جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۲
شهرداری مشهد پارسال ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار صرف هزینه های جاری و نگهداری شهر کرده است

مدیر درآمدهای شهرداری مشهد گفت:شهرداری مشهد پارسال ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار صرف هزینه های جاری و نگهداری شهر کرده است.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد آذری افزود: شهرداری سه وظیفه اداری، خدمات شهری و عمران را بر عهده دارد که به منظور انجام این وظایف در سال گذشته رقم مذکور صرف هزینه های فوق شده است.

وی با اشاره به اینکه از دهه ۶۰ به بعد، شهرداری ها به عنوان نهادی خودگردان تلقی می شدند، افزود: کمک های دولتی جز در موارد خاص برای برخی پروژه های شهری، بتدریج حذف شد و به این ترتیب شهرداری برای خودگردانی و تامین هزینه های شهری به دنبال راهکارهایی چون دریافت عوارض و بهای ساختمان رفت.

مدیر درآمدهای شهرداری مشهد گفت: هزینه نگهداری و حفظ و مراقبت از پروژه های انجام شده نیز بر عهده شهرداری است و هزینه های جاری و اداری نیز سال به سال افزایش می یابد و از سوی دیگر نیز هرسال مناطق جدیدی به شهر مشهد ملحق می شوند که هزینه مضاعفی را بر دوش شهرداری می گذارد.

آذری افزود:همه این موارد در حالی است که نرخ اجناس و خدمات، ثابت نیست و هر سال این هزینه ها افزایش می یابد و تلاش می شود درآمدهای شهرداری به منظور استفاده از خدمات شهر به جایی برسد که کفاف همه این دخل و خرج ها را بکند.

وی با اشاره به ماده ۱۷۴ قانون پنجم توسعه درخصوص لزوم درآمدزایی شهرداری و اخذ بهای خدمات شهری از شهروندان، گفت:سیاست هایی به منظور تحقق این قانون دنبال می شود که به عنوان درآمدهای پایدار در سه شاخه اصلی عوارض نوسازی شهری، عوارض صنفی و عوارض خودرویی شناخته می شوند.

مدیر درآمدهای شهرداری مشهد با بیان اینکه سالیانه ۶۰۰ هزار قبض عوارض صادر می شود گفت: به عبارت دیگر ۶۰۰ هزار واحد مسکونی، اداری و صنفی در مشهد وجود دارد که در ازای یک سال استفاده از خدمات شهری، مشمول پرداخت عوارض می شوند.

آذری نرخ محاسباتی عوارض امسال را بر مبنای نرخ عوارض سال ۸۶ عنوان کرد و گفت: ارزش کل این عوارض ۳۰ میلیارد تومان است که به ازای هر واحد مسکونی، اداری و صنفی رقمی معادل ۵۰ هزار تومان در سال و ۱۳۷ تومان به صورت روزانه برآورد می شود.

وی اضافه کرد: تعیین ۱۳۷ تومان عوارض به صورت روزانه در حالی است که هزینه جمع آوری زباله، رفت و روب و یا ترمیم آسفالت به مراتب بیشتر از این رقم می شود.

مدیر درآمدهای شهرداری مشهد گفت: برای رفع نواقص و مشکلات موجود باید افزایش مبنای محاسباتی عوارض نوسازی منطقی صورت گیرد و بر مبنای روز محاسبه گردد.

آذری با بیان اینکه شیوه های پرداخت عوارض با اتخاذ راهکارهای ویژه افزایش داشته است، افزود : با هماهنگی با تمامی بانکهای شهر مشهد در الکترونیکی کردن و اینترنتی شدن شیوه پرداخت، زمینه برای پرداخت آسان قبوض، فراهم شده است.

وی گفت: بخشش جریمه معوقات عوارض از سوی کسانی که سالها عوارض خود را پرداخت نکردند و فراهم آوردن امکان پاسخگویی و شفاف سازی برای مردم از طریق سامانه ۱۳۷ از دیگر اقدامات انجام شده برای سهولت در پرداخت قبوض عوارض است.

او استفاده از ابزارهای قانونی را آخرین راهکار شهرداری برای دریافت عوارض از سوی برخی شهروندان عنوان کرد و گفت: با رای کمیسیون ماده ۷۷ برای آن دسته از شهروندانی که نسبت به پرداخت قبوض عوارض خود اقدام نکردند، اخطارهای لازم صادر و نسبت به قطع برق آنان اقدام شد.

آذری، دریافت عوارض واحدهای صنفی را یکی دیگر از راههای درآمدزایی برای شهرعنوان کرد و اظهار داشت: سالانه برای ۱۴۳ هزار واحد صنفی قبض صادر می شود که درآمد حاصله از این بخش نیز هشت میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر ضرورت پرداخت عوارض از سوی بانکها و موسسات مالی گفت:بانکها و موسسات مالی اقدام به لغو مصوبه دریافت عوارض از سوی شهرداری کرده اند اما این مراکز به دلیل حجم بالای تردد مراجعان و ارباب رجوع، بیشترین عارضه را برای شهر ایجاد می کنند و موظف به پرداخت عوارض و حقوق شهر هستند.

او با اشاره به اینکه حضور زائران در شهر مشهد میلیاردها تومان هزینه بر دوش مدیریت شهری می گذارد افزود: هزینه کرد میلیاردها تومان از جیب شهروندان برای تامین رفاه و آسایش زائران در حالی صورت می گیرد که کاسبان و صنوف تجاری بیشترین سود را در زمان حضور زائران در مشهد می برند و باید در هزینه های شهر مشارکت بیشتری نیز داشته باشند.

وی عوارض خودرویی را دیگر سرفصل پرداخت عوارض و کسب درآمدهای پایدار عنوان کرد و گفت: روزانه ۸۰۰ هزار خودرو در مشهد تردد می کنند که باید صاحب هر دستگاه خودرو سالیانه به طور متوسط ۲۰ هزار تومان عوارض پرداخت کند.

او با اشاره به اینکه شهرداری در سال گذشته ۷۰ میلیارد تومان در بحث ترافیک هزینه کرده است، اظهار داشت: تنها ۱۶ میلیارد تومان از مجموع عوارض خودرویی شهروندان عاید شهرداری می شود.

مدیر درآمدهای شهرداری مشهد افزود:در حالی شهروندان از پرداخت عوارض خودرویی خود اجتناب می کنند که ۳۵ برابر این عوارض را در سال به عنوان بیمه اتومبیل پرداخت می کنند.

آذری با اشاره به جریمه شدن خودروهایی که برچسب عوارض ندارند، گفت: با هماهنگی با پلیس راهنمایی و رانندگی، خودروهایی که عوارض خود را پرداخت نکرده اند مبلغ ۱۰ هزار تومان جریمه می شوند.

وی مجموع درآمدهای نقدی شهرداری را از محل عوارض تنها ۲۰درصد عنوان کرد و ادامه داد: معوقات شهرداری در بحث عوارض تا پایان سال ۹۱ رقمی معادل هفت میلیارد تومان است که ضروری است هرچه سریعتر وصول شود.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری