جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۲
مدیریت اجرایی و مالی اولویت کاری شهرداری دهگلان است

شهردار دهگلان گفت: مدیریت در بعد اجرایی و مالی جزو اولویت کاری شهرداری دهگلان است و در این راستا اهداف خود را پیش می‌بریم.

Print Friendly, PDF & Email

شهرستان دهگلان که در منطقه به “دیولان” معروف است، از شهرستان‌های استان کردستان است.

چون در هنگام بهار گل‌های زرد و سفید به طور وسیع در محل فعلی دهگلان و روستاهای اطراف می‌روئیده، لذا نام آن را دهگلان یا به عبارت دیگر آبادی گل‌ها نامیده‌اند.

بر اساس ابلاغ وزارت کشور در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۸۶ دهگلان به مرکزیت شهر دهگلان به شهرستان ارتقا یافت.

در خصوص عمران و مشکلات و توسعه دهگلان با فریدون جواهری شهردار این شهر گفت‌وگویی انجام دادیم که در پی می‌آید:

فارس: آقای جواهری برای آغاز گفت‌وگو بفرمایید که برای زیباسازی دهگلان چه تدابیری اندیشیده اید؟

در این سوال به نکته‌ای اشاره کردید که در طول چندین سال سابقه در بحث سیما و منظر شهری شهر دهگلان، در خصوص ایجاد فضا برای زیباسازی این شهر می‌توان با احداث پارک کودک و فضای سبز در محلات، چهره شهر را دگرگون کرد. همچنین با سرمایه‌گذاری مناسب و تغییر در فضای سبز شهر نیز تغییرات زیادی در سیما و منظر شهری ایجاد نمود.

فارس: برای ساماندهی معابر برنامه‌ای دارید؟

در نظر داریم که با رعایت قوانین ساخت و ساز معماری، محلات و خیابان‌های شهر را سازماندهی کنیم و اهداف خود را بیشتر در این راستا بکار گیریم. مثلا یکی از پروژه‌هایی که در نظر است انجام شود، استفاده از روشنایی و نورپردازی در سیما و منظر شهری دهگلان است.

فارس: مشکلات اصلی دهگلان را در چه می‌دانید؟

در خصوص مشکلات دهگلان، باید بگویم مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشکل شهرداری دهگلان بحث مالی است. با توجه به کمبود درآمدهای شهرداری و همخوانی نداشتن درآمد با هزینه، از نظر مالی دچار مشکل بوده که امید است با کمک مسئولین محترم در خصوص تخصیص اعتبار به شهرداری‌های کم درآمد این مشکل تا حدودی مرتفع شود.

فارس: یعنی به عبارتی نیاز اصلی شهرداری دهگلان را در تخصیص اعتبار می‌دانید؟

 

بله. در این خصوص برنامه‌هایی پیشنهاد شده تا وضعیت درآمد و هزینه‌های شهرداری سرو سامان یابد که امیدواریم با اجرایی شدن آن قدمی در کمک به دهگلان و شهرداری برداشته باشیم.

فارس: اولویت کاری شهرداری دهگلان چیست؟

در نظام شهرنشینی شهردار باید حافظ منافع و ضامن خوشبختی ساکنان خود باشد و اولویت کاری برای ایجاد تغییرات محسوس، ایجاد یک مدیریت جامعه شهری است که پاسخگوی کامل حل مشکلات مختلف شهری باشد.

مدیریت شهری فرآیندی اثرگذار در رشد و توسعه شهر است که با توجه به مشکلات فراوان شهرداری دهگلان مدیریت در بعد اجرایی و مالی جزو اولویت کاری شهرداری دهگلان است.

فارس: توسعه و عمران شهر دهگلان نیازمند چیست؟

در شهر دهگلان به دلیل همخوانی نداشتن دخل و خرج متاسفانه خود شهرداری نمی‌تواند پروژه‌های بزرگ را انجام دهد و تنها چشم امید شهرداری به اعتبارات استانی است و در حوزه توسعه و عمران شهری نیاز اصلی و حیاتی، بحث اعتبارات است.

فارس: نقش سرمایه گذاران را در دهگلان تا چه اندازه می‌دانید؟

متاسفانه در باب سرمایه‌گذاری در شهر دهگلان آن طور که شایسته است کار نشده و نیازمند برنامه‌ریزی اصولی و اساسی است.

فارس: برای توسعه شهر چه طرح‌هایی دارید؟

با توجه به وضعیت کنونی دهگلان برای توسعه شهر برنامه‌ریزی‌های زیادی شده که در صورت مکتوب نمودن آن  به چندین صفحه نیاز داریم که از حوصله این بحث خارج است اما به صورت خلاصه می‌توان به پاسخگو بودن به طور احسن به مردم و اجرایی کردن نیازهای آن‌ها بصورت صحیح و اصولی، بکارگیری راهبردهای هدایتی در راستای کاهش نابرابری‌های موجود در سطح شهر، نظام شورایی در مدیریت شهری در قالب تصمیم‌گیری‌های جزء و کلان، ارائه نظام واحد مدیریت شهری در تمام بخش‌های شهرداری برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه‌های شهرداری، بهبود شیوه‌های اداری و جلوگیری از کاغذ بازی، متعادل ساختن نظام هزینه و درآمد شهرداری و ساماندهی آرامستان جدید شهر دهگلان اشاره کرد.

فارس: ضرورت بکارگیری نیروهای متخصص را در شهرداری دهگلان تا چه اندازه می‌دانید؟

این کار را در برنامه‌های اصلی قرار داده‌ایم و در این راستا سعی بر این داریم تا از نیروهای متخصص شهری بیشتر استفاده کرده و بکارگیری آن‌ها در سمت‌های مدیریتی شهر و مشارکت آنان در سطوح مختلف از تصمیم‌سازی تا تصمیم‌گیری، خلاقیت و نوآوری در اداره شهر را از ضرورت‌های کاری خود بدانیم.

فارس: در زمینه بهبود شرایط کار و زندگی برای ساکنان شهر چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

در این راستا با بسترسازی مناسب برای تشویق توسعه اجتماعی و اقتصادی در شهر، شفاف‌سازی نظام درآمد و نوآوری در جذب آن، تاکید بر درآمدهای پایدار برای شهر، رونق دادن به بحث معماری و نمای شهر از طریق مولفه‌های شهرسازانه و نوسازی و سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز در شهر سعی داریم تا این هدف را نیز پیش ببریم.

فارس: چند پروژه عمرانی در دست دارید؟

پروژه‌های عمرانی دهگلان که خود شامل ۲۱ پروژه بزرگ و کوچک است با انجام مطالعات اولیه، جذب اعتبار و اجرایی کردن آن سعی بر اتمام آن‌ها داریم.

فارس: به نظر شما چطور می‌توان جاذبه‌های دهگلان را بیشتر رونق بخشید؟

با تعریف نور در معماری شهر برای بوجود آوردن یک جاذبه گردشگری می‌توان جانی تازه به دهگلان بخشید و در این جهت بیشتر کار کرد.

گفتگو از دیان توکلی

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری