جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۲
حذف جمله ˈکی مهریه داده و کی مهریه گرفتهˈ
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، "سید اسدالله جولایی" در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: بسیاری از مردم از قوانین بی اطلاعند و هنوز نمی دانند که در ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، “سید اسدالله جولایی” در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: بسیاری از مردم از قوانین بی اطلاعند و هنوز نمی دانند که در صورت عدم پرداخت مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه به زندان می روند.


وی با بیان اینکه هشت هزار نفر زندانی جرایم غیرعمد در زندانها به سر می برند، گفت: بیشتر این زندانیان به خاطر چک و مهریه در زندان هستند.


جولایی ادامه داد: در حال حاضر حدود هشت هزار نفر زندانی بدهکار در زندانها هستند که یکهزار نفر از این تعداد به خاطر رانندگی، دو هزار نفر به خاطر مهریه، چهار هزار و ۴۰۰ نفر به خاطر چک، ۳۵۰ نفر بدهکار نفقه و ۲۵۰ نفر به خاطر جرایم غیرعمد مانند حوادث کارگاهی در زندان به سر می برند.


وی بیان کرد: مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه را می توان درخواست کرد و فرد را به زندان فرستاد و اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد، جزء بدهکاری فرد محسوب می شود اما زندانی نمی شود.


**کمک ستاد دیه به همه اقشار نیازمند کشور


جولایی گفت: ستاد دیه به همه قشرهای نیازمند کشور که بخاطر جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری در زندانها گرفتار هستند، کمک می کند.


ستاد دیه کشور در ماه مبارک رمضان در سال ۶۹ توسط شهید لاجوردی که خود زندان کشیده دوران پهلوی بود، ایجاد شد.


وی افزود: از آن زمان تا کنون بیش از ۷۵ هزار نفر به خاطر جرایم غیرعمد از زندان ها آزاد شدند.


جولایی درمورد فرایند آزاد سازی فرد زندانی گفت: ستاد دیه پول را از طریق اجرای احکام دادگستری طی فرایند آزادسازی در اختیار قاضی اجرای احکام قرار می دهد و شکات براساس آن سهم الارث ، طلب خود را دریافت می کنند.


وی خاطرنشان کرد: با انجام این کار هم بدهی زندانیان پرداخت و زندانی آزاد می شود و هم شکات به مال و طلب خود می رسند.


**جشن گلریزان و آزادی زندانیان بدهکار:


مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه تعداد ۹هزار و ۲۰۶ نفر از بدهکاران با جمع بدهی ۸۹۶ میلیارد تومان در سال ۹۱ از زندانها آزاد شده اند، اظهار داشت: خوشبختانه ۵۶ درصد از این بدهکاران توانستند گذشت بگیرند که حدود ۵۰۵ میلیارد تومان مبلغ رضایت گرفته شده در سال ۹۱ بود.


وی اذعان کرد: ۶۶۴ مراسم جشن گلریزان در چهارسال اخیر برای تامین منابع مالی برگزار شد که شاهد کمک های خوب مردمی بودیم.


وی افزود: مردم در جشن گلریزان ماه مبارک رمضان امسال در سراسر کشور حدود ۲۲ میلیارد تومان کمک کردند که در کنار آن از اول سال تا کنون حدود ۲۰هزار نفر با مراجعه به خودپردازها حدود سه میلیاردتومان برای آزادسازی زندانیان بدهکار کمک نمودند.


به گفته مدیر عامل ستاد دیه کشور سه هزار و ۷۱۶ زندانی بدهکار با کل بدهی ۴۶۴ میلیارد تومان در نیمسال اول سال جاری از زندان آزاد شدند که این میزان هم با ۵۰ درصد گذشت از بدهی همراه بود.


وی تاکید کرد که بدهی تا سقف پنج میلیون تومان تا سال گذشته در کشور به صفر رسیده است.


**قانون بیمه نامه شخص ثالث


جولایی با بیان اینکه دو عامل پیشگیری و درمان در ستاد دیه پیش بینی شده اند، تصریح کرد: آزادی زندانیان همان بحث درمان است و بحث پیشگیری هم به اصلاح قانون، اجرای قانون و آموزش نیاز دارد.


به گفته وی قانون بیمه شخص ثالث از جمله عوامل مهم در پیشگیری است که موجب کاهش تعداد زندانیان بدهکار می شود.


وی در این باره اظهار داشت: قانون بیمه شخص ثالث هم ناقص بود و هم ناقص اجرا می شد و با نمونه گیری های انجام شده بیش از ۵۰ در صد زندانیان رانندگی فاقد گواهی نامه رانندگی هستند و بیش از ۸۰ درصدشان بیمه نامه شخص ثالث ندارند.


وی ادامه داد: با کارشناسی های انجام شده در نهایت پس از ۱۰ سال قانون بیمه نامه شخص ثالث در اردیبهشت ماه ۸۷ در صحن مجلس هفتم به تصویب رسید که تا قبل از اجرا و اصلاح این قانون حدود ۵۷ تا ۶۰ راننده در روز وارد زندان می شدند این رقم بعد از اجرای قانون به یک یا دو نفر در روز کاهش یافت.


جولایی بیان کرد: اجرای آزمایشی قانون بیمه شخص ثالث تا پایان شهریور سال ۹۲ بود که ستاد دیه به کمک کمیسیون اقتصادی مجلس، بیمه مرکزی و اعضای هیات رییسه در روزهای پایانی اجرای آن، توانستند موجبات تمدید این قانون تا پایان سال ۹۳ را فراهم کنند.


جولایی مجموع خسارت تصادفات در سال ۹۰ را ۵۲ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این مبلغ حدود شش درصد تولید ناخالص داخلی کشور است که مطمئنا به آموزش و چاره اندیشی نیاز دارد.


**اختصاص ۵ درصد از جوایز قرض الحسنه پنج بانک عامل به زندانیان نیازمند


مدیر عمال ستاد دیه کشور گفت: ۲در صد از قرض الحسنه ها به قرعه کشی اختصاص دارد که پنج در صد از آن، در پنج بانک عامل ستاد دیه برای آزادسازی زندانیان نیازمند خصوصا در استان های محروم صرف می شود.


اعطای وام با سود چهار درصد به زندانیان بدهکار مورد دیگری بود که جولایی به آن اشاره کرد و افزود: زندانیان بدهکار می توانند با ارائه وثیقه و یا ضامن از این خدماتی که توسط پنج بانک عامل رفاه، صادرات، ملی، ملت و تجارت اعطا می شود، بهره مند شوند.


**شماره حسابها برای اعطای کمک مردمی


مدیر عامل ستاد دیه کشور شماره حساب ها برای پرداخت کمک مردمی را اعلام کرد و گفت: حساب ۷۴/۷۴ جام بانک ملت، ۷۷/۷۷ بانک تجارت ، ۸۸/۸۸ بانک صادرات، ۴۰/۲۲ بانک رفاه و حساب ۰۱۵۵۵۵۰۰۰۰۰۰۴ بانک ملی ایران آماده دریافت کمک های مردمی است.


جولایی افزود: همچنین شماره حساب ۲/۳۰۰۲۵۵ حساب ارزی بانک مرکزی آماده دریافت کمک های هم وطنان در خارج از کشور است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری