش یابد.

 

شهردار کرج با عنوان اینکه، در برنامه دوم، سوم و چهارم توسعه بر مدیریت یکپارچه شهری تاکید شده است،عنوان کرد: قطعا رویکرد مطرح شدن این مهم تامین زیرساخت های شهری بوده است.


ترکاشوند اضافه کرد: همه اعتقاد داریم در دوره دوم استخوان در واگذاری وظایف به شهرداری ها رسید اما برغم این موضوع نگاه و رویکرد شهرداری به موضوعات شهری نگاهی متفاوت بود، به گونه ای که این دستگاه اجرایی خود را مکلف به کمک دولت به منظور انجام تکالیف برنامه دوم و سوم  توسعه کرد.


شهردار کرج، عنوان کرد: آنچه به عنوان انتظار و درخواست مطرح می شود، این است که دولت و دولتمردان به شوراهای شهر که پارلمان شهری هستند و با انتخاب مردم وارد عرصه مدنی می شوند، اعتماد بیشتری کنند و این اعتماد در بحث واگذاری ” مدیریت یکپارچه شهری ” نمود پیدا می کند.


دولت در بحث بودجه اختیار تام را به شورا می دهد


شهردار کرج در ادامه سخنان خود با بیان اینکه، دولت در بحث بودجه به شورا و شهرداری اعتماد می کند، گفت: دولت در بحث بودجه اعتماد می کند، چون بودجه دولتی نیست و به همین دلیل شورا می تواند بودجه پیشنهادی شهرداری را تصویب کند.


ترکاشوند با بیان اینکه، به هم ریختگی و بی نظمی در شهرها مشهود است، گفت: در دهه ۶۰ به درخواست دولت و بنا به کمبود منابع مالی همچنین بروز جنگ، شهرداری ها از سوی دولت خودکفا اعلام شدند و در این راستا دولت نیز مکلف شد، لایحه ” درآمدهای پایدار ” را ظرف مدت شش ماه به مجلس تقدیم کند.


وی اضافه کرد: برغم اینکه، شهرداری ها در مدت زمان کوتاهی استقلال مالی یافتند، اما دولت تا کنون در خصوص تعیین تکلیف لایحه درآمدهای پایدار اقدامی نکرده است.


تنها بخشودگی ها متوجه شهرداری ها است


شهردار کرج ادامه داد: برغم اینکه، شهرداری ها از منابع و حمایت های دولتی بی بهره هستند، اما بخشودگی ها در همه عرصه ها متوجه شهرداری ها است که این موضوع با توجه به اینکه، این دستگاه به صورت درآمد هزینه، عهده دار امر خدمات رسانی شده است، مشکلات عدیده ای را به شهرداری متحمل می کند.


ترکاشوند در توضیح موضوع فوق، گفت: سیستم درآمد هزینه ای شهرداری و نبود درآمدهای پایدار، خدمات رسانی را با مشکلات مختلفی مواجه می کند که رفع این مشکل در گرو اندیشیدن تدابیر کلان و اصولی است.

 
هیچ شهرداری علاقمند نیست خارج از سند توسعه اقدامی کند


شهردار کرج با بیان اینکه، هیچ شهرداری علاقمند نیست خارج از سند توسعه اقدامی کند، عنوان کرد: اگر در سیستم شهرداری، بر خلاف آنچه باید، تصمیمی گرفته می شود، به دلیل نبود درآمدهای پایدار است.


 ترکاشوند ادامه داد: اینکه، بودجه شهرداری در بخش قابل توجهی از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ تامین می شود، زیبنده شهرداری نیست و اشکال و ایراداتی را به این سیستم وارد می کند و این موضوعی است قابل بحث.


وی اظهارداشت: در صورت تامین درآمدهای پایدار، تحقق پذیری طرح های توسعه نیز افزایش می یابد، ضمن آنکه، اقدامی خارج از طرح توسعه صورت نمی گیرد.

 
مشکلات با دستگاه های دولتی پابرجاست


شهردار کرج با بیان اینکه، مشکلات با دستگاه های دولتی همچنان پابرجاست، بیان کرد: در حالی که در بسیاری از موارد، صراحت قانون وجود دارد، برخی دستگاه های دولتی از قانون تمکین نمی کنند.


ترکاشوند با اشاره به وجود طرح تفضیلی به عنوان طرح توسعه شهر، بیان کرد: این طرح ملاک عمل شهرداری است که در بسیار از موارد بعد از ابلاغ با مقاومت و موضع دستگاه های دولتی مواجه می شود.


وی اظهارامیدواری کرد: این مشکل با تدابیر ویژه مسئولین ذیربط رفع شود و دستگاه های دولتی در اجرای طرح های تفصیلی پیشگام باشند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری