جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۲
ایران و ۱+۵ بالاخره به توافق رسیدند/ ظریف: ما به توافق رسیدیم
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، ایران و 1+5 بعد از 10 سال مناقشه درباره موضوع هسته ای در نهایت در پنجمین روز از سومین دور از مذاکرات خود ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، ایران و ۱+۵ بعد از ۱۰ سال مناقشه درباره موضوع هسته ای در نهایت در پنجمین روز از سومین دور از مذاکرات خود در ژنو موفق شدند بر سر متنی مورد توافق تفاهم کنند.


مایکل مان سخنگوی اشتون در توییتر خود نوشت: ایرا و ۱+۵ به توافق رسیدند.


سومین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو که از روز چهارشنبه آغاز شده بود پس از ۵ روز مذاکره سنگین به پایان رسید.


بر اساس این گزارش مذاکرات ایران و ۱+۵ در این دور از روز ۲۹ آبان در ژنو آغاز شد.


وزیرامورخارجه کشورمان روز سه شنبه ۲۸ آبان ماه تهران را به مقصد ایتالیا ترک کرد.


وزیر امورخارجه پیش از عزیمت به ژنو در رم با همتای خود دیدار کرد و در این دیدار ظریف تاکید داشت که ۱+۵ با از زیاده خواهی پرهیز کند.


مذاکرات ایران و ۱+۵ روز چهارشنبه در طی ناهار کاری ظریف و اشتون در اقامتگاه سفیر ایران آغاز شد.


در ناهار کاری ظریف و اشتون تصمیم گرفتند که نشست افتتاحیه کوتاهی داشته باشند و مذاکرات با حضور معاونین وزرای امورخارجه در سطح دوجانبه و چند جانبه ادامه یابد.


این در  حالی بود که در روز ابتدایی مذاکرات تدابیر امنیتی ژنو حاکی از آن بود که امکان حضور وزرای امورخارجه در سوئیس در این دور از مذاکرات وجود دارد.


ظریف در طی مذاکراتی که با کاترین اشتون در روز اول نشست داشت اعلام کرد که گفتگوی خوبی با اشتون داشته است اما هنوز وارد متن نشده اند و در این باره بحث می کنند که چطور روند مذاکرات را ادامه دهند.


پس از مذاکرات معاونین عباس عراقچی عضوارشد تیم مذاکره کننده هسته ای نیز گفت: اعتماد از دست رفته در نشست ژنو قبلی باید احیا شود تا ایران بتواند وارد مذاکرات جدی در مورد متن پیشنهادی شود.


بر این اساس مذاکرات ایران و ۱+۵ به روز دوم کشیده شد و قرار بر این شد که در نشست جمع بندی صبح تصمیمات در مورد اینکه دو طرف وارد متن شوند گرفته شود. ظریف و اشتون در صبح روز دوم مذاکرات دیدار طولانی با یکدیگر داشتند که ظریف در پایان این دیدار گفت وارد محتوا شده اند.


دیدار ظریف و اشتون نزدیک به ۳ ساعت به طول انجامید و عراقچی درباره این دیدار گفت: لازمه توافق انعطاف ۱+۵ است هیات ایرانی و اشتون ظهر روز جمعه دیدار دیگری را داشتند و آنها در ساعت ۲۰ و ۳۰ همان شب به وقت ژنو دیدار سوم را برگزار کردند.


در پایان مذاکرات دور دوم یک منبع آگاه خبر داد که مذاکرات با جدیت ادامه دارد و بحث های مفیدی انجام گرفته است.


بر این اساس مذاکرات که قرار بود بادیدار ظریف و اشتون در پایان روز دوم ادامه یابد موکول به روز سوم شد.


در پایان روز دوم عضو ارشد تیم مذاکره کننده اعلام کرد که در حال کار بر روی سند پیشنهادی هستند و یا دیپلمات ایرانی تاکید داشت که ۱+۵ همچنان زیاده خواهی داشته است.


دور بعدی مذاکرات ظریف با اشتون در روز سوم برگزار شد  و در پایان این دور خبرها حاکی از آن بود که روند مذاکرات مثبت بوده است.


مجید روانچی یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تاکید کرد که نظرات نزدیک تر شده اما غنی سازی همچنان از خطوط قرمز ایران است.


وزیرامورخارجه کشورمان نیز در همین باره گفت: غنی سازی قسمت عمده راه حل خواهد بود.


ظریف در صفحه فیسبوک خود نیز در روز سوم مذاکرات نوشت مذاکرات خوب پیش می رود و ساعت ها مذاکره رسمی و غیر رسمی داشته ایم و البته تاکید داشت که غنی سازی در داخل ایران ادامه خواهد داشت.


وی همچنین در روز سوم مذاکرات با اخضر ابراهیمی نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه نیز دیدار کرد.


چهارمین دور مذاکرات ظریف و اشتون بعدازظهر روز سوم آغاز شد و این در حالی بود که سرگئی لاوروف وزیرامورخارجه روسیه نیز به عنوان اولین وزیرامورخارجه ۱+۵ بعدازظهر روز سوم وارد ژنو شد.


پس از مذاکرات ظریف و اشتون در روز سوم، معاونین وزرای امورخارجه مجددا وارد مذاکرات دوجانبه شدند و این مذاکرات تا پاسی از شب ادامه داشت.


لاوروف و ظریف نیز دیدار دوجانبه ای داشتند.


عراقچی در پایان این روز تاکید داشت که به توافق نزدیک تر شده ایم.


مذاکرات در روز چهارم نیز با نشست کارشناسی معاونین آغاز شد و سپس ظرف و اشتون دیدار مشترک دیگری را برگزار کردند اما در روز سوم خبرهای دیگری نیز به ژنو رسید.


وزیرامورخارجه فرانسه اوایل صبح وارد ژنو شد.


جان کری وزیرامورخارجه آمریکا ساعتی بعد به ژنو پیوست و وزرای خارجه آلمان، انگلیس و چین نیز تا ظهر روز چهارم خود را به مذاکرات رساندند. این در حالی بود که عضو ارشد تیم مذاکره کننده معتقد بود در حین مذاکرات اعلام کرد موارد اختلافی بین دو طرف همچنان وجود دارد.


جان کری وزیرامورخارجه آمریکا نیز پس از ورود در روز سوم ابتدا با کاترین اشتون و سپس با وزرای خارجه فرانسه و روسیه دیدارهای جداگانه ای داشت و پس از نشست ظریف و اشتون دیدار سه جانبه ای را نیز با وزیرامورخارجه کشورمان برگزار کردند.


وزیرامورخارجه کشورمان پس از این دیدار در گفتگویی اعلام کرد که غنی سازی در ایران متوقف نخواهدشد و تیم ایران در برابر زیاده خواهی ها مقاومت می کند.


از سوی دیگر سید عباس عراقچی نیز در تیوب خود نیز اعلام کرد: امیدوارم وزیران ۱+۵ برای تصمیم گیری های سخت آماده باشند.از ظهر روز چهارم رایزنی های بین ایران و ۱+۵ و وزرای خارجه ۱+۵ ادامه داشت.


وزیرامورخارجه کشورمان با وزرای امورخارجه چین و روسیه دیدار داشت و همچنین دیدارجداگانه ای با وزیرامورخارجه سوئیس داشت.


عراقچی نیز در مصاحبه ای اعلام کرد که پیشرفت مذاکرات بد نبوده اما بحث بر سر کلمات ادامه دارد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری