جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۲
سقوط آزاد «کرج» از پرتگاه نرخ بهره وری / وقتی یار دل در گرو کار ندارد…
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، «بهره وری» به معنای توازن میان ورودی و خروجی مجموعه های اداری، تجاری و صنعتی است و در دیدگاه مدیریتی، شامل کارآیی و ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، «بهره وری» به معنای توازن میان ورودی و خروجی مجموعه های اداری، تجاری و صنعتی است و در دیدگاه مدیریتی، شامل کارآیی و اثربخشی، کیفیت عملکرد و رضایت ارباب رجوع یا مشتری می شود که این نگرش مبتنی بر مدل «عقل گرایی» یا «هدف گرایی» سازمانها است.


عددی حاصل از ضرب و تقسیم برخی نهاده ها نظیر: نیروی انسانی (پرسنل)، جبران خدمات کارکنان، ارزش موجودی سرمایه ثابت، انرژی، مواد و خدمات (هزینه‌های کار غیرمستقیم) «نرخ بهره وری» را تعیین می کند و کاهش هزینه، کاهش زمان، افزایش کمیت و بهبود کیفیت از آثار و نتایج مثبت اش است.


«بهره وری» در سطوح مختلف بین المللی، ملی، بخشی، سازمان، گروه کاری و فردی قابل اندازه گیری است و در دوره های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مورد بررسی قرار می گیرد.


آگاهی سازی، ارزیابی مشکلات (شناسایی فرصت‌ها و مقابله با تهدیدات)، ایجاد مکانیزمی برای ارایه بازخورد و ابزار تشویق منابع انسانی و ایجاد اطلاعات برای انواع تصمیم‌گیری‌های مدیریتی از مهمترین اهداف «اندازه گیری بهره وری» عنوان شده است که کارشناسان آن را به دو شاخص عمده “عمومی” و “اختصاصی” تقسیم بندی می کنند.


کشورهای برتر در شاخص های نرخ بهره وری


کشورهای مکزیک (با متوسط ساعت کاری ۲۳۱۷ ساعت در سال)، شیلی (با متوسط ساعت کاری ۲۱۰۲ ساعت در سال)، کره جنوبی (با متوسط ساعت کاری ۲ هزار و ۹۲ ساعت در سال)، استونی (با متوسط ساعت کاری ۲۰۲۱ ساعت در سال)، روسیه (با متوسط ساعت کاری ۲۰۰۲ ساعت در سال)، لهستان (با متوسط ساعت کاری ۱۸۹۳ ساعت در سال)، ایالات متحده آمریکا (با متوسط ساعت کاری ۱۷۹۸ ساعت در سال)، مجارستان (با متوسط ساعت کاری ۱۷۹۷ ساعت در سال)، ژاپن (با متوسط ساعت کاری ۱۷۶۵ ساعت در سال) و جمهوری اسلواک (با متوسط ساعت کاری ۱۷۴۹ ساعت در سال) جزو ده کشور برتر در «نرخ بهره وری» هستند.


رتبه ۱۹ در میان ۲۰ کشور خاورمیانه


بر اساس آمارهای رسمی مرکز بهره وری ایران، شاخص های رشد بهره وری در کشورمان در سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۸۰ ( ۳۰ سال ) هیچ رشدی نداشته است، به گونه ای که از میان ۲۰ کشور خاورمیانه در رتبه ۱۹ قرار دارد. ایران تنها گوی رقابت را از “مغولستان” و “فی جی” ربوده و متوسط نرخ بهره‌وری نیروی کار ایران ۲۰ الی ۲۵ دقیقه در روز گزارش شده است. آخرین آمارها نرخ رشد بهره وری در کشور (پس از بازه زمانی بالا) را منفی اعلام می کند و آنالیزها از سقوط آزاد ایران در جدول رشد شاخص های بهره وری دلالت دارد.


این آمار تاسف برانگیز مسئولان کشور را بر آن داشت تا در برنامه های سوم و چهارم و پنجم توسعه راهکارهایی برای افزایش نرخ بهره وری نیروی کار اتخاذ کنند.


کارشناسان، برخی وزرای کابینه، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، نخبگان و صاحب نظران باور دارند با شاخص های کنونی بهره وری در سیستم اداری و بخش های صنعتی کشور نمی توان به اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴ ایران دست یافت و با فاکتور گیری از نفت و گاز و محصولات جانبی، اقتصادِ تک محصولی ایران چنگی به دل نمی زند و در شاخص های توسعه ای، صادرات و فناوری های جدید در جا می زند.


البته این به معنای سرکوب و زیر سوال بردن دستاوردهای کشور در توسعه علوم و فنون و دستیابی به دانش های مختلف نیست اما با نیم نگاهی به وجود ذخایر عظیم مادی و معنوی و پتانسیل های بالقوه در کشور و در نقطه مقابل، خروجی کنونی این مجموعه، در می یابیم که از حال تا ایده آل، راه زیادی در پیش رو داریم.


بر این اساس، فقدان یک تعریف جامع و عملیاتی شده، فقدان امنیت کافی برای سرمایه‌گذاری در کشور، ضعف برنامه‌ریزی در زیربخش‌ها، نبود نظام نظارت و پایش بهره‌وری، انحصارات اقتصادی، اقتصاد تک محصولی و… از جمله دیگر عواملی هستند که از سوی کارشناسان به عنوان دلایل پایین بودن بهره‌وری در کشور از آنها یاد می‌شود.


مروری به گذشته و امروز و یادآوری استقبال شدید کارفرمایان ایرانی از کارگران خارجی (عمدتا افغانی و پاکستانی) که طی سالهای اخیر میدان های کارگری و استاد کاری را اشغال کرده بودند؛ نرخ پایین بهره وری در نیروی کار ایرانی را به زبانی بهتر تفهیم می کند؛ چنانچه کشورمان در میدان رقابت حتی از زمین زدن یک کشور جهان پنجمی باز می ماند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری