جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۲
چگونه از حادثه بگریزیم؟/ آیین نامه ایمنی در حسینیه ها و تکایا
جمعيت سراسيمه و وحشت زده به سوي تنها معبر تنگ و باريك و راه پله منتي به راه خروجي هجوم آورده و افراد مسن و خردسال زيردست و پاي مردم ...
جمعیت سراسیمه و وحشت زده به سوی تنها معبر تنگ و باریک و راه پله منتی به راه خروجی هجوم آورده و افراد مسن و خردسال زیردست و پای مردم وحشت زده قرار می گیرند.


سیل جمعیت از داخل حسینیه و قسمت خواهران به حیاط مسجد هجوم آورده، شعله های آتش همچنان زبانه می کشد و به مواد و لوازم قابل اشتعال موجود سرایت پیدا می کنند. در نهایت شعله ها به چادر برزنتی فرسوده ای که جهت پوشش سقف حیاط برپا شده است سرایت کرده  و روی سر جمعیت وحشت زده فرو می ریزد.


کشته ها و مصدومین افزایش پیدا کرده و بیشتر آنها را کودکان عاشق به خاندان عصمت و طهارت تشکیل می دهند. صدای ضجه مصدومین و فریاد مردم که جهت کمک به محل آمده اند فضای حاکم بر محیط را به گونه ای کرده که کمک رسانی و امداد توسط نیروهای امدادی را با سختی ومشکلات فراوان روبرو کرده و هر لحظه به دلیل عدم آشنایی و اطلاع افراد غیر مسئول حاضر در صحنه، بر مشکلات موجود افزوده می شود.


این تصویر برای بسیاری از کسانی که در حین اجرای برنامه های گوناگون از جمله عزاداری ها، در حسینیه ها و تکایا دچار حادثه شده اند، آشناست. حادثه ای که می توانیم با اندکی تدبیر و آگاهی از اصول ایمنی و پیشگیری، عوارض و تبعاتش را به حداقل رسانده و از بروز خطرات و آسیب های سنگین جلوگیری کنیم.


در این خصوص، سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی کرج به منظور اجرای اهداف والا و خطیر خود که حفظ و صیانت از جان و مال شهروندان در برابر اهریمن حریق و حوادث می باشد و همچنین به منظور پیشگیری از بروز حوادث ناگوار و دلخراش، اقدام به تهیه و تدوین دستورالعمل ایمن سازی مساجد، حسینیه ها و تکایای عزاداری کرده است.


مفاد این آیین نامه به شرح زیر است:


فصل اول


توصیه ها و  نکات ایمنی در خصوص برپایی و استقرار تکایای عزاداری:

۱-  برپایی واستقرار تکایا

۱-۱- در زمان استقرار می بایست با توجه به جهت وزش بادهای محلی اقدام به برپایی تکایا نمود.

۲-۱- ساختار اصلی (ستونها ؛ تیرها و…) تکایا از لوله و اتصالات  فلزی (داربست) استفاده شود وکاملا” از همه جهات مهار گردد.

۳-۱- حتی الامکان از برزنت های مقاوم در برابر حریق جهت برپایی تکایا استفاده گردد؛ درغیر اینصورت ضروریست که برزنت ها در هر دوره از نظر مقاومت مورد تست و بازبینی کامل قرار گیرد.

۴-۱- با توجه به این نکته مهم که جهت وزش بادهای محلی در شهر کرج غرب به شرق می باشد؛ ضروریست مکان های طبخ غذا جهت پذیرایی از عزاداران با در نظر گرفتن جهت وزش باد و رعایت  فاصله وحریم مناسب و اجرای مفاد بند ۴  این فصل اقدام گردد.

۵-۱- از دود کردن اسپند در داخل تکایا بوسیله هیزم گداخته یا امثالهم جدا” خوداری شود.

۶-۱- باتوجه به ظرفیت محل عزاداری به تعداد مناسب دسترسی ها و راه های خروج طراحی واجرا گردد.

۷-۱- ضروریست در محل های مناسب با توجه به ظرفیت محل به تعداد حداقل سه دستگاه خاموش کننده پودر گاز ۱۲kg  و یک دستگاه گاز کربنیک ۶ kg قرار داده شود.

۸-۱- نصب تابلوهای استعمال دخانیات ممنوع درمکان های مناسب بنحوی که بسادگی قابل رویت باشد.


۲ – سیستم برق: سیستم برق محل در صورت وجود نقص فنی می تواند از جمله عوامل مهم در بروز و تشدید آتش سوزی ها باشد لذا جهت دستیابی به شبکه برق اصولی و ایمن رعایت نکات ذیل الزامیست:


۱-۲- اخذ انشعابات فرعی وغیر اصولی ضریب ایمنی را کاهش داده و می بایست ازاین امر جدا” ممانعت بعمل آید.

۲-۲- ضروریست کلیه سیم کشی های روکاری که در مجاورت و یا پیرامون مواد قابل اشتعال قرار دارد جمع آوری و به جای آن از کابل های مقاوم متناسب با آمپرمصرفی بهره گیری شود و این سیستم باید از نقاطی انتقال داده شود که هیچ گونه مواد قابل اشتعالی پیرامون آن قرار نداشته باشد.

۳-۲- استفاده غیر اصولی وغیر مجاز از برق شهری مغایر با اصول و ضوابط ایمنی است لذا ضروری است جدا” از این امر احتراز گردد.

۴-۲- درصورت استفاده از برق بصورت مشترک از نزدیک ترین تصرف پیرامون، ضروری است یک دستگاه تابلو برق فرعی با رعایت اصول و ضوابط ایمنی در بین مسیر یا داخل تکایا در محلی ایمن و با استفاده از فیوزهای مناسب و استاندارد؛ طراحی و اجرا گردد.

۵-۲- فیوزهای تابلوهای برق میباست متناسب با آمپرمصرفی و از نوع اتوماتیک حساس؛ ترجیحا”مینیاتوری انتخاب ونصب شود. استفاده از فیوزهای غیر اتوماتیک و تقویت شده غیر استاندارد اکیدا”ممنوع می باشد.

۶-۲-  ضروریست پیرامون تابلوهای برق به شعاع حداقل ۲m عاری از هرگونه کالا ومواد قابل اشتعال باشد.

۷-۲- استفاده از روشنائی های التهابی با ولتاژ بالا مغایر با اصول و ضوابط ایمنی است لذا ضروریست بجای آن از روشنائی های کم مصرف متناسب با شدت جریان مصرفی بهره گیری گردد.

۸-۲- در زمان قطع روشنایی ها جهت برگزاری مراسم عزاداری ضروریست روشنائی های معابر ودسترسی های منتهی به خروج  روشن نگه داشته شوند.

۹-۲- هر یک از دستگاه ها و ادوات برقی می بایست دارای پریز برق و همچنین فیوز مستقل به خود باشند و اخذ انشعابات فرعی و متعدد از یک پریز و یا استفاده از چند راهی مغایر با اصول و ضوابط ایمنی است.

۱۰-۲- استفاده از لنت چسب جهت پوشش اتصالات و حفاظت از مفصل بندی ها مغایر با اصول و ضوابط ایمنی است و جدا” می بایست از این امر احتراز شود.

۱۱-۲- ضروری است برق محل در پایان ساعات عزاداری واتمام مراسم از تابلو اصلی قطع گردد.

۱۲-۲- ضروری است فردی متخصص و آگاه در خصوص سیستم برق در محل به کار گمارده شود.


۳- استفاده از وسایل و تجهیزات  گرمایشی و سرمایشی  در فصول مختلف:


۱-۳- استفاده از وسایل گرمایشی

۱-۱-۳- قبل از استقرار و استفاده از هر نوع بخاری ضروری است جهت وزش باد مشخص و سپس اقدام به نصب وراه اندازی آن نمود.

۲-۱-۳- استفاده از بخاری های  فرسوده و غیر استاندارد و همچنین شعله عریان جهت گرم نمودن محیط مغایر با اصول و ضوابط ایمنی است. لذا ضروری است به جای آن از بخاری های استاندارد و لوله و اتصالات و کلاهک سالم استفاده شود.

۳-۱-۳- قبل از استفاده از بخاری ضروری است از سالم بودن تمامی اجزاء و متعلقات آن مطمئن شده و سپس اقدام به استفاده و راه اندازی آن نمود.

۴-۱-۳- رعایت فاصله و حریم مناسب (حداقل به شعاع ۲m) از کالا و مواد قابل اشتعال از قبیل چادر، فرش، پشتی و پرچم و… در زمان برپایی بخاری ضروری است.

۵-۱-۳- از انتقال لوله و یا اتصالات دودکش مربوط به بخاری ها از درون سقف و یا دیوار چادر جدا” خودداری بعمل آید.

۶-۱-۳- استفاده از بخاری های کارگاهی و یا هیزمی و امثالهم در داخل تکایا مغایر با اصول و ضوابط ایمنی می باشد و ضروریست از این امر اجتناب بعمل آید.

۷-۱-۳- در صورت استفاده از بخاری های نفت سوز ضروریست هنگام پر کردن مخازن آن، بخاری خاموش و پس از سرد شدن کوره و بدنه آن اقدام به پر کردن مخزن نمود.

۸-۱-۳- در صورت استفاده از گاز شهری ضروری است کلیه لوله و اتصالات مربوط به سیستم لوله کشی گاز توسط متخصصین صلاحیت دار مورد تست و بازبینی قرارگیرد.

۹-۱-۳- اخذ انشعابات متعدد و غیر اصولی از سیستم لوله کشی گاز مغایر با اصول و ضوابط ایمنی است و می بایست از این امر ممانعت بعمل آید.

۱۰-۱-۳-  خاطر نشان می سازد حداکثر طول شیلنگ گاز مورد استفاده جهت استفاده از کلیه وسایل گاز سوز ۱٫۵۰ cm می باشد و می بایست از شیلنگ های فشار قوی مخصوص و استاندارد استفاده گردد.

۱۱-۱-۳- از نگهداری مایعات قابل اشتعال و سیلندرهای گاز مایع درون تکایا جدا” خوداری بعمل آید.

۱۲-۱-۳- در صورت استفاده از سیلندرهای گاز مایع؛ ضروریست سیلندرها از نظرسلامت بدنه و کلیه متعلقات آن (شیر ، شیلنگ، بستها و…) مورد تست و بررسی قرار گیرد.


۳- استفاده از وسایل سرمایشی


۱-۲-۳- استفاده از پنکه های سقفی در تکایایی که دارای سقفی کوتاه می باشند اکیدا” ممنوع می باشد.

۲-۲-۳- در صورت استفاده از پنکه های سقفی؛ ضروریست در زمان حضور و ورود هیأت های عزاداری آنر از کلید مرکزی خاموش  نمایند.

۳-۲-۳- پیشنهاد میگردد حتی الامکان از پنکه های ایستاده یا زمینی استفاده نگردد.

۴-۲-۳- در صورت استفاده از کولرهای آبی با ظرفیت های مختلف؛ ضروریست محلی مناسب دور از دسترس کودکان(حتی الامکان در ارتفاع) جهت نصب و راه اندازی آن در نظر گرفته شود.

۵-۲-۳- سیستم برق کولرهای آبی می بایست بگونه ای طراحی و اجرا گردد که امکان دستکاری و برهم زدن آن توسط افراد غیر مسئول امکان پذیر نباشد. ضمنا” سیستم سیم کشی کولرها می بایست از نقاطی عبور داده شوند که پیرامون آن هیچ گونه مواد قابل اشتعالی وجود نداشته باشد. همچنین  در معرض آسیب ها و صدمات فیزیکی قرار نداشته باشد.

۶-۲-۳- ضروریست فردی متخصص و آگاه جهت امور مرتبط با تاسیسات در محل بکار گمارده شود.

۷-۲-۳- ضروریست کولرها وسایر تجهیزات وادوات سرمایشی بصورت منظم توسط افراد متخصص صلاحیتدار مورد تست وبررسی قرار گیرد.


۴- برپایی آشپزخانه یا محل طبخ غذا و نذورات


۱-۴- باتوجه به بند ۴-۱ ضروریست محل طبخ غذا ونذورات با رعایت حریم وفاصله مناسب از خیمه اصلی  طراحی واجرا گردد.

۲-۴- محل طبخ غذا نمی بایست در مسیر عبور ومرور وتردد افراد و وسایل نقیله ویا محل پارک خودروها قرار داشته باشد.

۳-۴- دسترسیها وراههای مناسب به تعداد کافی با در نظر گرفتن ظرفیت محل طراحی واجراگردد.

۴-۴- حتی الامکان محل طبخ غذا نمی بایست در معرض عوارض جوی قرار داشته باشد. ودر صورت استفاده از مکانهای مسقف؛ ویا محفوظ کردن محیط بوسیله برزنت و……. ضروریست به جهت جلوگیری از سرایت شعله ها وشرارهای آتش به سقف ؛ ارتفاع مناسب جهت برقراری واستقرار آن در نظر گرفته شود.

۵-۴- در صورت استفاده از هیزم جهت طبخ غذا ضروریست ؛ هیمه های هیزم در خارج از محل نگهداری شده وهیزمها متناسب با مصرف به داخل مطبخ انتقال داده شوند.

۶-۴- در صورت استفاده از سیلندرهای گازمایع جهت طبخ غذا ضروریست که از رگلاتورهای فشار قوی ویا متناسب با شعله پخش کن اجاق استفاده گردد.

۷-۴- قبل از استفاده از سیلندرهای گاز مایع ضروریست سیلندرها از نظر سلامت بدنه وسایر متعلقات آن مورد تست وبازبینی قرار گیرند.

۸-۴- ضروریست شیلنگهای مورد استفاده جهت طبخ غذا از نوع فشار قوی استاندارد باشند.

۹-۴- الزامیست شیلنگها  در هر دوره قبل از استفاده مورد تست وبازدید قرار گرفته تا از سلامت آن اطمینان حاصل گردد.

۱۰-۴- از ریختن آب جوش بر روی سیلندرهای گاز جدا” ممانعت بعمل آید.

۱۱-۴- از واردکردن صدمات فیزیکی ناشی از حمل ونقل به سیلندرها خودداری گردد.

۱۲-۴- از نگهداری سیلندرهای گاز مایع بیش از حد مصرف درون محل طبخ غذا خوداری گردد.

۱۳-۴- در صورت استفاده از سیلندرهای گاز مایع در ظرفیتهای ۵۰ Kg   ضروریست سیلندرها بصورت ایستاده مورد استفاده قرار گرفته؛ وسینلدرها بوسیله تسمه یا گمر بند ایمنی مهار؛ وسیلندرهای پر از خالی مجزا ؛ وسیلندرها به کلاهک ایمنی مجهز گردند.

۱۴-۴- ایجاد شعله روباز در پیرامون سیلندرها اکیدا” ممنوع میباشد.

۱۵-۴- پیش بینی حداقل یک رشته شیلنگ آب در محل جهت اطفاءآتش سوزیهای احتمالی ضروریست.

۱۶-۴- ضروریست تعدادی خاموش کننده های آتش نشانی متناسب با محیط ،در مکانی که بسادگی قابل رویت و دسترس باشد، قرار داده شود.


فصل دوم


توصیه های ایمنی در خصوص مساجد و حسینیه ها


۱- سیستم برق :سیستم برق محل در صورت وجود هرگونه نقص فنی از جمله عوامل مهم در بروز وتشدید آتش سوزیها میباشد لذا جهت دستیابی به شبکه برق اصولی وایمن رعایت نکات ذیل ضروریست:

۱-  ضروریست کلیه سیم کشیهای روکاری که در مجاورت مواد قابل اشتعال قرار دارند جمع آوری وبجای آن از کابلهای مقاوم متناسب با آمپر مصرفی بهره گیری شود.

۲- فیوزهای تابلوی برق میبایست متناسب با آمپر مصرفی واز نوع اتوماتیک ترجیحا” مینیاتوری  حساس انتخاب ونصب گردد.

۳- پیرامون تابلوهای برق میبایست به شعاع حداقل ۲m  عاری از هرگونه کالا یا مواد قابل اشتعال باشد.

۴- ضروریست مقابل تابلو برق بوسیله کفپوش لاستیکی به ضخامت حداقل ۶mm  وبه ابعاد مناسب بصورت ثابت مفروش گردد.

۵- جهت سهولت در دسترسی به کلیدهای هر کدام از وسایل وادوات برقی ضروریست تابلو کلیدهای مینیاتوری مناسب واستاندارد در داخل هر قسمت طراحی واجرا گردد.

۶- ضروریست تابلوهای برق وکلیه دستگاهها به سیستم اتصال به زمین ارتینگ متصل گردند.

۷- خاطر نشان میسازد استفاده ازلنت چسب مغایر با اصول وضوابط ایمنی است لذا ضروریست بجای آن از ترمینالهای چینی یا بستهای مخصوص بهره گیری شود.

۸- کلیه روشنائیهای التهابی جمع آوری وبجای آنها از روشنائیهای فلورسنت مجهز به قاب ( حفاظ ) ایمنی استفاده گردد.

۹- ایجاد هرگونه بی نظمی در شبکه برق ضریب ایمنی را کاهش داده لذا ضروریست از این امر جدا” خوداری گردد.

۱۰- هر وسیله الکتریکی میبایست دارای یک پریز مستقل به خود باشد واستفاده از چند راهی اکیدا” ممنوع میباشد.

۱۱- ضروریست قبل وبعد از هر گونه مراسم کلیه دستگاههای صوتی مورد تست وبازبینی قرار گیرد.

۱۲- الزامیست پس از پایان مراسم کلیه دستگاهها وادوات برقی از تابلو مرکزی قطع گردد.

۱۳- در صورت استفاده از لوستر ضروریست زنجیر وقلاب متصل به آن و کلیه متعلقات لوستر مورد تست وبازرسی قرار گیرد. ولوستر ها در ارتفاع مناسب طراحی واجراء گردند.

۱۴- در زمان قطع برق در مراسم عزاداری ؛ ضروریست روشنائیهای منتهی به دسترسیهای ومعابر خروج روشن نگهداشته شوند.

۱۵- ضروریست کلیه قسمتها ؛دسترسیها و معابر خروج وراههای خروج اضطراری به سیستم ژنراتور برق اضطراری متصل گردند.


۲- استفاده از وسایل گرمایشی وسرمایشی:


۱-۲- وسایل گرمایشی :


۱-۱-۲- استفاده از بخاریهای نفت سوز کارگاهی با توان حرارتی بالامغایر با اصول وضوابط ایمنی است لذا ضروریست جدا” از بکار گیری واستفاده از این نوع بخاریها ممانعت بعمل آید.

۲-۱-۲- در زمان استفاده از هر نوع بخاری ضروریست کلیه متعلقات واجزاء آن مورد تست و بررسی  قرار گیرد .

۳-۱-۲- هر وسیله حرارتی میبایست دارای لوله دودکش کاملا” درز بندی شده مختص به خود باشد و لوله دودکش آن تا بالاترین نقطه در پشت بام انتقال داده شود و وحداقل ۶۰cm  از سطح بام ارتفاع داشته باشد وبه کلاهک ایمنی از نوعH  مجهز گردد

۴-۱-۲- لوله دودکش ضروریست از نقاطی انتقال داده شوند که پیرامون آنها هیچگونه کالا ومواد قابل اشتعالی وجود نداشته باشد.

۵-۱-۲- پیرامون کلیه مولدهای حرارتی ( بخاری و…… ) میبایست تا شعاع حداقل ۲m عاری از هر گونه مواد قابل اشتعال  باشد.

۶-۱-۲- در صورت استفاده از بخاریهای نفتی ضروریست قبل از پر نمودن مخازن آنها ؛ بخاری کاملا” خاموش وپس از سرد شدن کوره وبدنه آن اقدام به پر کردن مخازن آنها گردد.

۷-۱-۲- از نگهداری مشتقات نفتی در داخل صحن حیاط و یا داخل مساجد وحسینیه ها جدا” خوداری بعمل آید.

۸-۱-۲- ضروریست کلیه بخاریهای نفتی مورد استفاده دارای سینی فلزی یا سکوی باساختار فلزی  مقاوم و خود ایستا باشند.

۹-۱-۲- در صورت استفاده از بخاریهای گازسوز ضروریست از شینلگهای پلاستیکی فشارقوی بطول حداکثر ۱٫۵۰ cm با بستهای مناسب بهره گیری گردد.

۱۰-۱-۲-  بخاریهای گاز سوز میبایست در مکانهایی نصب گردند که امکان دستکاری آنها توسط افراد غیر مسئول وجود نداشته باشد.

۱۱-۱-۲- در صورت استفاده از بخاریهای گاز سوز با توان حرارتی بالا ضروریست که اینگونه بخاریها برروی پایه های فلزی مقاوم خود ایستا قرار داده شوند وکابل تغذیه برق شهری آنها نیز میبایست از نوع مقاوم ودارای دوشاخه مخصوص بوده باشد.ضمنا” فن آن نیز میبایست دارای حفاظ باشد.

۱۲-۱-۲- از نگهداری سیلندرهای گاز مایع در داخل مساجد یا حسینیه ها جدا” ممانعت بعمل آید.

۲-۲- استفاده از وسایل سرمایشی :۱-۲-۲- در صورت استفاده از پنگه های سقفی ضروریست ارتفاع مناسب جهت نصب آنها در نظر گرفته شود.

۲-۲-۲- بهیچوجه در داخل مساجد ؛در زیر بالکنها از پنگه های سقفی استفاده نگردد.

۳-۲-۲- پنگه های سقفی میبایست کاملا” به سقف قلاب ومهار شده باشد.

۴-۲-۲- در صورت استفاده از کولرهای گازی ضروریست اینگونه کولرها در خارج از مجموعه طراحی واجرا و پایه های آن کاملا” مهار گردد. وضمنا”برق آن مستقیما” از تابلو اصلی گرفته شود.

۵-۲-۲- درصورت استفاده از کولرهای آبی با ظرفیتهای مختلف ضروریست کولر بر روی پایه های فلزی ( کاملا” مهار شده ) قرار داده شود.

۶-۲-۲- در صورت اجراء تاسیسات مرکزی ارائه نقشه های معماری؛ تاسیسات؛ برق؛ سیستم کشف واعلام حریق و آب آتش نشانی به این سازمان الزامیست.


۳-  نکات ایمنی در خصو ص  محل طبخ غذا و نذورات:


۱-۳- هـروسیلـه گازسوزمیبایست دارای شیرمستقل به خودباشند.لـذا استفـاده ازسـه راهـی جهـت بهره برداری همزمان ازسماور و….. مغایر با اصول وضوابط ایمنی است وضروریست از این امر اجتناب بعمل آید.

۲-۳- هیچیک از وسایل گازسوز نمییایست در معرض گوران باد قرار داشته باشند.

۳-۳- در صورت استفاده از صحن حیاط یا حیاط خلوت و….. به جهت برقررای آشپزخانه ویا محل طبخ غذا ضروریست مکانی ایمن که تردد افرادغیرمسئول از آن منطقه وجود نداشته مشخص و بوسیله دیواری حائل کاملا” محفوظ شود .۴-۳- راههای ورود وخروج مناسب به تعداد لازم جهت تخلیه محل در مواقع اضطراری پیش بینی واجرا گردد.

۵-۳- درصورتیکه محل طبخ غذا درمکانی سرپوشیده قراردارد؛ضروریست به تعداد مناسب هواکشهای الکتریکی از نوع ضد جرقه در محل طراحی واجرا گردد.

۶-۳- در صورتیکه محل طبخ غذا در محلی روباز قرارداشته و مقرر است از بررزنت جهت پوشش سقف استفاده نمائید؛ ضروریست ارتفاع مناسب جهت نصب آن در نظر گرفته شود.

۷-۳- در صورت استفاده ازسیلندر گاز مایع جهت طبخ غذا ضروریست سیلندرها از نظر سلامت بدنه وکلیه متعلقات آن مورد تست وبررسی قرار گرفته واز رگلاتورهای فشار قوی جهت طبخ غذا استفاده گردد.

۸-۳- از انبار نمودن ونگهداری سیلندر گاز مایع بیش از حد مورد نیاز در محل طبخ غذا جدا” خوداری گردد.

۹-۳- کلیه اجاق گازها میبایست قبل از مصرف مورد بازدید قرار گرفته شوند.تا در صورت وجود نقص فنی نسبت به برطرف نمودن آن توسط افراد متخصص اقدام گردد.۱۰-۳- کلیه اتصالات ومتعلقات مربوط به اجاق گاز ازقبیل شیلنگ؛ شیر ؛بستها و….. مورد بررسی قرارگیرد.

۱۱-۳- از ریختن آب جوش برروی سیلندر های گاز جدا” خوداری بعمل آید.

۱۲-۳- از وارد کردن صدمات فیزیکی ناشی از حمل به سیلندرها ممانعت بعمل آید.

۱۳-۳- درصورت استفاده از سیلندهای گاز مایع در ظرفیتهای ۵۰kg  ضروریست سیلندرها بصورت ایستاده مورد استفاده قرار گرفته وبوسیله تسمه یا گمربند ایمنی مهارشده وسیلندرهای خالی دارای کلاهک ایمنی بوده وهمچنین از ایجاد شعله روباز در پیرامون سیلندرها جدا” خوداری بعمل آید.

۱۴-۳- در زمان استفاده از گاز شهری جهت طبخ غذا ضروریست از شیلنگهای فشار قوی به همراه بستهای مخصوص بهره گیری گردد.

۱۵-۳- در صورتیکه از هیزم جهت طبخ غذا استفاده میگردد الزامیست به مقدار مورد نیاز وکم کم هیزمبه محل طبخ آورده شود.

۱۶-۳-حداقل یکدستگاه جعبه F در محل آشپزخانه وطبخ غذا طراحی واجرا گردد.


۴- سایر الزامات :


۱-۴- ضروریست کلیه مساجد به سیستم ژنراتور برق اضطراری متناسب با ظرفیت مجموعه تجهیزگردند. این سیستم میبایست در کمترین زمان ممکن بطور اتومایتک وارد مدار شده وبرق مورد نیاز را تامین نماید.

۲-۴- بمنظور سهولت در تخلیه متصرفین درزمان بروز حریق وحوادث نصب تابلوهای راهنمای خروج از نوع مناسب و استاندارد ؛ و همچنین نشانه های  تصویری ایمنی از نوع شب تاب  Photoluminescnt  برای مسیرهای خروج عادی واضطراری؛راه پله ها وهمچنین برای مشخص کردن تجهیزات ولوازم اطفاءحریق در تمامی نقاط الزامیست.

۳-۴- باتوجه به ظرفیت محل تعبیه راههای خروج اضطراری با نظر کارشناسان اهل فن وتائید این سازمان الزامیست.

۴-۴- به لحاظ اطلاع رسانی بموقع از وقوع هرگونه حریق احتمالی وتسریع در عملیات اطفایی و امدادی، طراحی و اجرای اصولی سیستمهای کشف و اعلام حریق از نوع دستی و اتوماتیک استاندارد به همراه تجهیزات سمعی و بصیری ، در آگاهی بموقع از خطر موثر بوده و پیش ازرسیدن محیط به لحظه بحرانی فرصت لازم را برای عملیات  مبارزه با آتش سوزی را فراهم می نمایند ، لذا کلیه قسمتها و اماکن می بایست به این سیستم تجهیز و ارسال دو شیت کامل از نقشه ها و مشخصات این سازمان جهت تائیدنهایی ضروریست.

۵-۴- در خصوص نقش و اهمیت سیستم آب آتش نشانی در ساختار ایمنی  ایجاب  میکند ضمن تجهیز کلیه قسمتها به این سیستم تحت نظر کارشناسان این سازمان موارد ذیل نیز به اجرا گذاره شود :


۱-۵-۴- شبکه آب آتش نشانی می بایست مستقل از آب مصرفی و با استفاده از مخزن آب و سیستم پمپاژ اتوماتیک و ژنراتور برق مجزا باشد

۲-۵-۴- موتور پمپ های مخصوص سیستم آب آتش نشانی می بایست به برق شهری متصل بوده و علاوه برآن نیز به ژنراتور برق نیز متصل باشند تا درصورت قطع شبکه برق شهری در کمترین زمان ممکن سیستم وارد مدار شده وآب مورد نیاز در سر نازلها را تامین نماید . ضمناً فشار مناسب و مورد نیاز در خروجی نازلها حداقل ۴ اتمسفر می باشد .

۳-۵-۴- طراحی سیستم آب آتش نشانی می بایست بنحوی باشد که با استفاده از هریک از فایرباکسها در هر قسمت ، پمپها بطور اتوماتیک بکار افتاده و آب مورد نیاز راتامین نماید .

۴-۵-۴- جعبه های F  می بایست به گوپلینگ ۵/۱ اینچ و لوله نواری ابریشمی بطور ۲۰m  جهت طراحی و اجرا در صحن مساجد وحسینیه ها ، و برای قسمتهای تاسیسات ، آشپزخانه ، حیاط نیز از شیلنگهای پلاستیکی فشار قوی (بطول مناسب ) و سرلوله سه حالته و شیر فلکه مخصوص مجهز باشند .

۵-۵-۴- حداکثر فاصله دو جعبه F   نسبت به یکدیگر ۲۰ m   می باشد (بنحویکه پوشش صددرصد محیط را فراهم نماید)

۶-۵-۴- ارسال کلیه نقشه های طراحی این سیستم به انضمام سیستم لوله خشک آتش نشانی ، به این سازمان الزامیست.

۶-۴- لـوله خشک آب آتش نشـانی در قسمت همکـف ( خارج از مجموعه ) در مکانهایی مناسب (با نظر کارشناسان این سازمان ) محل استقرار خودروهای آتش نشانی می بایست به یکعدد کوپلینگ و درپـوش ۵/۲ اینچ و شیـر فلکـه مخصوص جهت آبگیـری مجهز باشد . ولـوله و کلیـه اتصالات آن می بایست با رنگ قرمز رنگ آمیزی تا بوضوح مشخص و قابل رویت باشد .ضمناً قطر لوله نمی بایست کمتر از ۳ اینچ باشد و می بایست به درون تمامی جعبه های F   انتقال یافته وبه کوپلینگ ۵/۱ اینچ و شیر فلکه مخصوص مجهز شوند .


۷-۴- استفاده از خاموش کننده های آتش نشانی می تواند در لحظات اولیه نقش بسزایی درجلوگیری از گسترش حریق داشته باشد لذا تجهیز کلیه قستمها به این خاموش کننده ها با نظر کارشناسان این سازمان ضروریست .

۸-۴- خاموش کننده های آتش نشانی می بایست با انجام سرویسهای مقرری بصورت مداوم کارایی مطلوب را دارا باشند ودر ارتفاع ۱۱۰cm از کف بگونه ایی که بسادگی قابل رویت و دسترس قرارگیرند ، بر روی دیوار نصب گردند.

۹-۴- نصب تابلوهای استعمال دخانیات ممنوع و شماره تلفن ۱۲۵ آتش نشانی درمکانهای مناسب ، بنحویکه بسادگی قابل رویت باشند .

۱۰-۴- تکمیل کننده اقدامات حفاظت از حریق و حوادث به عنوان اصل مهم ، آموزشهای آتش نشانی است که کاربرد صحیح و اصولی از وسایل و طرق صحیح مبارزه با آتش سوزی را میسر می نمایند لذا ضروریست کلیه خادمین و کارکنان هر مجموعه تحت آموزشهای مناسب تحت نظر کارشناسان این سازمان قرار گیرند .تذکر :در کلیه موارد سازمان آتش نشانی وخد مات ایمنی کرج آمادگی خود را جهت اخذ توضیحات و همچنین مشاوره های کارشناسی اعلام میدارد .

در صورت نیاز می توانید با شماره تلفن ۳۲۸۰۴۴۴۳ اداره پیشگیری و علل وبررسی حریق و حوادث سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرج  تماس حاصل نمائید.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری