جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۲
صندوق های سرمایه گذاری شهرداری ها و نگاه نوین به درآمدزایی
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، وابستگی شهرداری های کشور ما نیز به عوارض ناشی از ساخت و ساز باعث تحولات دوره ای در وضعیت مالی و اقتصادی این ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، وابستگی شهرداری های کشور ما نیز به عوارض ناشی از ساخت و ساز باعث تحولات دوره ای در وضعیت مالی و اقتصادی این نهادها شده است و به شدت بر میزان و نحوه خدمات رسانی آنها تاثیر گذاشته است.


جستجو برای یافتن حوزه های نوینی که بتواند به درآمدزایی پایدار شهرداری ها کمک کند امری ضرورری محسوب می شود که در این مسیر امکان استفاده از تجربیات دیگر کشورها می تواند بسیار گره گشا باشد.


درآمدزایی پایدار با سرمایه گذاریی در صنعت


بسیاری از شهرداری ها ،در دنیا از منافع برخورداری از صندوق سرمایه گذاری منتفع می شوند، یکی از حوزه هایی که چنین صندوق هایی می توانند در آن سرمایه گذاری کنند فعالیت های صنعتی و خدماتی است.


شهرداری ها در این راه باید به مزیت های رقابتی شهر مورد نظر و نیز صرفه جویی های ناشی از تجمع ، توجه داشته باشند ، همچنین صندوق های سرمایه گذاری شهرداری ها باید کارشناسانی را برای رصد اطلاعات اقتصادی و مالی کشور در اختیار داشته باشند.


در واقع صندوق سرمایه گذاری شهرداری ها در دنیا معمولا یا بر روی خرید سهام صنایع موجود و طرح های توسعه آن ها سرمایه گذاری می کنند و یا بر روی صنایعی که مطابق با اصول مزیت رقابتی و صرفه تجمع ،ایجاد آن ها سودآوری دارد.


یکی از صنایعی که شهرداری ها می توانند بر روی آن سرمایه گذاری نموده و با اطمینان کسب سود نمایند، بازیافت زباله ها است ، برای مثال زباله تولیدی در کشور آمریکا چیزی بالغ بر ۲۵۰ میلیون تن است ،در این کشور سالانه حدود پنجاه میلیون قوطی کنسرو فلزی به زباله دان ها انداخته می شود، در این کشور حکومت های محلی سود سرشاری از بازیافت کسب می کنند.


درآمدزایی پایدار برای شهرداری ها با سرمایه گذاری در خدمات


خدمات بخش رو به رشد اقتصاد است با مرزهایی نامحدود که روز به روز دریچه های جدیدی را به روی صندوق های سرمایه گذاری شهرداری ها می گشاید. خدمات توریستی و تفریحی ؛بخشی از خدمات در کشورهای توسعه یافته می باشد که با رشد چشمگیری رو به رو بوده است.


شهربازی ها ، باغ وحش ها ، پارک های آبی ، باغ پرندگان و.. همگی از تفریحاتی هستند که برای شهروندان آشنا و جذابند ولی امروزه جز با ارائه خدمات نوین در این زمینه ، کسب درآمد پایدار ممکن نیست ، برای مثال دیسنی لند ، که پارکی بزرگ با انواع و اقسام تفریحات نوین است نمونه ای از پارک های زنجیره ای است که شعبات آن در بسیاری از شهرهای دنیا هر ساله درآمد قابل توجهی را نصیب شهرداری این شهرها می کند.


اقتصاد بعضی از شهرها در دنیا بر اساس خدمات نوریستی و تفریحی پایه گذاری شده است ، برای مثال شهر کوچک مونت کارلو در ساحل دریای مدیترانه بهترین نمونه از چنین شهرها است.مزیت این شهر دسترسی به آب های آزاد ، سواحل زیبا ،جنگل های سرسبز و همچنین همجواری دو اقلیم کوهستانی و جلگه ای است.


شهرداری این شهر ، سرمایه گذاری بزرگی برای تبدیل آن به یک مرکز تفریحی و توریستی انجام داده است که این تلاشها باعث شده تا سرمایه گذاران بزرگ از سراسر دنیا برای حضور در این شهر به رقابت بپردازند در واقع هجوم سرمایه از سراسر جهان باعث شده تا بهترین خدمات در این شهر و کشور کوچک ارائه شود.


درآمد شهرداری این شهر به حدی بالا است که باعث بخشودگی مالکین و سرمایه گذاران شده است و در حال حاضر نیز رقابت برای خرید ملک در این شهر کوچک بسیار زیاد است.


ایجاد مجتمع های بزرگ توریستی و تفریحی با تخصص ویژه نظیر دهکده سلامت نیز می تواند به عنوان یک کانون مهم درآمدزایی برای صندوق های سرمایه گذاری شهری محسوب شود، در دهکده سلامت خدماتی نظیر پیاده روی ، ورزش در دل طبیعت ، آب درمانی و.. ارائه می شود.


استفاده از مزیت برندینگ


برندینگ نیز مبحث مهمی است که شهرداری ها در مسیر توسعه درآمدهای پایدار باید به آن توجه کنند ، برندینگ به معنای ایجاد اعتبار برای محصول و خدماتی است که از طرف یک شرکت یا سازمان ارائه می شود.


برای مثال ، شهرداری تهران با یک برنامه ریزی مناسب ، سال هاست که روزنامه معروف همشهری را به چاپ می رساند ، کیفیت این روزنامه و سطح پوشش و توزیع آن در سراسر کشور به گونه ای بوده است که در سال های اخیر از پرخواننده ترین روزنامه های کشور بمحسوب می شود و به کمک همین معروف بودن ، از طریق جذب و چاپ آگهی ، روزانه درآمد کسب می کند.


برند فروشگاه ” شهروند” نیز یکی دیگر از این مثال ها است ، شهرداری پایتخت در سال های گذشته با افتتاح فروشگاه زنجیره ای شهروند ، خدمات مناسبی را به مردم ارائه نموده است به این شکل تهرانی ها با خیالی آسوده جهت خرید کالاهای مورد نیازشان به این فروشگاه مراجعه می کنند.


سرمایه گذاری در بازارهای مالی


درآمدزایی از محل سرمایه گذاری در حوزه های مالی نیز از دیگر روش های کسب درآمدهای پایدار برای صندوق های سرمایه گذاری شهرداری ها است.


در کشور ما نیز اخیرا بانک شهر با سرمایه گذاری مشترک شهرداری ها تشکیل و در همین راستا عمل می کند، این بانک به طرق مختلف به سرمایه گذاران خود نفع می رساند به طور مثال علاوه بر اینکه نیازهای مالی پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری شهرداری ها را تا حدودی تامین می کند ، تقریبا کلیه امور مالی اعم از واریز ها و پرداختهای شهرداری ها نیز به مرور زمان از طریق این بانک صورت خواهد گرفت.


به گفته کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری شهرداری ها ،نهادهایی هستند که توان و پتانسیل زیادی برای کسب درآمدهای پایدار در اختیار دارند با این حال ، نگاه سنتی شهرداری ها به چنین نهادهایی تاکنون مانع از شکوفایی آنها شده است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری