جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۲
نگاه مسئولان به توسعه کشاورزی ارگانیک باید بلندمدت باشد/ مبنای کشاورزی ارگانیک حفظ محیط زیست است
وی با بیان اینکه خوشبختانه استاندارد تولید 11هزار ماده ارگانیک به عنوان نخستین سند ملی مصوب و مورد وفاق درخصوص محصولات ارگانیک با مشارکت اکثر صاحبنظران در اختیار است، گفت: ...
وی با بیان اینکه خوشبختانه استاندارد تولید ۱۱هزار ماده ارگانیک به عنوان نخستین سند ملی مصوب و مورد وفاق درخصوص محصولات ارگانیک با مشارکت اکثر صاحبنظران در اختیار است، گفت: امروز کشور ما می‌تواند با افتخار اعلام کند که در فناوری ارگانیک سهم دارد زیرا در مجامع علمی و پژوهشی و دانشگاهی آن به این مقوله پرداخته شده است.


رضاپناه با اشاره به اینکه فعالیت های شهرداری در برپایی نمایشگاههای ارگانیک قابل قبول است، ادامه داد: کشاورزی ارگانیک، سیستم تولیدی بر پایه سلامت خاک، اکوسیستم و انسان است و بر پروسه‌های اکولوژیکی، تنوع زیستی و چرخه‌های طبیعی بر پایه شرایط محلی تکیه دارد. کشاورزی ارگانیک، سنت را با نوآوری وعلم را به بهره برداری از محیط زیست و ارتباطات منصفانه و کیفیت خوب زندگی ترکیب می کند، بنابراین چنین سنتی باید توسعه پیدا کند.


وی با اشاره به اینکه برای تصدیق بر چسب گذاری ادعای تولید مواد غذایی به روش ارگانیک، سیستم‌های رسمی یا بازرسی و گواهی مواد غذایی ارگانیک به کار برده می‌شود، افزود: ایجاد این سیستم باید‌ با در نظر گرفتن اصول گواهی و بازرسی و واردات و صادرات مواد غذایی مطابق با استاندارد باشد. این استانداردها برای طراحی، مدیریت، ارزیابی و تائید صلاحیت سیستم‌های بازرسی و یا گواهی، صادرات و واردات مواد غذایی کابرد دارد.


رئیس قطب علمی کشاورزی ارگانیک با بیان اینکه مرجع ذیصلاح باید سیستم بازرسی را مستقر کند، افزود: در راستای اهداف آن، یک یا چند نهاد یا سازمان رسمی بازرسی و یا گواهی، بازرسی را انجام دهند.


محمدرضا رضاپناه معتقد است، برای کاربرد سیستم بازرسی که بوسیله سازمان رسمی گواهی کننده به کار می‌رود، مرجع ذیصلاح که مسئول تائید و نظارت بر چنین سازمان‌هایی می باشد، باید تعیین شود. مرجع ذیصلاح می‌تواند ضمن حفظ مسئولیت تصمیم گیری و اقدام، ارزیابی و نظارت بر سازمان‌های گواهی و بازرسی خصوصی را به یک موسسه ثالث دولتی یا خصوصی به عنوان «منصوب مرجع ذیصلاح» تعویض کند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری