جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۲
شهروندان در مدیریت بحران نقش مهمی را ایفا می کنند
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، ناصر رستمی با بیان این مطلب، گفت: مهمترین شاخصه، بحث ناپایداری است که برخورد با این املاک در سه روش بهسازی، نوسازی ...
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، ناصر رستمی با بیان این مطلب، گفت: مهمترین شاخصه، بحث ناپایداری است که برخورد با این املاک در سه روش بهسازی، نوسازی و بازسازی، مرسوم و متداول است.


وی با اشاره به مسائل و مشکلات موجود در املاک، گفت: بر این اساس هر بنایی ملزم است؛ نسبت به مشکلاتی که مالک با آن مواجه است یکی از این سه گزینه را انتخاب و نسبت به مقاوم و ایمن سازی اقدام کند.


این مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: نقش مردم در مدیریت بحران به دو بخش مجزا تقسیم می شود، بخش نخست مربوط به سازندگان می باشد که این افراد در زمان ساخت ملزم به رعایت کلیه مقررات ملی و آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله می باشند که این قوانین توسط مهندسین ناظر کنترل می شود.


رستمی در ادامه به تفکیک این سه موضوع پرداخت و افزود: عموما بهسازی برای بناهای دارای اهمیت مانند بناهای میراث فرهنگی، نوسازی برای بناهایی که ارزش مرمت و احیاء ندارند و بازسازی برای بناهایی مطرح می شود که تخریب شده و از نو احداث می شود، کاربرد دارد.


وی تاکید کرد: در این راستا بخش دوم شامل کسانی می شود که در خانه های قدیمی و فرسوده زندگی می کنند، در این زمینه این افراد موظفند یکی از سه روش (بهسازی، نوسازی و بازسازی) را برگزینند تا در صورت وقوع حادثه با بالا رفتن ایمنی، شاهد کمترین حوادث باشیم.


این مسئول شهری افزود: در این راستا، رعایت اصول شهرسازی و ارتقاء کیفی زندگی عموم شهروندان، می تواند نقش تاثیرگذاری را در کاهش خطرات احتمالی از حوادث غیرمترقبه شامل شود.


رسانه ها نقش مهمی در آگاهی بخشیدن به مردم دارند


معاون نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده سازمان عمران و نوسازی شهرداری کرج اظهار داشت: تلاش برای به دست آوردن رضایت مردم و پرداختن به موضوعاتی که بتواند مخاطرات را به حداقل برساند بسیار حائز اهمیت بوده و جزء هزینه‌ها محسوب نمی‌شود.


این مسئول یکی از این موضوعات را آگاهی دادن به مردم درباره خطرات ناشی از بلایای طبیعی دانست و افزود: در این خصوص این امر یکی از وظایف مهم رسانه است و هر چه بیشتر رسانه فراگیری چون تلویزیون به آنها بپردازد، هم به نفع مردم است و هم به نفع مسئولان زیرا اگر مسئولان زیر تیغ نگاه تیزبین رسانه قرار گیرند، برای انجام بهتر کارشان تلاش می‌کنند تا موقعی که قرار است در مقام پاسخگویی به مردم در قاب دوربین رسانه قرار گیرند، حرفی برای دفاع از عملکردشان داشته باشند.


وی یادآور شد: برای همین است که پرداختن به موضوعات چالشی در رسانه فراگیری چون تلویزیون اهمیت دارد زیرا در چنین میزگردهایی، مسئولان دعوت می‌شوند تا به مردم پاسخ دهند و آنچه پاشنه آشیل برنامه‌های گفت ‌وگو محور اینچنینی با موضوعات چالشی است، کنترل برنامه در جهت خواست مردم یا همان پاسخگویی مسئولان است.


این مسئول تاکید کرد: در هر حال، پیشگیری و کاهش خطرپذیری ناشی از زلزله در شهرها و روستاها و افزایش ضریب ایمنی در ساخت و سازهای جدید از طریق، مکان یابی و مناسب سازی کاربری ها در مراکز جمعیتی شهری – روستایی و تاسیسات حساس و مهم متناسب با پهنه بندی خطر نسبی زلزله در کشور، استفاده از مصالح استاندارد، با کیفیت، مقاوم در ساخت و سازهای آتی، ممنوعیت و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر اصولی در شهر و افزایش اسکان غیر رسمی مخصوصا در حاشیه شهر از موارد بسیار مهم و ضروری می باشد و استفاده از بیمه های استاندارد و مقررات مربوطه و بهبود مدیریت و نظارت بر ساخت و سازها از طریق تشکل های نظام مهندسی- فنی حرفه ای و نظارت دستگاههای نظارتی شهر مانند شهرداری ها انجام می پذیرد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری