جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۲
بدون حشرات، هرگز!
زنبور، پرکار و زحمت‌کش یک نمونه بسیار آشنا از این ‌گونه حشره‌های مفید زنبورعسل است. عسل، محصول معروف زنبورها است که خواص شگفت‌انگیزی دارد. اما بدون گرده‌افشانی‌ که شغل دیگر ...زنبور، پرکار و زحمت‌کش


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


یک نمونه بسیار آشنا از این ‌گونه حشره‌های مفید زنبورعسل است. عسل، محصول معروف زنبورها است که خواص شگفت‌انگیزی دارد. اما بدون گرده‌افشانی‌ که شغل دیگر این حشره است، درختان میوه بار نمی‌دهند. زنبورها در سراسر جهان در معرض خطر نابودی هستند. در برخی کشورها، مثلا در بخش‌هایی از چین حتی نسل آنها منقرض شده است. گناه این انقراض نسل هم به گردن مواد شیمیایی دفع آفات گیاهی و همچنین نوعی کنه است.


کفشدوزک، زیبا و مفید


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


کفشدوزک‌ها در حقیقت شته‌ و شپشک می‌خورند. شاید به همین خاطر است که انسان‌ها کفشدوزک‌ها را دوست دارند. یک کفشدوزک تا ۵۰ شپش و شته را در روز از بین می‌برد. این رقم در طول زندگی پربار یک کفشدوزک به چندین هزار شته و شپش می‌رسد.


حتی لارو کفشدوزک هم مفید است


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


کفشدوزک‌ها با این قابلیت‌هایشان بهترین موجودات در مبارزه‌ بیولوژیک با آفت‌ها به شمار می‌روند. بدون ذره‌ای مواد شیمیایی کشاورزان می‌توانند با یاری کفشدوزک‌ها آفت‌هایی چون شته‌ها و شپشک‌های مضر را از محصولاتشان دور کنند. حتی لارو کفشدوزک‌ها هم قادر به مبارزه با این آفت‌ها است.


پارازیت‌هایی بی‌خطر برای انسان


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


برای انسان زنبورهای متعلق به خانواده ‌ Ichneumonidae بی‌خطر هستند اما برای برخی از حشرات زیان‌بار، ملاقات با این زنبورها به معنای پایان زندگی است. این نوع از زنبورها شاخک‌های خود را مثل مته وارد بدن بید، کنه و شپش می‌کنند. حشره‌ ماده در بدن میزبان تخم می‌گذارد و از این تخم یک لارو گرسنه بیرون می‌جهد و میزبان را از درون نوش‌جان می‌کند.


راهزنان کوچک و سودمند


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


سوسک‌های خاکی با دزدی روزگار می‌گذرانند اما خبر خوش این است که این راهزنان کوچک بیش از همه جانورانی را شکار می‌کنند که ما با کمال میل می‌خواهیم از دستشان خلاص شویم مانند حشره‌های راسته‌ «ایزوپودا» یا کرم پیله یا حلزون‌ها که آنها را در بسیاری از نقاط زمین می‌توان پیدا کرد و برای موجودات دیگر مزاحمت ایجاد می‌کنند.


کم‌خطرتر از آنچه گمان می‌رود


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


شاید دیدن یک زنبور سرخ (Hornet) بدن آدم را به لرزه بیندازد. اما نترسید چون زهر این زنبور از زهر زنبورهای مهاجم (Waspe) کم‌خطرتر است. زنبورهای سرخ شیفته‌ شهد گیاهان هستند اما به بچه‌هایشان مخلوط شهد با حشره بیشتر مزه می‌دهد. یک دسته زنبور سرخ روزانه تا نیم‌کیلو حشره را قورت می‌دهند.


عنکبوت‌ها را نکشید


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net


جانورانی که وجود هشت پا در بدنشان باعث شده در دسته‌ حشره‌ها قرار نگیرند. جانورانی مفید چرا که عنکبوت‌ها هرچه را که از نظر ما مزاحم و مضر است شکار می‌کنند و می‌خورند مثل پشه، بید، مگس و شته که برای ما مزاحم و برای آنها غذای خوشمزه به شمار می‌روند. به خاطر تمام این خدماتی که ارائه می‌کنند از آنها نترسید، حالتان را به هم نزنند، پا رویشان نگذارید بلکه خوشحال باشید که آنها وجود دارند!

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری