جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۲
سراب دریافت وام از بانک‌ها
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج،  براساس آماری که شاپورمحمدی، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد اعلام کرده، بانک های دولتی اکنون 16 تا 18 درصد بیش از حد مجازشان وام ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج،  براساس آماری که شاپورمحمدی، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد اعلام کرده، بانک های دولتی اکنون ۱۶ تا ۱۸ درصد بیش از حد مجازشان وام داده اند. یعنی از منابع بانک مرکزی نیز برای پرداخت وام بهره برده اند. از سوی دیگر روند ورود سپرده ها به آنها کاهش یافته چون نرخ های سود آنها به نسبت دیگر بانک ها پایین تر هستند. به این ترتیب تعادل منابع و مصارف بانک های دولتی برهم خورده و آنان مجبورند به متقاضیان تسهیلات، نه بگویند یا طوری رفتارکنند که به نه منتهی شود. همچنین بانک های دولتی با مشکلی به نام مطالبات معوق مواجه هستند یعنی وام هایی که پرداخت کرده اند ، بازگشت داده نشده است.


رقم مطالبات معوق بانک ها هم اکنون به ۸۰ هزارمیلیارد تومان رسیده است که نگاهی به صفرهای آن جالب به نظر می رسد. اینچنین است که فقط ۹۹۱ هزارنفر در صف دریافت وام ازدواج قرار دارند، اما پولی برای پرداخت این وام موجود نیست. تازه این وامی است که پرداخت آن از سوی بانک مرکزی به دقت کنترل می شود، چه رسد به بقیه وام ها! بنابراین اگر متقاضی دریافت وام از بانک های دولتی هستید یا باید پارتی بزرگی داشته باشید یا اصلا وام نگیرید. تازه اگر با وجود پارتی داشتن و بودن منابع به وام رسیدید بدانید که اولا این وام های کلان و کوتاه مدت برای امور بازرگانی و واردات و… است و شامل وام های خرد تا ده میلیون تومان که من و شما نیاز داریم نمی شود و ثانیا سود این وام ها فرق چندانی با سود موسسات مالی و اعتباری و بانک های خصوصی ندارد.


مثلا سود یک اعتبار کوتاه مدت شش ماهه در این بانک ها ۲۵ تا ۲۷ درصد است که در بهترین حالت از سود وام مشابه در موسسات مالی و اعتباری یا بانک های خصوصی ۲ تا ۳ درصد کمتر است. تازه با این تفاوت که بانک دولتی برای پرداخت همین وام جانتان را به لبتان می رساند! با وجود این باید به این واقعیت تلخ اشاره کرد که راه دریافت هرگونه وام و حتی وام های ارزان برای از ما بهتران بسته نیست و این مشکلی است که بانک مرکزی باید با واقعی کردن نرخ سود بانکی درصدد علاج آن برآید؛ چراکه اگر نرخ سود تسهیلات و سپرده ها واقعی شود هم بانک ها با محدودیت سپرده و منابع مواجه نمی شوند و هم نرخ سود وام ها چون واقعی است همه به آن دسترسی دارند و مثل برخی موارد این روزها مذاکره پشت پرده و رانت و رابطه مشمولان پرداخت وام را مشخص نخواهدکرد.


با این حال بد نیست شرایط پرداخت برخی وام ها در برخی بانک های دولتی را مرور کنیم.


بانک مسکن


همان طور که از نام این بانک مشخص است تمام فعالیت های مالی و اعتباری این بانک معطوف به صنعت ساختمان بوده و صرفا برای رفع نیاز مشتریان در این زمینه مشغول به ارائه خدمات مالی است. هرچند دیگر تسهیلات مثل خرید مسکن، جعاله (تعمیر مسکن)، مشارکت مدنی (ساخت مسکن)، فروش اقساطی مواد اولیه، فروش اقساطی ماشین آلات، مضاربه، اقشار خاص، سلف، بافت فرسوده، قرض الحسنه ازدواج، احداث مسکن روستایی و ضمانت نامه های ریالی بانک مسکن هم جزو فعالیت های مالی و پولی بانک مسکن در نظر گرفته شده، اما همان طور که ذکر شد اصل فعالیت این بانک بر صنعت ساختمان معطوف شده است.


به همین دلیل این بانک برای پرداخت وام های بیست میلیون تومانی مسکن به عنوان بهترین گزینه مراجعه مشتریان شناخته شده است.


اگر قصد دریافت چنین وامی را از بانک مسکن دارید، به یکی از این دو روش اقدام کنید:


ابتدا با سپرده گذاری در این بانک به مبلغ ده میلیون تومان و به مدت یک​سال می توانید با ارائه مدارک لازم، وام مسکن این بانک را دریافت کنید، اما اگر بنا به هر دلیل نمی توانید منتظر دریافت تسهیلات باشید بانک مسکن برای تامین نیاز مالی متقاضیان خرید مسکن راهکاری درنظر گرفته است.


در این روش متقاضیان می توانند با خرید امتیاز واگذاری تسهیلات به مبلغ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان (البته این مبلغ قابل تغییر است و هنگام تنظیم این گزارش از سوی بانک تعیین شده است) حق تقدم استفاده از تسهیلات بیست میلیون تومانی خرید مسکن را دریافت کنید. البته لازم به یادآوری است که برای خرید حق تقدم دریافت تسهیلات باید به کارگزاری های بانک مراجعه کرده و پس از تهیه این سند، آن را همراه مدارک مورد نیاز دریافت وام به شعبه مورد نظر ارائه دهید که پس از آن روند پرونده دریافت تسهیلات که حداکثر بیست روز است به جریان خواهد افتاد. (البته این مدت به آماده کردن مدارک مورد نیاز بانک از سوی متقاضی بستگی خواهد داشت).


بانک صنعت و معدن


بیشتر فعالیت این نهاد مالی مربوط به سرمایه گذاری های صنایع و معادن کشورمان است، بنابراین نمی توان انتظار دریافت وام های شخصی را از آن داشته باشیم.


تسهیلات این بانک عبارت است از: بلند مدت، سرمایه در گردش و ضمانت نامه های ریالی اما با این حال طبق مصوبه ای که در این بانک وجود دارد مشتریان می توانند نسبت به دریافت وام خرید کالا حداکثر تا سقف ۲۰ میلیون ریال و البته دریافت وام خرید خودرو تا سقف ۵۰میلیون ریال از این بانک، تقاضای دریافت تسهیلات داشته باشند.


نباید فراموش کنیم که برای دریافت این وام هم شعب، نیازمند دریافت مجوز مدیرعامل بانک صنعت و معدن هستند. یادآوری می شود که این وام هم در صورت تائید مدیرعامل بانک صنعت و معدن با سود ۱۴ درصد و باز پرداخت ۳۶ ماهه محاسبه خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری