جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۲
زمان تحقق مدیریت یکپارچه شهری فرا رسیده است/عملکرد کمیسیون ماده ۵ در کل کشور قابل دفاع نیست
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، پیروز حناچی پیش از ظهر امروز در بیست و چهارمین نشست تخصصی شهرسازی و معماری شهرداری های کلانشهرهای کشور که در محل ...
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، پیروز حناچی پیش از ظهر امروز در بیست و چهارمین نشست تخصصی شهرسازی و معماری شهرداری های کلانشهرهای کشور که در محل باشگاه میلاد شهرداری کرج برگزار شد، با اشاره به شرایط مناسب سازی شهرها برای معلولان با توجه به گذر از روز جهانی معلولان اظهارداشت: معلول کسی است که به دلیل عارضه های جسمی و  روحی به راحتی نمی تواند در عرصه جامعه حضور یابد و با این تعریف است که فضاهای شهری مناسب سازی می شوند که در این مناسب سازی سالمندان، کودکان و … نیز دیده می شوند.


وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به این امر خواستار نگاه و رویکرد کارشناسی در زمینه مناسب سازی شد.


این مدیر ارشد وزارت راه و شهرسازی در ادامه با  تشکر از دبیرخانه کلانشهرها به دلیل ایجاد شرایط برای هفکری بیشتر، بیان کرد: در حال حاضر اگر از ما سئوال شود در حوزه سیاست گذاری و اجریی چه کرده ایم چه پاسخی داریم.


وی گفت: شاید بتوان گفت مدیریت خردمندانه مهمترین وظیفه ما و پاسخ به این سئوال است و ما باید برای حل مشکلات مسائل را آسیب شناسی کنیم.


معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: هم اکنون چهار دهه از شکل گیری برنامه ریزی شهری در ایران گذشته است که در این دوره شاهد بروز تجربه های منفی و مثبت بوده ایم به رغم اینکه همه مسئولین سعی در ایجاد شرایط مناسب خدمات رسانی داشته اند وقتی به گذشته باز می گردیم نارضایتی هایی را از وضع موجود ملاحظه می کنیم.


این مسئول تاکید کرد: مهمتر آنکه اگر با آهنگ این تغییرات به آینده نگاه کنیم مسلما نارضایتی ها بیشتر خواهد شد.


وی گفت: اگر آهنگ اجرای سیاست ها در چهل سال آینده مطابق با آهنگ تغییرات چهل سال گذشته باشد وضعیت تکان دهنده ای خواهیم داشت بنابراین لازم است بدانیم منابع را چگونه استفاده کردیم و برای استفاده صحیح آن در آینده نیز برنامه ای منطقی داشته باشیم.


وی در تعریفی از توسعه شهری گفت: یکی از معانی توسعه از بین رفتن منابعی همچون باغات، زمینهای کشاورزی و … می باشد حال باید بدانیم به ازای توسعه شهر و از بین رفتن منابع تاچه میزان در ایجاد شهری مطلوب موفق بوده ایم .


نرخ رشد شهرنشینی در ایران بیش از کشورهای اروپایی است


معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نرخ رشد شهرنشینی در کشور از شهرهای توسعه یافته اروپا بیشتر است، عنوان کرد: تا زمانیکه نتوانیم نرخ رشد جمعیت را کنترل کنیم دچار مشکلات عدیده ای خواهیم بود.


وی در ادامه با اشاره به خودگردان بودن شهرداری ها بیان کرد: در شهرها بعد از اواخر دهه ۶۰ دولت به دلیل کمبود منابع مالی شهرداری ها را مستقل اعلام کرد و در حال حاضر شهرداری ها به صورت خودگردان اداره می شوند.


این مسئول با اشاره به درخواست شهرداری ها مبنی بر یکپارچه سازی مدیریت شهری به تهیه لایحه ای برای توسعه منابع پایدار شهری اشاره کرد و گفت: در این زمینه مقرر شد بعد از این امر لایحه ای برای تامین منابع پایدار برنامه ریزی و تهیه و به شهرداری ها ابلاغ شود که به رغم اهمیت تاکنون مسکوت مانده و همچنان به عنوان موضوعی حل نشده در دستور کار است.


وی با بیان اینکه در این امر دچار بخشی نگری شده ایم، افزود: در این راستا کمیته مشترکی تشکیل و در خصوص مجموعه شهر و نهاد مدیریت در کلانشهرها بحث و تبادل نظر شد.


حناچی بیان کرد: اما تاکنون نه تنها در مسیر درست حرکت نکرده ایم بلکه دچار نگرش بخشی شده و از هدف دور شدیم.


عملکرد کمیسیون ماده ۵ در کشور قابل دفاع نیست


این مسئول بیان کرد: اگر نقطه هدف را نشناسیم و بر آن متمرکز نشویم بی شک دچار عارضه خواهیم شد و برعکس زمانی کمترین عارضه را خواهیم داشت که هدف را برای موضوع مدیریت در کلانشهرها مشخص کنیم.


حناچی گفت: موضوع مهمی که در کلانشهرها مطرح می شود این است که در کلانشهرها چگونه منابع کسب می شوند و مهمتر از آن اینکه این منابع باید چگونه و کجا هزینه شود در صورتی که تعریف درستی از این موضوع نباشد خروجی مطلوبی را نیز نخواهیم داشت.


وی با بیان اینکه هدف از وضع قوانین جلوگیری از تخلف است، گفت: برای قلع قمع در ماده ۱۰۰ قوانینی وجود دارد در صورتیکه این رای چند سال است مسکوت مانده و اگر روش غلط است و ما را به مقصد نمی رساند نباید انجام شود.


این مسئول اذعان داشت: مجموعه عملکردها در این زمینه و برآید کمیسیونهای ماده ۵ در کل کشور قابل دفاع نیست.


حناچی با اشاره به موضوع فوق، عنوان کرد: به رغم اینکه بسیاری از تصمیمات در راستای کمیسیون ماده ۵ خوب گرفته شده است برخی تصمیمات غیرقابل دفاع نیز وجود دارد.


معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: مجموع دخالت ها در این زمینه و تصمیمات به ویژه در سه سال اخیر چیزی جز شرمندگی باقی نگذاشته در حالی که روح کمیسیون ماده ۵ برای انعطاف بخشیدن و در جهت صیانت از حقوق شهروندان است که متاسفانه به علت آنکه برای شهروندان متولی جدی در حوزه مدنی وجود ندارد بسیاری از مشکلات به آنها تحمیل می شود.


وی در ادامه گفت: طرح های محلی مثل طرح تفضیلی باید به شهرداری ها واگذار شود اما باید همه این طرح ها در قالب چارچوب منطقی تدوین شود که به شهروندان هیچ آسیبی نرسد.


زمان تحقق مدیریت یکپارچه شهری فرا رسیده است


حناچی بیان کرد: زمان تحقق مدیریت یکپارچه شهری فرا رسیده است اما اگر شهرداری حوزه اختیارت را درخواست دارد باید آینده روشن مردم را تضمین کند.


وی با توجه به شرایط گذرانده شده و تجربیات همچنین با توجه به آینده نگری اظهارامیدواری کرد که این موضوع محقق شود.


لزوم ارائه خدمات مناسب همراه با اعطای تراکم


معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان اینکه تراکم روح شهرسازی است، گفت: زمینی که داخل شهر است با تراکم روح می گیرد، برخی اعتقاد دارند تراکم به معنای افزایش جمعیت شهری نیست اما باید گفت وقتی اجازه بارگذاری بر روی آیتم های شهری را داریم باید قادر باشیم به همان میزان خدمات ارائه دهیم.


وی تاکید کرد: باید از خود بپرسیم آیا به تناسب بارگذاری میتوانیم خدمات ارائه کنیم؟


حناچی بیان کرد: کلانشهر کرج با توجه به نرخ رشد جمیعت همه منابع اطراف را خواهد بلعید باید تصمیماتی اتخاذ شود تا از این مهم با کار کارشناسی جلوگیری شود.


معاون ویزر راه و شهرسازی در ادامه  با اشاره به نسل اول شهرسازی با بیان اینکه در این دوره برای هر نفر ۵۵ متر مربع سرانه لحاظ می شد عنوان کرد: در این دوره برای هر فرد ۳۲ متر مربع سرانه می بینیم که از این میزان ۲۵ متر مربع آن سرانه محلی است از جمله سرانه های فضای سبز آموزشی و بهداشتی .. است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری