جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲
نبرد ۱۲ شهر اروپایی برای کسب جایزه پایتخت سبز ۲۰۱۶
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، از siliconrepublic، ژان پوتونیک کمیسر زیست محیطی اتحادیه اروپا اعلام کرد که در حال حاضر مهلت ثبت نام شهرها به پایان رسیده است. هر ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، از siliconrepublic، ژان پوتونیک کمیسر زیست محیطی اتحادیه اروپا اعلام کرد که در حال حاضر مهلت ثبت نام شهرها به پایان رسیده است.


هر ساله جایزه “پایتخت سبز اروپا” به شهری تعلق می گیرد که مدیریت شهری آن از پیشتازان مدیریت سازگار با محیط زیست باشد.


کمیسیون اروپا عنوان کرده که این شهرها با هدف وضع استانداردهای بالا در زمینه های توسعه پایدار شهری و گوش دادن به آنچه که شهروندان می خواهند همواره با ارائه راه حل های نوآورانه در چالش های زیست محیطی پیشگام بوده اند.


فهرست ۱۲ شهر راه یافته به جایزه پایتخت سبز اروپا در سال ۲۰۱۶ عبارتند از:

دومبرووه گورنیچا (لهستان)

لاریسا (یونان)

اسن (آلمان)

اومنا (سوئد)

زاراگوزا (اسپانیا)

پیتستی (رومانی)

لیوبلیانا ( اسلوونی )

نیمیخن (هلند)

اسلو (نروژ)

سانتاندر (اسپانیا)

رجیو امیلیا (ایتالیا)

تور (فرانسه)


پوتونیک در بیانیه ای عنوان کرد که از دیدن تعداد زیاد متقاضیان جایزه “پایتخت سبز اروپا” بسیار خوشحال شده است.


او می گوید: “این نشان دهنده تعهد شهرهای اروپایی در راستای بهبود کیفیت زندگی شهروندان و محیط زیست آنهاست.”


جایزه “پایتخت سبز اروپا” با ابتکار خاصی این امکان را برای شهرها فراهم آورده است تا بهترین شیوه ها و ایده های مدیریت شهری را در راستای بهبود مسایل زیست محیطی در فضایی رقابتی با یکدیگر به اشتراک گذاشته و آن را به دیگر شهرها نیز معرفی کنند.


وی ادامه می دهد: “من امیدوارم که متقاضیان شانس پیروزی در رقابت سال ۲۰۱۶ را داشته باشند.”


البته لازم به ذکر است که رقابت امسال در مقایسه با سالهای گذشته با کمی تغییرات برگزار خواهد شد. به عنوان مثال برای اولین بار شهرهایی با حداقل ۱۰۰ هزار جمعیت در سراسر اروپا واجد شرایط شرکت در رقابت سال ۲۰۱۶ هستند در حالی که در سالهای گذشته تنها شهرهایی با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت امکان حضور در این رقابت را داشتند.


کمیسیون اروپا بیان کرد: “افتتاح این جایزه در شهرهای کوچکتر منجر به هدایت بیش از نیمی از برنامه های کاربردی ای می شوند که از شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر می آیند.”


کارشناسان بین المللی در حال حاضر مشغول ارزیابی فنی هر یک از اقلام بر اساس ۱۳ شاخص ذیل هستند:


تغییرات آب و هوا،مدیریت آب،درمان ضایعات آب،کاهش ضایعات و انطباق،حمل و نقل محلی،بهم پیوستن مناطق سبز شهری با استفاده از زمین های پایدار،مدیریت یکپارچه زیست محیطی،کیفیت هوای محیط،کیفیت محیط صوتی،تولید ضایعات و مدیریت آن،نوآوری سازگار با محیط زیست و اشتغال پایدار،عملکرد انرژی،طبیعت و تنوع زیستی

در سال ۲۰۱۴ از تعدادی از شهرها دعوت خواهد شد تا با ارائه طرح هایشان به هیئت منصفه بین المللی به ارزیابی تعهداتشان جهت بهبود مداوم محیط زیست همچون اهداف آینده شان بپردازند.

کمیسیون اروپا عنوان کرد: “هیئت منصفه همچنین توانایی ۱۲ شهر را جهت برقراری ارتباط با شهروندان، ظرفیت آنها برای ایفای نقش محوری به عنوان role model و ترویج بهترین شیوه در دیگر شهرهای اروپایی مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد.”

برنده نهایی سال ۲۰۱۶ در ژوئن ۲۰۱۴ در کپنهاگ دانمارک که موفق به کسب جایزه “پایتخت سبز اروپا” در سال ۲۰۱۴ شده بود معرفی خواهد شد.


۶ شهری که تا به حال عنوان “پایتخت سبز اروپا” را از سال ۲۰۱۰ که سال افتتاح این مراسم بوده از آن خود کرده اند عبارتند از: استکهلم سوئد در ۲۰۱۰، هامبورگ آلمان در ۲۰۱۱، ویتوریا گاستیز اسپانیا در ۲۰۱۲، نانت فرانسه در ۲۰۱۳ شهر بریستول انگلستان نیز عنوان سال ۲۰۱۵ را ازآن خود کرده است.


لازم به ذکر است شهر نانتز به دلیل راه اندازی مجدد ترامواهای برقی که منجر به کاهش آلودگی هوا شده موفق به دریافت این جایزه در سال ۲۰۱۳ شده است. همچنین مقامات در شهر ۲۸۵ هزار نفری نانتز یک طرح بهبود آب و هوایی را به راه انداخته‌اند که هدف آن کاهش خروجی‌‌های دی‌اکسیدکربن به اندازه یک چهارم تا سال ۲۰۲۰ است.


شهر شمالی اسپانیا ویتوریا گاستیز نیز که همه جمعیت آن در فاصله چند قدمی از یک فضای سبز زندگی می‌کند یک “کمربند سبز” خلق کرده است تا نواحی شهری مخروبه احاطه‌کننده مرکز شهر را بازیابی کند و تمام جمعیت حدودا ۲۵۰ هزار نفری این شهر دست کم در فاصله ۳۰۰ متری از یک فضای سبزی گشوده قرار دارند.


طرح “پایتخت سبز اروپا” در سال ۲۰۱۰ ایجاد شد تا شهرها را تشویق کند که کیفیت زندگی‌شان را از راه سیاست‌های دوستدار محیط‌ زیست بهبود بخشند.


هیات داوران این جایزه شامل نمایندگانی از کمیسیون اروپا، سازمان محیط زیست اروپا، یک گروه از شهرداران و کمیته مناطق اتحادیه اروپا است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری