جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۲
معنای تغییرات قالیباف در شهرداری تهران
در شماره قبل نشریه افق سناریوهای پیش روی قالیباف در دوره جدید مدیریت شهرداری را بر شمردم .در آنجا یادآور شدم که تغیرات مدیریتی در شهرداری می تواند نشان دهنده ...

در شماره قبل نشریه افق سناریوهای پیش روی قالیباف در دوره جدید مدیریت شهرداری را بر شمردم .در آنجا یادآور شدم که تغیرات مدیریتی در شهرداری می تواند نشان دهنده استراتژی قالیباف در مواجهه با فضای سیاسی جدید و همین طور آرایش موجود در شورای شهر تهران باشد. در این یادداشت می کوشم رابطه بین تغییرات صورت گرفته در شهرداری با سناریوهای گفته شده را بررسی و نهایتاٌ سمت و سوی این تغییرات را نشان دهم. در جدول زیر لیست تغییرات  انجام شده دیده می شود. بررسی این لیست نشان می دهد که عمدتاً در مدیریت های مناطق شهرداری صرفاًٌ یک جابجایی صورت گرفته است. و مدیران در مناطق مختلف جابجا شده اند و در چند مورد نیز قائم مقام شهرداریهای مناطق در پست مدیریت منطقه دیگرقرار گرفته اند. این بدین معناست که قالیباف با همین تیم و ترکیب کنونی قصد ادامه راه را دارد. شهردار تهران در خصوص این تغییرات نکاتی را نیز در مصاحبه با خبرنگاران مطرح کرد که مهمترین نشانه هایی که می توان از این مصاحبه دریافت و فهم نمود موارد زیر است.

۱ – شهردار تغییر نکرده است پس نباید توقع تغییر همه مدیران را داشت.
۲ – سیاست ما بر این است که مسئولان از درون شهرداری انتخاب شوند.
۳- برخی از مدیران بیش از ۵۰ ماه درمسئولیتهای خود بوده اند و نیاز بود عوض شوند.
در این سخنان سقف ، ماهیت وکیفیت تغییرات به نوعی مطرح شده است. اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند معنای این سیاست این است که قالیباف حداقل در بحث تغییرات و انتصابات مدیران قصد تعامل با دو گروه اصلاح طلب و اصولگرای شورا را ندارد. و بنا دارد استراتژی حرکت با نیروهای وفادار به خود را ادامه دهد. البته باید ذکر کرد که موضع اصولگرایان و اصلاح طلبان شورا در خصوص تعبیرات متفاوت است. اما آنچه در بین هر دو گروه مشترک است عدم تعامل قالیباف با آنها می باشد .به نظر می رسد چشم انداز آتی نوع مواجهه نیروهای موجود در شورا با قالیباف اندکی روشن تر شده است. در شماره قبل نشریه گفتیم که اگر قالیباف استراتژی عدم تعامل با اصلاح طلبان را انتخاب کند نوع موضع گری این گروه متناسب با آن تغییر خواهد کرد.

اولین نشانه این تغییر تذکر کتبی بود که اصلاح طلبان شورا به همراه دو، سه عضو اصولگرای شورا به قالیباف دادند( این تذکر پس از حضور قالیباف در جلسه غیر علنی هفته گذشته بعد از ایجاد وانتصاب معاونت توسعه منابع انسانی صورت گرفت).
البته در آن یادداشت خاطر نشان شد که اصولگرایان شورا نه می توانند و نه می خواهند در انتقاد به قالیباف با اصلاح طلبان هم صدا شوند.
به نظر می رسد قالیباف تصمیم خود را گرفته است و باید از این به بعد حوادث مدیریت شهری را رصد کرد تا نهایتاً نتیجه این استراتژی را دید.

 

معاونت نیروی انسانی نیز منصوب گردید گرچه با مخالفت شورانشینان همراه شد.
صفایی مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار به دولت روحانی رفت.
سخن از تغییر معاونت فرهنگی، اجتماعی ، رئیس سازمان فرهنگی ومعاونت خدمات شهری شهرداری تهران گفته می شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

منبع: نشریه افق

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری