جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۲
طفره شهرداری منطقه ۴ تهران از ارائه اطلاعات مالی

ظاهراً کسب اطلاعات ازبرخی مناطق شهرداری تهران در خصوص پروژه های آنها کار بسیار سخت و طاقت فرسائی است. در این شماره نشریه بنا داشتیم که به موضوع باغ پرندگان شهرداری منطقه ۴ بپردازیم. اطلاعاتی که در خصوص این پروزه وجود دارد عمدتاً به صورتی است که موضوعات مالی و اقتصادی این پروزه به افکار عمومی داده نشده است.

Print Friendly, PDF & Email

آنچه بیشتر وجود دارد تبلیغات پر رنگ ولعاب در خصوص اقدامات شهرداری منطقه در تبدیل پارک جنگلی لویزان به یک مرکز تفریحی و توریستی می باشد. دراین راستا چندین بار با مسئولین شهرداری تماس گرفته و خواهان گرفتن اطلاعات این پروژه شدیم اما به دلیل عدم همکاری آنها موفق به انجام این کار نشدیم. آنچه که در گزارش زیر آمده است به نوعی پرداختن به همان مباحثی است که قبلاً شهرداری در خصوص آنها اطلاع رسانی کرده است. از این رو ناگزیریم سوالاتی که مد نظر ما بوده در اینجا مطرح کنیم تا شاید مسئولین شهرداری منطقه خود را موظف به پاسخگویی بدانند.

۱ – تعداد درختان قطع شده در این پروژه چه تعداد می باشد؟
۲ – هزینه های ساخت و ایجاد فاز اول پارک چه میزان بوده است؟
۳ – هزینه ساخت فاز دوم چه میزان می باشد؟ ضروری است در این بخش هزینه مربوط به تورهای بافته شده، ستون ها و کابل ها به تفکیک پاسخ داده شود.
۴- نحوه خریدهای خارجی این پروژه چگونه بوده است؟ چه شرکتهایی انتخاب و بر اساس ملاکهایی این شرکتها انتخاب شده اند؟
۵- نحوه انتخاب شرکتهای داخلی مشارکت کننده دراین پروژه چگونه بوده است؟
۶- سازو کارهای مناسب جهت رفع نگرانی های زیست محیطی و بیماریهای احتمالی مطرح شده از سوی  گروههای مرتبط چگونه در این پروژه تعبیه شده؟ و میزان حساسیت مسئولین پارک در این خصوص چه میزان می باشد.
۷- هزینه کل ایجاد این باغ چه میزان بوده  و در یک تحلیل اقتصادی فوائد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی ایجاد آن چه نسبتی با هزینه های انجام شده دارد؟

تهران هشتم اردیبهشت سال جاری صاحب نخستین باغ پرندگان شد. مجموعه ای که به گواه شهرداری تهران یکی از بزرگترین پروژه های  تفریحی و زیست محیطی شهر تهران محسوب می شود .
مجموعه ای  ۲۰ هکتاری که با هدف آشتی مردم با طبیعت و تبدیل فضای سبز شهر تهران به مکانی تفریحی و توریستی از سوی شهرداری تهران کلید خورد و در حال حاضر روزانه پذیران چند هزار شهروند تهرانی است که برای فرار از روزمرگی و تفریح دست به دامان طبیعت می شوند.
به نظرمی رسد، این مجموعه که در ابتدای ساخت با مخالفت های از سوی فعالان محیط زیست ودوست داران حیات وحش مواجه بود اکنون به شدت ازسوی  آنان مورد رصد واقع می شود.
در این باره مهندس سمنانی  یکی از طراحان  پروژه باغ پرندگان  در گفت وگو با افق ، هدف از ایجاد  این مجموعه  را نزدیک ساختن شهروندان تهرانی به طبیعت وآشتی دادن آنها با فضای سبز بر می‌شمارد و می‌گوید: این روزها تنها وظیفه شهرداری  ها ساخت و افزایش شبکه معابر شهری وبزرگراهی و یاساخت  سازه های بلند نیست و تعریف چنین  فضاهای تفریحی در واقع ضرورتی برای بازگرداندن پرندگان به دامن شهری است که آلودگی هوای آن موجب شده تا بخشی از ویژگیهای زنده و قدیمی خود را از دست بدهد.
او اضافه می کند : باغ پرندگان مجموعه ای بی نظیر است که تلفیق فضای سبز و حیات وحش در آن موجب شده تا باتوجه به روزهای عادی و یا تعطیل  بین ۴تا ۲۵ هزار نفر در روز از بخشهای دینی  آن  بازدید کنند.
مهندس سمنانی توضیح می دهد: در حال حاضر مجموعه ای که مشاهده می کنید فاز نخست این مجموعه است ودر حال حاضر محوطه سازی و بستر سازی فاز دو نیز در حال  انجام  است و تنها برخی از سازه های آن باقی مانده  که آن نیز در حال پیگیری است.
بهرحال همزیستی مسالمت آمیز پرندگان باغ لویزان با بازدیدکنندگان درنوع خود جالب  به نظر می رسد و به نظر می رسد آنان با محیط جدید خود خو گرفته اند. اما نگاهی به تجربه های باغ پرندگان اصفهان و وضعیت نامناسب پرندگان در باغ وحش های کشور  همواره مورد اعتراض فعالان محیط زیست ودوست داران حیات وحش واقع شده است موردی که در ساخت مجموعه لویزان نیز بارها از سوی آنان شنیده می شود

در این باره دکتر علی برهانی ، دامپزشک و متخصص پرندگان در گفت وگو با ما یاداور می شود:  نگرانی از کمبود وسعت باغ و یا چیده شدن بال پرندگان برای پرواز ودور شدن از محوطه باغ عمده ایراداتی است که  از سوی دوست داران حیات وحش بازگو می شود .
او اضافه می کند: به نظر می رسد در حال حاضر چیده شدن بال پرندگان برای جلوگیری از پرواز این پرندگان تنها راهی است که پیش روی مسوولان باغ پرندگان قرار دارد .
این دامپزشک تصریح می کند: وجود تحریم ها مانع از ارسال توریها به تهران بود اما به نظر می رسد اکنون با ارسال این توریها به کشور و سر پوشیده شدن باغ توسط آنها مشکل فرار پرندگان زینتی که پیش از این چند بار در این باغ روی داده است برطرف می شود
دکتر برهانی کیا در ادامه شرایط فعلی  باغ پرندگان لویزان را مثبت ارزیابی می کند و می گوید : به نظر می رسد اکنون شرایط زیست این حیوانات بهتر از باغ وحش ها و یا کلکسیونهای شخصی است.
نگرانی که اسماعیل کهرم،  مشاورارشد رییس سازمان محیط زیست و پرنده شناس باغ پرندگان لویزان درپاسخ به آن اظهار می دارد: این گونه اماکن مانند باغ وحش ها ، باغ پرندگان و کلکسیونهای شخصی مردم که حیوانات را نگهداری می کنند . موظفند از سازمان محیط زیست و همین طور سازمان دامپزشکی کل کشور مجوزداشته باشند.
او در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چه تعداد از پرندگان باغ از خارج تهیه شده اند وآیا پروسه نگهداری  آنان از شرایط استاندارد برخودار است . توضیح می دهد: تا این لحظه هپچ پرنده ای ازخارج  برای نگهداری در این مجموعه وارد نشده است وگونه های که مشاهده می شود در واقع جمع آوری شده از کلکسیونهای شخصی ، باغ وحش ها و باغهای پرندگان داخل کشور است  که توسط کمیته ای با قدمت چهل و پنجاه ساله ای است که به همراه ۶دامپزشک در مجموعه مدام شرایط زیست پزندگان و وضعیت سلامت انان را مورد ارزیابی قرار می دهد.

مشاورارشد رییس سازمان محیط زیست و پرنده شناس باغ پرندگان لویزان  یادآور می شود تا این لحظه مواردی از آسیب جدی در مورد پرندگان لویزان گزارش نشده است.
وی اضافه می کند: اکنون بیش از سه هزارو ۵۰۰بال –پرنده در این مجموعه جمع آوری شده است ودر بین آنها می توان گونه های از قوی سیاه، پرندگان شکاری، اردک ماندرین، طاووس سفید و امو را مشاهده کرد .
کهرم همچنین درپاسخ به سوالی درباره ظرفیت باغ پرندگان اظهار می دارد: برای این امر سقفی وجود ندارد اما وجود محدود برکه ها که تعداد آنها ۱۰ عدد است خود مانعی برای افزایش پرندگان به شمار می رود چرا که وجود برخی پرندگان قلمرو طلب مانع برای این امر به شمار می رود.

او همچنین در پاسخ به برخی اظهارات و انتقادات غیرکارشناسانه درباره وضعیت نگهداری پرندگان آب چر و شرایط پرواز این گونه از پرندگان یادآور می شود: این پرندگان در حال حاضر در محوطه ای بین ۲۰۰تا ۳۰۰ هکتار قدرت مانور دارند و به نظر نمی رسد که محدودیتی برای پرواز انان وجود داشته باشد .
کهرم توضیح می دهد: مشاهده شده که گاهی اوقات پرندگان حتی به خارج از مرزهای باغ پرواز کرده اند ودر نقاطی مانند شهرک غرب دیده شدهاند وبعد ازمدتی نیز بازگشته اند و گاهی نیز بازنگشتهاند که برای این امر در حال حاضر توریهای به یک شرکت ایتالیایی سفارش داده شده است که در حال حاضر به نظر می رسد توریها بافته شده اند ودر حال ارسال به داخل کشور هستند.

وی می افزاید: توریها روی ستونهای به ارتفاع ۳۵ متر نصب خواهند شد وبه این ترتیب بخشی از این مشکل نیز برطرف خواهد شد .
مشاورارشد رییس سازمان محیط زیست و پرنده شناس باغ پرندگان لویزان  ادامه می دهد: در حال حاضر باتوجه به فرارسیدن فصل سرما بخشی از پرندگان باغ مانند طوطی ها که تحمل فضای سرد را ندارند و متعلق به مناطق گرمسیری هستند در گلخانه های که برای این منظور فراهم شده اند نگهداری خواهند شد.

اگرچه برای تکمیل اطلاعات این گزارش نظیر اطلاع از وضعیت هزینه های که احداث این مجموعه برای شهرداری تهران در پی داشته است  با برخی مسولان شهرداری منطقه ۴ تماس گرفته شده بود امامتاسفانه در جریان تکمیل این گزارش شهرداری مذکور ازارایه هرگونه همکاری با خبرنگار نشریه خود داری کرد. اما افق پیگیری این موضوع را حق خود می داندومنتظر دریافت اطلاعات بیشتر از سوی شهرداری منطقه ۴ خواهد بود.

منبع: نشریه افق/شهرخبر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری