جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۲
معرفی آیین های استانهای مختلف کشور در پارک ایران کوچک کرج
علی اصغر درویش در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب مبنی بر "باید به فرهنگ ایرانی، نشانه های اسلامی – که ...
علی اصغر درویش در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب مبنی بر “باید به فرهنگ ایرانی، نشانه های اسلامی – که آن هم آمیخته با همین فرهنگ ایرانی است؛ به خصوص در بخش معماری و زیباسازی که باید جزو معیارهای اصلی باشد، توجه شود،” اظهار داشت: ایران کوچک لقبی وام گرفته از سخنان رهبر معظم انقلاب به هنگام دیدار از شهر کرج در سال ۷۶ است، در این سفر معظم له با اشراف کامل نسبت به خصوصیات شهر کرج و اینگه لنگرگاه مناسبی برای اقوام مهاجر و برگرفته از موجهای مهاجرتی دهه های ۶۰ و ۵۰ که به این وادی رسیده و سکنی گزیده اند، این نام را مصداق هویتی شهر کرج دانسته و به آن اطلاق کردند.


وی افزود: هر شهری بسته به پیشینه فرهنگی، اجتماعی و … خود از یک نماد و سمبل که معرف خصوصیات آن شهر یا منطقه است سود می برد که ضمن شناساندن خود به جهانیان به وسیله آن نماد، ویژگی های منحصر به فردش را در اذهان تثبیت می گرداند و گردشگران سراسر دنیا آن شهر را به واسطه سمبلش به یاد آورند.


این مسئول عنوان کرد: ایران به واسطه پیشینه چند هزار ساله فرهنگی و تاریخی خود و وجود معماری منحصر به فرد بسیاری از بناها در شهرهایش به شکل یک سمبل درآمده تا همیشه در اذهان خواهد ماند، به عنوان مثال بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی اصفهان را با سی و سه پل و مسجد جامع اصفهان با آن معماری بی نظیرش می شناسند و یا مسجد کبود معرف مناسبی برای شهر تبریز به شمار می رود و در نقطه ای دیگر بنای خشتی چند ضلعی ساخته شده یادآور شهر گنبد کاووس است.


درویش ادامه داد: پارکهای مینیاتوری به عنوان یکی از ابزارهای معرفی تاریخ و تمدن کشورهای مختلف است که به طور زیبایی در کنار هم در اندازه کوچک ساخته و نصب می شوند، این پارکها امروزه به یکی از نمادهای زیبایی کشورها و به یکی از ابزارهای جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده اند.


معاون فنی و اجرایی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به اینکه استان البرز مکانی مناسب برای احداث بزرگ ترین پارک مینیاتوری در ایران است و باید زمینه ها و امکانات ایجاد این پارک در استان البرز فراهم شود، یادآور شد: احداث یک پارک مینیاتوری که به معرفی استانها، آثار تاریخی و هنری، قومیت ها، شخصیت ها، جاذبه های گردشگری، صنایع دستی، سوغات، آداب و رسوم، زبان، جشنها و آیین ها و معرفی تنوع پوشش گیاهی این استانها بپردازد، باعث شناسایی بیشتر و  علمی تر فرهنگ تاریخ و پیشینه کهن و غنی این مرز و بوم به فرزندان ایران زمین و گردشگران خارجی خواهد شد.


وی گفت: این پارک که از لحاظ شکل به صورت نقشه ای از ایران در مقیاس کوچک پیاده سازی می شود، این ویژگی را دارد که تمام استانها در آن در ابعاد متناسب و ویژگی های خاصشان طراحی شوند تا بازدیدکنندگان بتوانند بهتر با فضای هریک از مناطق کشور آشنا شوند.


این مسئول اضافه کرد: امتیاز نزدیکی به پایتخت این امکان را به استان البرز داده که بتواند با ایجاد چنین پارکی، گردشگران خارجی و داخلی را در بازه زمانی کمی با ایران آشنا کند همچنین این مزیت باعث می شود که بتوانیم حتی تعدادی از نمایشگاه های بین المللی را از پایتخت به این پارک منتقل کنیم، این کار هوشمندانه علاوه بر اینکه به مقدار قابل توجهی از بار ترافیکی پایتخت خواهد کاست، باعث خواهد شد که بازدیدکنندگان در تمام سال به بهانه های مختلف وارد پارک شده و از جاذبه های گردشگری دیگر این استان نیز بازدید کنند.


درویش افزود: پارک توبوی ژاپن، پارک Window of the word چین، مینیاتورک استانبول، پارک مینیاتور تبریز، موزه میراث روستایی گیلان، باغ موزه هنر ایرانی از جمله موارد مشابه این نوع پارک هستند.


معاون فنی و اجرایی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج اظهار داشت: انتخاب مکان مناسب یک فعالیت در سطح شهر یکی از تصمیمات پایه ای برای انجام یک طرح گسترده است که نیازمند تحقیق در مکان از دیدگاه های مختلف می باشد، از آنجا که مکان یابی نیاز به اطلاعات زیادی دارد، حجم بزرگی از اطلاعات جزئی برای مکانهای مختلف باید جمع آوری، ترکیب و تجزیه و تحلیل شوند تا ارزیابی صحیحی از عواملی که ممکن است در انتخاب تاثیر داشته باشند، صورت پذیرد.


وی گفت: شهر کرج با انبوه درختان راست قامت و سرسبز خود در گذشته باغشهر نامیده می شده و از دیرباز به عنوان یکی از قطبهای کشاورزی کشور مطرح بوده و اکنون نیز ظرفیت جذب گردشگر و معرفی یک جاذبه طبیعی را داراست، باغهای کرج نیز که در مواردی دارای آثار و قدمت تاریخی هستند از ارزش و توانمندی گردشگری به سزایی برخوردارند.


این مسئول اظهار داشت: بلوار ماهان واقع در جهانشهر به دلیل وجود کانونهای سیاسی، فرهنگی، تفریحی و ورزشی از جمله استانداری البرز، باشگاه فرهنگی ورزشی میلاد، پارک خانواده، باغ جهان و پارک ایران کوچک همجچنین باغات جهانشهر در اطراف و مسیرهای مناسب پیاده روی و تفریح، جزیی از مسیرهای پرتردد محسوب شده و برغم گرانی و ارزشمند بودن زمین در این محدوده، یکی از مناسب ترین عرصه ها برای احداث پارک ایران کوچک است.


درویش اعلام کرد: از جمله ویژگی های سایت ایران کوچک می توان به مرکزیت و دسترسی مناسب محدوده به محلات مختلف شهر کرج، بافت ارگانیک و پوشش طبیعی مناسب محدوده که به عنوان یک جاذبه طبیعی محسوب می شود، دسترسی های مناسب و وجود شریانهای اصلی و فرعی در اطراف سایت، استقرار اراضی با قابلیت تبدیل شدن به پارکینگ طبقاتی در مجاورت سایت اشاره کرد.


معاون فنی و اجرایی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج عنوان کرد: این پارک در جهت معرفی شاخصه های مهم شهرها و اقوام ایرانی طراحی شده و در آن نمادهای مهم ملی و زیرساختهای اساسی کشور برجسته خواهد شد، در این پارک علاوه بر المانها و ابنیه پارکهای شهری به دلیل ماهیت سایت، باید نکاتی نظیر خانه یا موزه فرهنگ ایران، ماکت با مقیاس مناسب المانها، ابنیه معروف مناطق مختلف کشور، تندیس با پوشش فرهنگهای مختلف ایران، اجرای قسمتی از زیرساختهای کشور مانند راه آهن، بزرگراه، سد، پالایشگاه، فروشگاه سنتی فروش صنایع دستی، رستوران سنتی، ورودی درخور، محل تجمع، سیستم مدیریتی مکانیزه، پیش بینی گونه های شاخص، اطلاع رسانی مکانیزه و گویا مد نظر قرار می گیرد.


وی گفت: همچنین سایت باید نشان دهنده سرزمینهای مختلف ایران مانند خلیج فارس، کوه های البرز، کویر و بیابان، دریای خزر و جنگل باشد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری