جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۲
تسکین آلام ترافیکی کرج در دستور کار شورا/ترافیک بی وقفه رصد شود
مریم قهرمانی در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج با اذعان بر وجود کاستی های ترافیکی و با تاکید بر لزوم به روز شدن و مطالعات گسترده در این ...
مریم قهرمانی در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج با اذعان بر وجود کاستی های ترافیکی و با تاکید بر لزوم به روز شدن و مطالعات گسترده در این زمینه، اظهارداشت: در بحث ترافیکی و مباحث مربوط به آن نیازمند مطالعات گسترده و به لحظه هستیم که این امر باید در کلانشهری با ویژگیهای خاص کرج به جد مد نظر قرار گیرد.


وی با مقایسه شهرهای همجوار و سایر کلانشهرها در زمینه بودجه بخش حمل و نقل این بودجه را در کرج بسیار ناچیز عنوان کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد در گذشته به بحث بودجه حمل و نقل توجه ویژه لحاظ نشده که این امر مشکلات ترافیکی را دو چندان می کند.


این عضو شورای شهر توجه شورای چهارم به مسئله ترافیک و حمل و نقل را یادآور شد و بیان کرد: در حال حاضر نیازمند اجرای طرح های مختلف از جمله طرح های کنترل ترافیک و هوشمند سازی ترافیکی همچنین راه اندازی اتاق کنترل ترافیک در شهرداری کرج هستیم.


قهرمانی با اشاره به تامین زیرساخت ها در این زمینه عنوان کرد: راه اندازی مرکز کنترل ترافیک نیازمند ایجاد زیرساخت های مناسب است که در این راستا تعبیه فیبرهای نوری در سطح شهر درحال انجام است.


وی این امر را در بحث کنترل انظباط ترافیکی موثر عنوان و از حمایت شورای شهر در این خصوص خبر داد.


هوشمند سازی ترافیکی در کرج


قهرمانی در ادامه به موضوع هوشمند سازی ترافیکی در کلانشهر کرج اشاره کرد و با اشاره به نصب و راه اندازی پارکومترهای الکترونیکی و پارکینگ های مکانیزه در سطح شهر این امر را نیز راهکاری برای تسکین دغدغه های ترافیکی عنوان کرد.


رئیس کمیسیون عمران حمل و نقل و شهرسازی شوای شهر کرج، حضور سرمایه گذاری بخش خصوصی در این خصوص را عاملی برای تسریع در اجرای طرح ها دانست و بر لزوم ورود جدی بخش خصوصی در زمینه مباحث هوشمند ترافیکی تاکید کرد.


عضو بانوی شورای شهر کرج، احداث پارکینگ های مکانیزه را یکی دیگر از راهکارهای بهبود ترافیکی کرج عنوان کرد و گفت: احداث پارکینگ یکی از طرح های هزینه بر شهری است که در عین حال می تواند در کنترل ترافیکی نیز موثر باشد.


وی با تاکید بر تسریع در احداث پارکینگ های مکانیزه ای که در برنامه معاونت حمل و نقل و ترافیک است، بیان کرد: طرح احداث پارکینگ در مبادی ورودی و خروجی ایستگاههای مترو جانمایی شده که این مهم بخشی از بار ترافیکی را کاهش می دهد.


این عضو شورا احداث پارکینگ در محدوده ترافیکی که مطالعات آن انجام شده و در جاهایی که توجیح اقتصادی دارد را ضروری عنوان کرد و افزود: احداث پارکینگ با حداقل امکانات زیرساختی از جمله  سرمایشی و گرمایشی امکان پذیر است و این موضوعی است که می تواند احداث آن را سرعت ببخشد ضمن اینکه با برنامه ریزی مناسب می توان با ایجاد دسترسی های تجاری به بحث درآمدزایی نیز توجه کرد.


لزوم بارگذاری مدل های عمرانی و ترافیکی


رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرج، با تاکید بر بارگذاری و بررسی مدل های ترافیکی، عنوان کرد: در اجرای طرح های ترافیکی باید نیمی از بودجه صرف اجرای طرح شده و سپس پس از بررسی های لازم و در صورت پاسخگویی طرح مورد نظر ادامه یابد که این مهم ضمن تضمین اجرای طرح ها تبعات احتمالی را نیز کاهش می دهد.


قهرمانی در بخش دیگری به بحث آموزش اشاره کرد و این امر را نیازمند توجه بیشتر در مناطق شهرداری دانست و گفت: اگر مسئولان حمل و نقل و ترافیک مناطق از آموزشهای لازم بهره مند شوند انبوهی از مشکلات و معضلات به معاونت مرکز انتقال داده نمی شود و بار ناشی از مشکلات نیز کاهش می یابد.


این عضو شورای شهر کرج با بیان اینکه باید تمام طرح های عمرانی در حوزه حمل و نقل تایید شود، گفت: به عنوان نمونه وقتی پلی ساخته می شود باید به سطح دسترسی های آن نیز توجه کرد تا شاهد بار ترافیکی ناشی از اجرای این طرح نباشیم.


وی گفت: هم اکنون در کرج بیشترین معضل ترافیکی در محدوده تحتانی پل هاست و این امر نیازمند توجه کارشناسی است.


بودجه مناسب به بخش  ترافیک و حمل و نقل تزریق می شود


رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و شهرسازی شورای شهر کرج با بیان اینکه بیشترین بودجه عمرانی صرف کارهای ترافیکی خواهد شد، شهر را به مثابه موجودی زنده دانست که باید مطالعات آن به صورت مستمر به روز شود و بودجه این بخش نیز به دلیل اهمیت آن افزایش یابد.


قهرمانی با اشاره به تدوین افق ترافیکی این امر را براساس دو مدل ماکرو و میکرو دانست و اذعان داشت: براساس مدل ماکرو می توان افقی ۲۰ ساله برای شهر تدوین کرد اما نباید به این مهم اکتفا کرد و با اجرای مدل میکرو به تناسب نیاز شهری به بازنگری طرح ها پرداخت.


وی به تقویت حضور کارشناسان این حوزه اشاره کرد و گفت: امید می رود با بهره مندی از پتانسیل های مطلوب این حوزره که بسیاری از آنها در سایر شهرها مشغول به فعالیت هستند بتوان بخش اعظمی از مشکلات ترافیکی و دغدغه شهروندان در زمینه حمل و نقل و ترافیک را کاهش داد.


قهرمانی در پایان با تاکید بر نگاه ویژه شورای چهارم و کمیسیون عمران و شهرسازی و حمل و نقل شورا به موضوع ترافیک، به شهروندان نوید داد تا با پیگیری مستمر و با اجرای طرح های مختلف شاهد رفع این دغدغه در کرج باشیم.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری