جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۲
گریز از مطالعه یک آفت فرهنگی است/دوستی انسان و کتاب بقاء فرهنگ را در پی دارد
علی ترکاشوند در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج با اشاره به مناسبت فرهنگی هفته " کتاب و کتابخوانی " عنوان کرد: فرهنگ در همه زمینه ها بزرگترین مولفه ...
علی ترکاشوند در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج با اشاره به مناسبت فرهنگی هفته ” کتاب و کتابخوانی ” عنوان کرد: فرهنگ در همه زمینه ها بزرگترین مولفه ای محسوب می شود که بقاء و دوام جامعه را تضمین می کند. بر این اساس صیانت از فرهنگ امری مهم است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد.


وی، ادامه داد: ” فرهنگ ” تنها در کلام و بیان های شعاری شکل نمی گیرید و گسترش نمی یابد، بلکه فرهنگ، ساز و کاری مهم است که جامعه بر پایه آن متحول و متمدن می شود.


ترکاشوند تاکید کرد: توسعه و گسترش فرهنگ همان چیزی است که جامعه به آن نیاز دارد و باید به طور ویژه و خاص به آن پرداخته شود.


وی، تلاش برای افزایش سرانه مطالعه را مهم ارزیابی کرد و افزود: گریز از مطالعه یک آفت فرهنگی است، بنابراین آنچه برای جامعه ضروری محسوب می شود، رسیدن به راهکارهای عملی و منتج به نتیجه ای است که فرهنگ مطالعه کتاب درقالب آن شکل گرفته و در بطن جامعه گسترده شود.


ترکاشوند با عنوان این موضوع که، اکثر فرهنگ‌های دنیا با کتاب آغاز شده‌اند، بیان کرد: فرهنگ در هر زمینه ای وابسته به مقوله کتاب و کتابخوانی است بگونه ای که می توان گفت، فرهنگ تحت تاثیر مطالعه و کتابخوانی رشد می‌کند و با ثبت در تاریخ به شکل تجربه‌ای مفید خود به خود نسل های آینده منتقل می شود.


وی تصریح کرد: جوامع انسانی اگر به دنبال دستیابی به فهم اجتماعی در مقیاس بالا هستند و اگر قصد دست یازی به رسالت‌های بزرگ را دارند باید پیوند خود را با کتاب و کتابخوانی محکم تر و مستحکم تر کنند زیرا تنها در این صورت است که جامعه به سمت جامعه ای متمدن حرکت می کند.


دوستی انسان و کتاب بقاء فرهنگ را در پی دارد


شهردار کرج در بخش دیگری از سخنان خود، دوستی انسان و کتاب را متضمن بقاء فرهنگ دانست و افزود:  یکی از مهمترین راهبردها در یک برنامه ریزی صحیح فرهنگی، رواج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه است.


ترکاشوند، استفاده از روش برنامه های تبلیغی، تشویقی و استفاده از ظرفیت های موجود در سازمان های مردمی را برای ترویج فرهنگ کتابخوانی مفید دانست و بر فراهم آوردن این مهم از سوی متولیان امر فرهنگ تاکید کرد.


وی، گفت: ایجاد، توسعه، تجهیز و اداره کتابخانه ها با استفاده از امکانات و روش های عملی برای ارتقای توانمندی فکری افراد جامعه نیز امری مهم محسوب می شود و شهرداری نیز با توجه به فعالیت کتابخانه های عمومی سطح شهر برای رسیدن به سرانه های استاندارد و داشتن سهمی در بالا بردن این سرانه ایفای نقش می کند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری