جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۲
چرا چراغ کانون کودکان خاموش شده است؟
مجله شهروندی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ یکی از قدیمی‌ترین کانون‌هایی که برای پیشرفت و شکوفایی استعداد‌ کودکان و نوجوانان در ایران راه‌اندازی شد و خیلی زود در ...


مجله شهروندی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ یکی از قدیمی‌ترین کانون‌هایی که برای پیشرفت و شکوفایی استعداد‌ کودکان و نوجوانان در ایران راه‌اندازی شد و خیلی زود در سراسر ایران شعبه زد.برای کانون برنامه‌ریزی‌های دراز مدت و هدف‌دار تعریف شده بود.


کانون باید زیربنای فکری کودکان برنامه‌ریزی می‌کرد.برای رسیدن به این هدف در اولین گام انتشار کتاب‌های مخصوص کودکان و نوجوانان را آغاز کرد، نویسندگانی را که می‌توانستند برای بچه‌ها بنویسند شناسایی و استخدام کرد و به سرعت به بزرگترین انتشاراتی کتب کودکان تبدیل شد و کتابخانه‌های کانون در همه کشور محلی شد برای تشویق کودکان و نوجوان برای کتاب خواندن.


در کنار ترویج کتاب‌خوانی کانون بخش سینمایی خود را هم فعال کرد.باید فیلم‌سازانی تربیت می‌شدند که کارشان فقط فیلم‌سازی برای بچه‌ها باشد.در این زمان بود که کارگردانانی مانند ابراهیم فروزش، عباس کیارستمی، مرضیه برومند،کامبوزیا پرتویی، ایرج طهماسب، حمید جبلی و حتی بهرام بیضایی و داریوش مهرچویی هم رفت وآمدشان به کانون آغاز شد و اولین گام‌ها را برای تبدیل شدن به فیلم‌سازانی ویژه کودکان برداشتند.


کانون در گام بعدی، سینما کانون را برای اکران فیلم‌های کودکان راه‌اندازی کرد.سینمایی که در خیابان وزرای‌تهران واقع است.در این سالن فقط فیلم‌های مخصوص کودکان به نمایش درمی‌آمد و فضای آن به گونه‌ای طراحی شده بود که برای بچه‌ها جذاب باشد.در دیگر مراکز استان هم چنین سالن‌هایی وجود داشت و قرار بود دیگر شهر‌های ایران هم از کوچک و بزرگ صاحب چنین سالن‌هایی شوند.


بعد از پیروزی انقلاب، کانون همچنان به کار خود ادامه داد؛ فیلم‌سازانی مانند کیارستمی، محمدعلی طالبی و فروزش به فیلم‌سازی با موضوع کودکان ادامه دادند و بهترین فیلم‌ها را در این حوزه تولید کردند و سینمای کودک و نوجوان ایران را به جهانیان معرفی کردند.


مجید مجیدی هم که به ساخت فیلم برای کودکان علاقمند بود بعد از انقلاب به مرکز فیلمسازی این کانون پیوست و چند فیلم کوتاه برای کانون ساخت که از میان آنها می‌توان به آخرین آبادی اشاره کرد.البته کانون در تولید فیلم‌های بلند سینمایی با موضوع کودکان هم از مجیدی حمایت کرد.سینما کانون هم به کارش ادامه داد و هدف خود را دنبال کرد.


بخش سینمایی کانون واحد انیمیشن را هم راه‌اندازی کرد و انیماتوری مانند عبدالله علیمراد با امکاناتی که در اختیارش گذاشته شد، انیمیشن قصه‌های بازار را ساخت که به شهرت جهانی دست یافت و در اکثر جشنواره‌های‌ خارجی جایزه‌های معتبر کسب کرد و در بیشتر کشورهای دنیا هم به نمایش درآمد.


سینمای کانون داشت به مسیر طلایی خود به خوبی ادامه می‌داد.سید مهدی شجاعی هم از این روند حمایت می‌کرد اما واقعیت این است که در چند سال اخیر بخصوص در هفت، هشت سال اخیر، سینمای کانون سیر نزولی را آغاز کرد.سید مهدی شجاعی که خود نویسنده است بارها و بارها در صحبت‌هایش تاکید کرد که اوضاع فرهنگی و هنری کشور چندان مساعد نیست.اما برای حرف‌های او گوش شنوایی وجود نداشت تا این‌که شجاعی از کانون رفت.


مرکز سینمایی کانون سال‌هاست که تولیدی ندارد.از واحد انیمیشن این کانون اثری بیرون نیامده که بتواند نظرها را جلب کند.جشنواره بین المللی انیمیشن که کانون متولی آن بود ، تعطیل شده است.از کانون اکنون چند مرکز آفرینش‌ها باقی مانده که کار خاصی انجام نمی‌دهد و کتاب‌خانه‌ها و انتشاراتی‌هایی که نسبت به بخش خصوصی بسیار عقب مانده‌اند.


کانون فکری کودکان و نوجوانان می‌توانست مرکزی پویا برای کشف و شکوفایی استعداد‌های کودکان و نوجوانان باشد.می‌توانست قطب تولید کتاب، فیلم، وسایل کمک آموزشی و … باشد اما اکنون کانونی سوت و کور است که نه هدفی دارد و نه هدفی را پیگیری می‌کند.


در دوره‌ای که گویا قرار است مراکز فرهنگی و هنری تکانی بخورند و با اهدافی مشخص و پیش‌بردنده به کار خود ادامه دهند، بد نیست مسئولان کشور فکری هم به حال کانون فکری کودکان و نوجوانان کنند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری