جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۲
هویت، روح سرزمین است و جغرافیا، جسم آن/ طرح جامع فرهنگی و زیباسازی تدوین شود
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، شهری که پیشینه آن در نخستین آثار تاریخی به قرن چهارم هجری قمری می رسد، مدتی است که نامش در پوسته نازکی از ...

به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، شهری که پیشینه آن در نخستین آثار تاریخی به قرن چهارم هجری قمری می رسد، مدتی است که نامش در پوسته نازکی از تصور بی هویتی پیچیده شده است. اما این پوسته چنان پیاز و ریشه شهر را در بغل گرفته که گویی جان و روح شهر در آن مستغرق شده و هویت باغشهری به کلانی کرج، در گم نامی و کم مایه گذاشتن صاحبانش به یغما رفته است؛ حال آنکه کرج سرزمینی دیرپا است و قدمتش تلنگری عمیق به تاریخ این سرزمین می زند.


هویت، روح سرزمین است و جغرافیا، جسم آن. تعیین نماد، تبیین شاخص و معیاری برای میزان تنیدن روح شهروندان با جسم سرزمین شان است.


از این رو برای این شهر باید هویتی اندیشید و شاخصی تا کسانی که از درون و بیرون در آن گام می زنند، بشناسند و بدانند که پشتوانه روحی سرزمین شان چیست و چگونه است.


سال هاست وعده تعیین نماد داده می شود و ضرورت هویت بخشی به ساکنان در گوشه و کنار گفته های اهالی فرهنگ این شهر پرسه می زند اما هنوز خبری از این اقدامات نیست.


هر سیستم و سامانه و دستگاه وعده ای می دهد و برنامه ای برای این منظور تدوین می کند که یا اقدامات بین راه سد می شود و هرگز به پایان نمی رسد، یا چنان در دیگر برنامه ها تلفیق شده و غیرکارشناسی عمل می شود که به نظر می رسد انتفاع رها کردن کار از ادامه اش بیشتر است.


اجرای طرح اطلس فرهنگی، تهیه نقشه جامع فرهنگی و امثال آن در ابعاد کوچک و بزرگ اقداماتی بوده که بیشتر در حد حرف و ایده بوده یا نیمه کاره باقی مانده است.


آمایش فرهنگی نیاز ایران کوچک


ایران کوچک به دلیل وجود قومیت های متعدد بشدت نیازمند یک آمایش دقیق فرهنگی و بررسی کارشناسانه نیاز قومیت های مختلف ساکن در شهر است تا بتوان برای حوزه فرهنگ آن برنامه ای دقیق تدوین کرده و هویت و به تبع آن نمادی مشتمل بر تمامی این ابعاد و روحیات شهر در نظر گرفت.


یکی از بخش هایی که بیش از سایر بخش ها در این زمینه باید حساس بوده و اقدامی عاجل صورت دهد شهرداری کرج است. تعبیه فضایی درخور و شایسته برای شهر در حالی باید در ورودی ها صورت گیرد که به نوعی معرف ویژگی ها، جغرافیا و هویت ساکنان این شهر باشد.


طرح جامع زیباسازی در منطقه ۱۱


مدیر منطقه ۱۱ شهرداری کرج که سه ورودی عمده کرج را در این منطقه بر می شمرد و در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، یکی دیگر از ضرورت های منطقه را زیباسازی منطقه به عنوان تابلویی از منظر اولیه شهر عنوان می کند.


حسین عطایی در این زمینه اظهار داشت: طی تعاملی با سازمان زیباسازی اجرای طرحی جامع برای این محدوده ها درخواست کرده ایم که این اقدامات از اجرای کارهای سلیقه ای در محدوده جلوگیری می کند.


وی با بیان اینکه تعبیه نمادی برای کرج در این معابر در کنار تکمیل و تجهیز منطقه به مبلمان شهری از برنامه های این طرح خواهد بود، ارائه طرح جامع زیبا سازی را نقطه عطف هویت بخشی به شهر کرج دانست و با مهم شمردن پرداختن به زیرساخت ها در بحث زیباسازی و فرهنگی، بر ارائه طرح جامع زیباسازی این شهر تأکید کرد.


این مسئول به مزیت های طرح جامع زیبا سازی اشاره کرد و افزود: مشخص شدن الگوی اسلامی ایرانی برای معماری ابنیه ها، به عنوان زیر ساخت اصلی هویت شهر کرج ضروری است و باید به آن پرداخته شود.


عطایی ابراز امیدواری کرد: سازمان زیبا سازی به عنوان متولی اصلی این کار هرچه سریع تر طرح جامع زیباسازی را تهیه و ابلاغ کند.


به هر روی تهیه نمادی هویتی برای کلانشهری در جوار پایتخت ضرورتی است که نیازمند توجه ویژه و تسریع در این امر است و امید می رود درنگ ها و طمانینه ها در این زمینه به زودی برطرف شود.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری