جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۲
در سکوی ۵ سازمان برتر خدمات موتوری کشور ایستاده ایم/احتمال افزایش بودجه به ۲۲۰ میلیارد ریال
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، "غلامرضا رضوانی" در ابتدای گفتگو به تشریح نمایی کلی از فعالیت های سازمان متبوعش پرداخت و گفت: سازمان خدمات موتوری از جمله سازمانهای ...

به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، “غلامرضا رضوانی” در ابتدای گفتگو به تشریح نمایی کلی از فعالیت های سازمان متبوعش پرداخت و گفت: سازمان خدمات موتوری از جمله سازمانهای «خدمات محور» شهرداری کرج محسوب می شود که رتق و فتق کلیه امور موتوری شامل ماشین آلات سبک و سنگین را بر عهده دارد؛ ماشین آلات سبک عمدتا شامل خودروهای اداری و خدماتی و خودروهای سنگین شامل: کامیون، لودر، گریدر، بولدوزر و… هستند.


این مسئول شهری افزود: برای مثال، سازمان خدمات موتوری خودروهای مورد نیاز جمع آوری زباله ها از درب منازل تا سکوهای انتقال را در اختیار مناطق شهرداری قرار می دهد. ماشین آلات عمرانی – بولدوزر، گریدر، کامیون، لودر، غلطک و… – جهت انجام وظایف ذاتی شهرداری یا اجرا و تکمیل پروژه های شهری نیز در اختیار مناطق، سازمانها و پیمانکاران قرار می گیرد.  


این مسئول شهری بیان داشت: در نگاه کلی، سازمان خدمات موتوری رتق و فتق موتوری شهرداری کرج و زیر مجموعه هایش را بر عهده دارد و مرجع حفظ و نگهداری، خرید یا اجاره خودروهای سبک و سنگین و عملیاتی مورد نیاز پروژه ها و طرح های عمرانی و خدماتی است.


رضوانی، با اشاره به قرار گرفتن در فصل پاییز و پیش رو بودن فصل سرد زمستان، تمیهدات این سازمان را یادآور شد و خاطر نشان کرد: غیر از کارهای روزمره مناطق شامل رفت و روب معابر، جمع آوری زباله ها، انجام پروژه های عمرانی و خدماتی و… برخی فعالیت ها در مقاطع مختلف سال تشدید می شود که روزهای بارندگی و تمهیدات لازم برای هدایت و جمع آوری آبهای سطحی، جلوگیری از ایجاد سیلاب های شهری و مهیا سازی معابر برای روان سازی آمد و شد وسایط نقلیه از جمله آنهاست.


مانور تجهیزات و ماشین آلات عملیات زمستانی شهرداری کرج


وی در همین زمینه از برگزاری مانور تجهیزات و ماشین آلات عملیات زمستانی شهرداری کرج خبر داد و افزود: این مانور با هدف نشان دادن آمادگی مجموعه شهرداری برای مقابله با اتفاقات و حوادث ناگهانی فصل زمستان برگزار می‌شود.


رضوانی، با بیان اینکه در این مانور ارگان‌های امداد رسان مانند اورژانس، هلال احمر و پلیس راهور نیز حضور دارند، خاطرنشان کرد: با برگزاری این مانور مردم مشاهده می کنند که شهرداری شهرشان با تجهیزات مدرن؛ نیروی انسانی کارآمد و ناوگان مجهز موتوری به خدمات رسانی در روزهای بارانی و سرد سال می پردازد.


دیدگاه سنتی و عقب ماندن از قافله پیشرفت


سرپرست سازمان خدمات موتوری شهرداری کرج، در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره خط مشی تخصصی این سازمان، گفت: تخصصی شدن سازمان ارتباط مستقیمی با تخصصی تر شدن تجهیزات دارد که با تشکر از زحمات مدیران گذشته، خریداری خودروهای مکانیزه و عملیاتی از برترین برندهای خودروسازی جهان در دستور کار است.


وی تاکید کرد: دیدگاه سنتی در مدیریت و عقب ماندن از قافله پیشرفت جهانی، جز حرکت لاک پشتی و کُند در حوزه خدمات شهری را در پی ندارد.


رضوانی  ادامه داد: با این تعریف، تقریبا نیمی از تجهیزات موتوری سازمان شکل کاملا حرفه ای و تخصصی به خود گرفته است و در حال بروز کردن سطح دانش و اطلاعات پرسنل هستیم.


برای مثال؛ در طول سال های گذشته (و بعضا اکنون) یک کامیون نمک پاش با حرکت در طول بلوار و کمک گرفتن از دو یا سه کارگر و با صرف زمان و انرژی و هزینه بالا خدمت رسانی می کرد که اکنون با خرید چند دستگاه خودرو نمک پاش مکانیزه، به سرعت مخلوطی از نمک و آب ساخته شده و خیابانهای سطح شهر را برای عبور و مرور آسان شهروندان آماده می کند.

در بخش جمع آوری و انتقال زباله ها به سکوهای انتقال نیز بالغ بر ۶۰ درصد تجهیزات بکارگیری شده مطابق با ایزو و استانداردهای جهانی هستند. خریداری ۲ دستگاه خودرو جنتکس (واتر جت لجن کش) با کاربری های خاص و امتیازات ویژه که در میان کلانشهرهای کشور، تنها ۲ الی ۳ شهر آن را خریداری کرده اند، قدرت مانور سازمان را افزایش داده و فعالیت های آن را به سمت تخصصی تر شدن سوق داده است.


این مسئول شهری در توضیح بیشتر اظهاراتش اذعان داشت: در گذشته رفت و روب و تنظیف معابر شهری به شکل سنتی و با محوریت کارگران انجام  می شد که مخصوصا در آزادراهها و معابر اصلی شاهد تلفات جانی و آسیب دیدن کارگران بودیم اما اکنون با خرید چندین دستگاه جاروی مکانیزه شهری، پیشرفت هایی حاصل شده و حتی الامکان مانع حضور کارگران در معابر پُر خطر می شویم. چندین دستگاه خودروی برف خور نیز در پارکهای سطح شهر مشغول کار هستند و از آنجا که آسیبی به فضای سبز و محیط پارکها نمی رسانند و آلایندگی چندانی ندارند، تحویل ۱۰ دستگاه دیگر از این خودرو به سازمان پارکها و فضای سبز در آینده ای نزدیک انجام می شود.


رضوانی، درباره نحوه نظارت سازمان بر عملکرد ناوگان موتوری با توجه به پراکندگی اش در سطح شهر گفت: با نصب جی پی اس از موقعیت مکانی و ساعات فعالیت شان در سطح شهر یا پروژه ها مطلع می شویم که اکنون ۳۰ درصد خودروها به این سیستم مکان یاب مجهز هستند و بودجه لازم برای تجهیز ۷۰ درصد الباقی نیز پیش بینی شده است.


می خواهیم سازمان موتوری به یک سازمان تخصصی تبدیل شود


وی، با تاکید بر تبین اسناد کوتاه و بلند مدت برای تحقق اهداف سازمانی و برنامه ریزی منسجم تر خاطر نشان کرد: اهداف کوتاه مدت سازمان که خدمات رسانی روزانه به مناطق و سازمانها در حوزه موتوری است اما در بحث اهداف بلند مدت، بر اساس تاکید شهردار محترم و حوزه معاونت خدمات شهری در حال تدوین برنامه و افق ۴ ساله هستیم. در کل به دنبال بروز کردن تجهیزات و خرید ماشین آلات جدید هستیم و می خواهیم فاصله ها با استانداردهای جهانی کاهش یابد. باید به جایگاهی برسیم که به صورت هدفمند با مستهلک شدن تجهیزات، به سرعت تجهیزات جدید را جایگزین کنیم. می خواهیم سازمان موتوری به یک سازمان تخصصی تبدیل شود.
رضوانی از آماده باش کامل ناوگان موتوری سازمان در روزهای بارندگی خبر داد و بیان داشت: در روزهای بارندگی تجهیزات و رانندگان سازمان به صورت آماده باش قرار دارند و گاهی از ۲۴ الی ۴۸ ساعت ادامه دارد. برای مثال، اگر آبگرفتگی در سیاه جوی گزارش شود و نیاز به بیل مکانیکی باشد، به سرعت اعزام می شود و در صورت نیاز به لودر یا سایر تجهیزات نیز همین طور است. گاهی نیاز است سدهای کوچکی در برابر آب ایجاد شود تا روانه منازل مسکونی نگردد که به کامیون نیاز است. آماده باش به معنی اعزام نیرو با سرعت بالا است. نیروهای امدادی و ناوگان موتوری در روزهای آماده باش در چند نقطه از سطح شهر مستقر می شوند و متناسب با موقعیت به مکان اعزام می شوند. آنها در پارکینگ خدمات موتوری مستقر می شوند.


خروج خودروهای مستهلک و نوسازی ناوگان


سرپرست سازمان خدمات موتوری شهرداری کرج درباره پروسه خروج خودروهای مستهلک و نوسازی ناوگان اظهار داشت: با مستهلک شدن خودروها و دریافت مجوز از هیات مدیره، خودروهای مستهلک را به بالاترین قیمت می فروشیم و تجهیزات جدید خریداری می کنیم. امسال قریب به ۱۰۰ دستگاه خودروی سبک مستهلک که سالها بود در شهرداریها مشغول بودند را فروختیم و دستگاه پرس زباله خریداری و یک سری ماشین آلات سنگین خریداری کردیم.  همچنین در صدد خرید یک دستگاه شاستی هستیم. با انجام این خرید جمع آوری زباله ها تقریبا به استانداردهای روز جهان نزدیک می شود.


وی، در بخش دیگری از سخنانش توضیحاتی پیرامون بودجه مصوب سالانه سازمان ارایه کرد و گفت: بودجه سال ۹۲ سازمان بالغ بر ۱۷ میلیارد تومان است و در متمم بودجه افزایش قابل توجهی داشتیم که بودجه را به ۲۲ میلیارد تومان می رساند. افزایش بودجه از محل فروش تجهیزات است.


به گفته وی، ثبات برنامه مهمتر از ثبات مدیریت است. اگر ماشین مدیریت سالم باشد و بر اساس برنامه ریزی و نقشه راه مشخص حرکت کند، مهم نیست چه کسی راننده است بلکه مهم انجام معاینه فنی و سلامت خودرو است. مدیر باید با انگیزه، علاقه و وقت گذاشتن کار کند. باید مدیرانی روی کار بیایند که به کار جمعی اعتقاد داشته باشند و به ثبات برنامه و اهداف اعتنا کنند. جایی که ثبات برنامه حاکم باشد، ثبات مدیریت نیز خواهد بود.


رضوانی در پایان گفت: ما بازوان اجرایی و دست و پای شهرداری هستیم و در تمامی بخش ها نقش داریم.


………..


گفتگو: ملیحه اکبری

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری