جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۲
لزوم ادغام فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها
وزیر راه و شهرسازی گفت: باید به مدیریت دوگانه فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها در کشور پایان داد و فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها در یکدیگر ادغام شوند. به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر عباس ...

وزیر راه و شهرسازی گفت: باید به مدیریت دوگانه فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها در کشور پایان داد و فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها در یکدیگر ادغام شوند.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر عباس آخوندی در بیست و هفتمین جلسه علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران افزود: تقسیمات کشوری ما تا سطح دهداری‌ها پایین می‌آید و این کار در تمام مناطق ایران مدیریت‌های دوگانه ایجاد کرده است، در حالی که می‌توان تقسیمات سیاسی دولت مرکزی را تا سطح فرمانداری‌ها تعیین و بقیه تقسیمات را زیرمجموعه‌ای از شهرداری‌ها قرار داد. 
وی گفت: در همین شهر تهران شهرداری، آموزش و پرورش، مخابرات، آب و فاضلاب، برق و پست مناطقی جداگانه دارند و هنوز نتوانسته‌ایم محدوده خدمات یکپارچه تعریف کنیم و لازم است ادغام فرمانداری و شهرداری در یکدیگر را از پایتخت شروع کنیم، زیرا در شرایط کنونی بوروکراسی عظیمی در شهر و کشور ایجاد شده است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: من حاضرم هزینه‌های سیاسی این اقدام را بپذیرم و با هم دنبال یکپارچگی مدیریت کلان شهر تهران و حتی دیگر کلان‌شهرها برویم چرا که نمی‌توانیم شهر را از هم گسیخته اداره کنیم و اگر لازم باشد برای تهیه قانون و آیین‌نامه‌های لازم هم اقدام می‌کنیم.
آخوندی ادامه داد: باید شورای نظارت گسترش شهر تهران مجدد تشکیل شود و فعال کردن شوراهای مناطق نیز به خصوص در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها ضروری است.
وی گفت: سال ۷۵ نخستین طرح مجموعه کلان‌شهر تهران تصویب و قرار شد به فکر مدیریت یکپارچه شهر تهران باشیم ولی ۱۷ سال از آن تاریخ گذشته است و ما نه تنها یک گام به مدیریت یکپارچه شهر تهران نزدیک نشده ایم بلکه از آن فاصله گرفته‌ایم.
وزیر راه و شهرسازی افزود: قدرت عمل مستقل تمام شهرهای واقع در تهران افزایش یافته و شهر کرج نیز که در تهران تاثیرگذار است نه تنها زیرمجموعه شهر تهران قرار نگرفت بلکه از استان تهران جدا شد بدون آنکه شورای اسلامی شهر تهران اطلاع داشته باشد.
آخوندی گفت: بدون اطلاع شورای اسلامی شهر تهران جمعیت شهرهایی مثل پرند، پردیس، هشتگرد و اندیشه نیز افزایش یافت در حالی که این شهرها خودگردان نیستند و اشتغال ساکنان آنها در تهران است.
وی افزود: ابتدا باید پرسشی صحیح داشته باشیم و ببینیم جایگاه شهروندان در این اتفاقات کجاست؟ شهری می‌خواهیم که توسعه کالبدی آن تابعی از توسعه سازمان‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شهر باشد.
آخوندی گفت: ۳۵ سال از انقلاب گذشته و شهر تهران شاهد فراز و نشیب‌های فراوانی بوده و زمان آن رسیده است که نقاط قوت و ضعف خود را بررسی و برای حل مشکلات اساسی پایتخت و بهبود زندگی مردم راه‌هایی جستجو کنیم.
وی افزود: تاکنون شاهد عمران و آبادی‌های بسیاری در تهران بوده‌ایم، ولی واقعا می‌توانیم کیفیت نازل آب و محدودیت آب و سبزینگی تهران را توسعه بنامیم یا مسابقه‌ای است که دولت و فعالان اقتصادی در آن به سمت صفر می‌روند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: این سوالی بسیار بنیادی است که آیا واقعا منظور از گسترش، توسعه کالبدی است؟

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری