جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۲
طرح مطالعاتی بازآرایی روابط مالی دولت و شهرداری‌ها تدوین شد
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، محسن مردعلی با اعلام این خبر گفت: به دلیل اهمیت موضوع مناسبات مالي بین دولت مرکزي و شهرداري‌ها و از آنجایی که اين ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، محسن مردعلی با اعلام این خبر گفت: به دلیل اهمیت موضوع مناسبات مالی بین دولت مرکزی و شهرداری‌ها و از آنجایی که این مناسبات در ایران به‌درستی تعریف نشده و اغلب از نارسایی‌های جدی رنج می‌برد، این پژوهش صورت می گیرد.


مردعلی افزود: در راستای عدم تمرکز اداری، گرایش غالب در جهان و ایران، واگذاری بخش بزرگتری از وظایف دولت مرکزی و استانی به شهرداری‌هاست که این سیاست در ایران، در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده است.


وی ادامه داد: اما تغییر مناسبات مالی دولت و شهرداری‌ها که به تبع انتقال برخی از وظایف دولت در زمینه‌هایی همچون وضع و وصول انواع مالیات‌ها به ویژه مالیات‌های مشترک و بهای خدمات شهری، ضرورت پیدا می کند، به‌ درستی تعیین نشده و یا در بخش کمک‌های مالی سطوح بالاتر دولت به شهرداری‌ها، بعضا نیازمند شفاف سازی است که این مهم ضرورت بازآرایی مناسبات مالی دولت و شهرداری‌ها در کشور را خاطر نشان می کند.


وی با اشاره به اینکه در همه کشورهای جهان شهرداری‌ها دارای اختیارات معینی برای وضع و وصول بهای خدمات شهری هستند، اظهار کرد: در ایران فرمانداری‌ها بر تصمیمات شوراهای شهر در این زمینه نظارت دارند.


مردعلی تاکید کرد: از سوی دیگر کمک‌های مالی سطوح بالاتر دولت به شهرداری‌ها نیز در همه جای دنیا مرسوم است که تحت ضوابط و قواعد معینی پرداخت می‌شود. از این رو پروژه مطالعاتی مذکور مشتمل بر هفت مرحله اعم از مبانی نظری، تقسیم وظایف میان سطوح مختلف دولت در ایران، روابط مالی دولت مرکزی و دولت‌های استانی در ایران، روابط مالی دولت و شهرداری‌ها در ایران، مطالعات تطبیقی و بررسی تجارب جهانی، بازآرایی روابط مالی دولت و شهرداری‌ها در ایران و در آخر تدوین پیش نویس لایحه در این خصوص، با هدف بازآرایی روابط مالی دولت و شهرداری‌ها در ایران در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تدوین شده است.


مدیر مطالعات و برنامه‌ریزی امور زیرساخت‌های مدیریتی و مالی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در ادامه گفت: در این مطالعه با بررسی چارچوب‌های نظری مالیه محلی، تجربه کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، فاصله وضع موجود ایران از مبانی نظری و عملکرد کشورها در حوزه‌هایی چون تقسیم وظایف دولت میان سطوح مختلف آن، تخصیص درآمدها به سطوح مختلف دولت، اختیارات شهرداری‌ها در وضع بهای خدمات، مالیات‌های مشترک و نحوه توزیع آن میان سطوح مختلف دولت، تشخیص ضرورت پرداخت کمک‌های بلاعوض به شهرداری‌ها و نظارت دولت بر نحوه هزینه کرد آن و در نهایت اختیارات شهرداری‌ها برای مراجعه به بازارهای مالی تعیین شده است.


محسن مردعلی افزود: در این پروژه مواردی چون خلاهای قانونی و نحوه رفع این خلاها در طی زمان و مسئولیت هر یک از سازمان‌های دولتی در این زمینه، ایجاد ظرفیت‌های سیاست گذاری و نظارت در دولت مرکزی به منظور انتقال تدریجی از وضع موجود به وضع مطلوب و همچنین تغییر مناسبات مالی بین دولت مرکزی، استانی و شهرداری‌ها مورد توجه قرار گرفته است.


وی با اشاره به اینکه پیشنهادات این طرح مطالعاتی در قالب پیش نویس لایحه قانونی مدون شده است، توضیح داد: این لایحه شامل مواردی چون اصلاح برخی از مواد قانون شوراهای اسلامی به منظور افزایش اختیارات شوراهای اسلامی شهرها در تعیین بهای خدمات شهری، انتقال درآمدهای حاصل از مالیات مشاغل، سرقفلی، نقل و انتقال اتومبیل و املاک در حوزه‌های شهری به شهرداری‌ها، تدوین قواعد مراجعه شهرداری‌ها به بازارهای مالی(همچون پیشنهاد ایجاد صندوق توسعه شهرداری‌ها)، نظارت دولت بر استقراض شهرداری‌ها از بازارهای مالی داخلی و خارجی و بهبود شفافیت و پاسخگویی شهرداری‌ها و استان‌ها در چارچوب عدم تمرکز مالی و اداری است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری