جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲
گذار به مدیریت واحد شهری از مسیر فناوری اطلاعات امکان پذیر می شود
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، مجید کاویانی عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: گذار به سمت مدیریت واحد شهری از مسیر اطلاعات امکان پذیر می شود ، پس ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، مجید کاویانی عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: گذار به سمت مدیریت واحد شهری از مسیر اطلاعات امکان پذیر می شود ، پس بدیهی است برای موفقیت درتمامی پروژه ها، آمار و اطلاعات باید پیش زمینه تمامی تصمیم گیری ها باشد .


وی در خصوص اهمیت توجه به آمار و اطلاعات در برنامه ریزی گفت: هرجا آمار و اطلاعات دقیق باشد و استفاده از آن مهم تلقی شود، برنامه ها منظم برگزار خواهند شد. لذا توجه به امر برنامه ریزی اهمیت ویژه ای دارد. مبنای اطلاعاتی صحیح در قالب مدیریت واحد شهری، می تواند این شکل مدیریتی را برای تمامی سازمان ها توجیه کند. ایجاد مدیریت واحد شهری مساله ای است که در دولت تصویب شده اما اغلب سازمان ها تمایلی ندارند که این مساله را بپذیرند.


کاویانی در خصوص نحوه پایش اطلاعات و جداسازی اطلاعات مفید از غیر مفید گفت: نحوه پایش اطلاعات مهارتی است که کمک می کند بتوانیم از اطلاعات استفاده صحیح داشته باشیم. به عنوان نمونه تهیه طرح جامع ترافیک مبتنی بر داشتن آمار تردد خودروها و شوارع است که خروجی آن در نهایت به تهیه طرح جامع ترافیک منجر خواهد شد اما آمار و اطلاعاتی که می تواند مبنای این طرح ها باشد تهیه نمی شود یا اطلاعاتی که مفید و کارآمد هستند از اطلاعات حاشیه ای تفکیک نمی شوند همچنین در این خصوص می توان به یکی دیگر از معضلات کنونی شهر اشاره کرد ؛ در حال حاضر ما برای رسیدن به مقصد، به جای طی کردن فواصل کوتاه، مجبور به گذر از خیابان های متعدد هستیم ، در صورتی که اگر مبنای اطلاعاتی ما در جمع آوری آمار و اطلاعات صحیح بود ، بهتر می توانستیم برای ترافیک شهری به طراحی مسیرهای منطقی بپردازیم.


کاویانی در تشریح نحوه اجرایی شدن مدیریت واحد شهری گفت: شورای شهر به عنوان یک پارلمان محلی می تواند تمامی حوزه های خدماتی شهر را مدیریت کند به عنوان مثال در حوزه برق، دو فرایند تولید و توزیع وجود دارد. تولید یک کار صنعتی است اما توزیع برق نوعی ارایه خدمت به شهروندان است. حتی نحوه توزیع برق نیز می تواند در حوزه مدیریت شهری برنامه ریزی شود. بر اساس مصوبه دولت، شورای شهر در راس هرم مدیریت واحد شهری قرار دارد  و شهردار در مرتبه بعدی است. فقدان مدیریت واحد شهری، آسیب های متعددی را به شهر وارد می کند. حتی در حوزه های خدماتی، مدیریت واحد شهری می تواند به افزایش کیفیت شهروندی و کاهش هزینه ها به طور قابل توجهی منجر شود.


عضو شورای شهر با اشاره به مشکل پراکندگی مراکز خدمت رسانی به عنوان یکی دیگر از مشکلات شهری، تصریح کرد: در شرایطی که در بسیاری از کشورهای دنیا، مراکز خدماتی را به صورت یکپارچه مدیریت می کنند و این مراکز را از نظر موقعیت مکانی در نزدیکی یکدیگر قرار می دهند، ما در شهر کرج با مشکل پراکندگی این مراکز رو به رو هستیم. در حالی که یکپارچه سازی مراکز خدماتی سرویس دهی به شهروندان را تسهیل می کند.


وی در ادامه گفت: امروزه در تمام دنیا ، تمامی فرایندها سیستمی شده اند . با استفاده از تحلیل سیستمی و تهیه کدهای نرم افزاری می توان عملیات مختلف را اجرایی کرد. اگر در سطح شهر به سمتی برویم که بتوانیم فرایندهای کلیدی شهر را از طریق نرم افزارها مدیریت کنیم، بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد. این در شرایطی است که نبود بانک اطلاعاتی منسجم هزینه های زیادی را به شهر و شهروندان تحمیل کرده است.


وی در ادامه گفت: ضعف امروز شهر ما، نه در مسئولین اجرایی بلکه در برنامه ریزی است. از آنجا که اعتقادی به آمار و اطلاعات وجود ندارد، برنامه ریزی ها نیز به درستی صورت نمی گیرد. امروز دنیا، دنیای اطلاعات است و اگر اطلاعات به درستی تهیه و پردازش شود می تواند مبنای تصمیم گیری های ما باشد. این تصمیم گیری ها می تواند به حوزه های تخصصی مانند شهرسازی و مدیریت شهری نیز کمک کند. اما ضعف اطلاعاتی مدیران باعث شده تصمیم گیری در پروژه ها در برخی ازموارد با مشکل رو به رو شوند.


کاویانی افزود: بنده به عنوان یکی از اعضاء شورای چهارم از زمان آغاز به کار شورا در تلاش بوده ام تا از ورود به کارهای روزمره دوری کنم. این یعنی سعی کرده ام فهرستی از علل مراجعه مردم به شورای شهر تهیه کنم و بر اساس فراوانی مراجعه، رویه هایی را برای حل مشکلات مردم تعیین و این رویه ها را استاندارد سازی کنم.


وی در خصوص طرح های راهبردی شورای چهارم گفت: کلید اجرایی برنامه های راهبردی در شورا زده شده و قرار است برنامه های راهبردی برای حل مشکلات شهر تهیه شود. البته پیش نیاز هر طرح و برنامه، اطلاعات و آمار است و نیاز است که به اطلاعات دقیق دسترسی داشته باشیم. بدیهی است سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری جزء نخستین نهادهایی است که برای کسب اطلاعات به آن مراجعه خواهیم کرد زیرا یکی از مراجع اصلی دسترسی به اطلاعات پردازش و طبقه بندی شده است.


کاویانی در خصوص نقش سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در ارتباط میان سازمان ها و نهادهای اجرایی شهر گفت: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات حلقه اتصال تمامی سازمان های شهرداری کرج و شورای شهر است اما از آنجا که نقش و جایگاه فناوری در شهر جدی گرفته نشده، سرمایه گذاری برای طرح های فناورانه در شهر دنبال نشده است.


عضو شورای شهر خاطرنشان کرد: حلقه مفقوده تمامی بخش های مدیریتی نظارت و ارزیابی است. سه وظیفه اصلی در مدیریت ؛ برنامه ریزی و ساماندهی، اجرا، نظارت و ارزیابی است که  اکثر  مدیران در فرایندهای کاری خود ۲ مرحله نخست را از سر می گذرانند اما مرحله آخر اغلب به درستی انجام نمی شود و این چرخه ناقص باقی می ماند . مشکل مضاعف دیگر این است که حتی در خصوص علت این مشکل گزارشات آسیب شناسی تهیه نمی شود و ارزیابی از عملکرد صورت نمی پذیرد.


وی در خصوص نحوه ارزیابی عملکرد گفت: ارزیابی عملکرد در دو حوزه انجام می پذیرد: نخست ارزیابی شاخص های عملکردی و دوم ارزیابی ادراکی. در حوزه ارزیابی شاخص ها، مقیاس هایی در سطح شهر وجود دارد مانند سرانه پارک ها، نحوه و میزان آموزش نیروی انسانی و مسایلی از این دست که از طریق آن می توان عملکرد را ارزیابی کرد. اما در حوزه ارزیابی ادراکی، باید به میزان ادراک مردم از اهمیت و لزوم وجود المان های مختلف پرداخت ، مانند پارک . یا بررسی اینکه به عنوان نمونه در یک محله خاص مردم به پارک احساس نیاز بیشتری دارند یا یک زمین چمن برای فوتبال .


کاویانی گفت: برای اجرای هر طرح و برنامه ابتدا باید در تمامی حوزه ها به ارزیابی پرداخت و حتی ادراکات مردم نیز باید ارزیابی شود. پس از تحلیل اطلاعاتی این ارزیابی ها می توانیم تصمیم گیری کرده و طرح ها را اجرایی کنیم. در صورتی که این چرخه به درستی طی نشود، شاهد این خواهیم بود که بدون توجه به نیاز مردم یک منطقه، نسبت به احداث پارک به جای زمین چمن در آن محله اقدام می شود. به عبارت دیگر، ارزیابی عملکردی می تواند چرخه ناقص مدیریت را اصلاح کرده و بهبود مستمر در مدیریت به وقوع پیوندد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری