جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۲
چراغ حیات رودخانه کرج رو به خاموشی است/ سرنوشت زاینده رود دامنگیر رودخانه کرج می‌شود
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، خطراتی از جمله پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی، محیط زیست استان البرز را تهدید می کند. در این شرایط است ...

به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، خطراتی از جمله پایین رفتن سطح سفره های آب زیرزمینی، محیط زیست استان البرز را تهدید می کند. در این شرایط است که همت بلند مسئولین را می طلبد تا با نگاهی کارشناسانه، وضعیت منابع آبی را مورد بررسی قرار داده و دقت کنند اقداماتی همچون طرح تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران باعث به وجود آمدن خطرات زیست محیطی نشوند تا منابع ارزشمند آبی که سرمایه ای ملی است در معرض خطر قرار نگیرد.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج در این خصوص  گفت: در چند دهه گذشته موضوع آب، آبرسانی و آبیاری در راستای توسعه، محور اصلی فعالیت های عمرانی و توسعه ای کشور بود، اما متاسفانه نگرانی های به وجود آمده در این حوزه نشان دهنده این است که این فعالیت ها بر مبنای پژوهش و مطالعات دقیق و همه جانبه صورت نگرفته بطوری که انتقال ها و جا به جایی های نسنجیده، تبعات مختلف زیست محیطی به وجود آورده است.


عباس زارع اظهار داشت: اراضی ماهدشت و دشت بزرگ شهریار و رباط کریم در گذشته و حال و همچنین ذخایر آبهای زیرزمینی و آبیاری باغات و اراضی کشاورزی همه متاثر از رودخانه کرج هستند و این اراضی در برخی از مناطق دارای چاه آب هستند که این چاه ها در مسیر رودخانه کرج تقویت و ذخیره سازی می شوند.رودخانه کرج


ساخت و ساز های بی رویه میزان آب رودخانه کرج را تحت تاثیر قرار داده اند


وی تاکید کرد: به مرور و بر اثر ساخت و سازها و توسعه شهری میزان آب رودخانه کرج کم شده و به خصوص ماههای گرم سال که مصرف آب شهروندان تهرانی بیشتر می شود انتقال آب از کرج به تهران نیز با افزایش مواجه می شود این افزایش در ماههای گرم سال تاثیرات منفی زیادی برای مردم کرج داشته است.


دبیر کمیته تخصصی فضای سبز کلانشهرهای ایران گفت: منطقه کرج از سفره های زیرزمینی زیادی برخوردار بوده است و به لطف این منابع زیرزمینی منطقه آبادی را در گذشته شاهد بودیم ولی هم اکنون بعضی از مناطق به برهوت تبدیل شده اند.


زارع خاطرنشان کرد: این انتقال از منطقه بیلقان صورت گرفته است که یکی از اثرات منفی انتقال، کاهش حجم آب و خشک شدن اراضی این منطقه بوده است و اثرات منفی این انتقال های بی رویه باعث تخریب اراضی شده و این اثرات در دراز مدت و کوتاه مدت زیان های زیادی را در بر خواهد داشت و مسئولین باید حقوق زیست محیطی اراضی را در نظر بگیرند تا در آینده نه چندان دور شاهد از بین رفتن باغات سر سبز نباشیم.


وی در ادامه اظهار داشت: از این رو خشک شدن و کم آب شدن رودخانه ها و دریاچه ها در ایران به عنوان یکی از دغدغه های بزرگ طرفداران هر چند اندک محیط زیست، این روزها مطرح است. و حالا شاید وقت آن رسیده تا به عنوان فقط یک شهروند ایرانی و نه تصمیم گیر و یا مسئول، متخصص و یا کارشناس، از خود بپرسیم که چرا دریاچه ارومیه روند سریع خشکی را طی می کند؟ چرا هامون دیگر آبی ندارد؟ مرثیه کارون و کارون نشینان به گوش می رسد، چرا رود کارون خیلی خیلی کمتر از آن میزان آبی که باید داشته باشد آب دارد و در حال تبدیل شدن به نهر کارون است؟ چرا زاینده رود مادر حیات اصفهان طعم مردن می دهد؟ آیا باید پذیرفت که سایه مرگ بر سر دریاچه ها و تالابهای ایران افتاده است و به فکر چاره نبودیم؟رودخانه کارون


عدم مدیریت صحیح در زمینه تامین آب شرب فجایع زیست محیط را در بر دارد


زارع افزود: عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح، دستبرد گسترده و گاهی سلیقه ای به طبیعت، مانند ساخت سدها، توسعه بی برنامه اراضی کشاورزی و تامین آب شرب سکونتگاه ها می تواند از دلایل عمده این فجایع محیط زیستی باشند.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج یادآور شد: امروزه شاهد هستیم که عدم استفاده درست از دیپلماسی آب و نفوذ منطقه ای در خصوص دریاچه هامون جدا از مسایل زیست محیطی مشکلات عدیده ای را برای حاشیه نشینان و ساکنان حوزه به وجود آورده است و این جمله معروف که ” هامون مُرد از بس که آب ندارد” مصداق پیدا کرده است.


وی در ادامه با اشاره به انتقال آب رودخانه کرج افزود: آیا سرانجام انتقال آب رودخانه آب کرج به  واسطه تونل و از زیر سد امیر کبیر، برای مصرف آب شرب تهران هم آثار سوء زیست محیطی را به همراه خواهد داشت؟ آیا حقوق شهروندان کرج و دشت شهریار در این انتقال لحاظ گردیده و یا لحاظ خواهد شد؟ آیا این انتقال موجب کاهش سطح سفره های زیرزمینی آب و تبدیل منطقه از باغشهر به برهوت نخواهد شد؟ و آیا راهکار دیگری جهت تامین و یا مدیریت مصرف آب پایتخت نشینان پیدا نمی شود؟ آیا زندگی حیات وحش وابسته به حیات رودخانه کرج در خطر نابودی نخواهد افتاد؟ آیا چهره شهر کرج و حوزه های همجوار پس از این جا به جایی پیش بینی شده ؟ آیا ….. و آیا های بسیاری دیگر.دریاچه ارومیه در حال خشک شدن


زنجیره انسانی نجات رودخانه کارون تلنگری برای حفظ حیات رودخانه کرج است


زارع تاکید کرد: به نفع همه است تا قبل از ایجاد بحران زیست محیطی و در پی آن اجتماعی و اقتصادی به فکر باشیم و بیندیشیم.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به اخبار منتشر شده در باره انتقال آب کارون به زاینده رود افزود: با توجه به اخبار منتشر شده از رسانه ها در رابطه با انتقال آب کارون به زاینده رود و اعتراض اهوازی ها هم اکنون تمام چشمها به سوی تدبیر مدیران دوخته شده پس با زنجیره انسانی اهوازیها برای نجات رود کارون همدردی کنیم و به فکر استمرار حیات رودخانه کرج باشیم تا بعد از کارون نوبت به انتقال آب رودخانه کرج نرسد.


زارع با اشاره به مطالعات کارشناسان یونسکو در رابطه با انتقال آب گفت: بر اساس مطالعاتی که توسط کارشناسان مربوطه در یونسکو انجام شده، انتقال آب تنها زمانی می‌تواند انجام شود که راه حل دیگری برای حل مشکل آب در مقصد وجود نداشته باشد و در این شرایط حوزه مبدا نباید با مشکلات زیست‌محیطی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مواجه شود. انتقال آب رودخانه ها تبعات زیست محیطی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زیادی در بر دارد و برای جبران کمبود آب در مناطق ایران نیاز به تجدید نظر در بخش صنعت و کشت است.سد کرج


تدبیری اندیشیده شود که سرنوشت زاینده رود برای رودخانه دیگری اتفاق نیفتد


وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به نظر صاحب نظران در این زمینه، مصرف نادرست آب زاینده‌رود برای کاشت برنج که محصولی پرآب محسوب می شود دلیل خشک شدن این رودخانه بوده است حال وقتی به طور غیر علمی آب رودخانه را برای مصرف محصولی که چنین تشنه آب است استفاده می شود چه تضمینی وجود دارد که آب کارون نیز پس از انتقال به سرای خشکی روانه نشود، و چه تضمینی وجود دارد که انتقال آب رودخانه کرج بیش از اینها فاجعه به بار نیاورد


به گزارش خبرنگار مهر، در مهرماه سال جاری با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و استاندار البرز و مسئولان استانی نشستی با موضوع طرح انتقال آب رودخانه کرج به تهران برگزار شد.


در این نشست مشکلات این طرح توسط کارشناسان مربوطه به سمع و نظر رییس سازمان محیط زیست کشور و هیئات همراهش رسید.


زارع در رابطه با این نشست نیز گفت: آلودگی منابع آبی منطقه از جمله ایجاد کدورت شدید در آب رودخانه کندر، پخش و پراکنش زباله در منطقه، تغییر بستر رودخانه و تخلیه نخاله به بستر رودخانه، آلودگی خاک در اثر نشت مواد نفتی، آلودگی صوتی ناشی از فعالیت دستگاه ها و تردد ماشین آلات و مرگ و میر آبزیان رودخانه به خصوص ماهی قزل آلای خال قرمز در زمان قطع آب را از جمله معضلات زیست محیطی منطقه اجرای طرح برشمرد.


وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به نظر کارشناسان مربوطه در رابطه با انتقال آب رودخانه کرج به تهران باید در نحوه تامیین آب شرب تهران از آب جاری به آب بسته بندی تجدید نظر شود تا حق آبه های کشاورزی کرج از میان نرود.


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز کرج یادآور شد: با توجه به موقعیت استان البرز در کشاورزی و وجود ۱۴ مرکز علمی کشاورزی در کرج نمی توان به راحتی حقوق اراضی کشاورزی را نادیده گرفت و با انتقال آب به تهران موافقت کرد، جلوگیری از پیامدهای منفی انتقال آب رودخانه کرج به تهران از طریق احداث تونل و همچنین تامین آب شرب مردم تهران دو موضوع مهم و اساسی است که باید با بررسی بیشتر در کارگروه تخصصی نسبت به آن تصمیم گیری شود.


به گزارش خبرنگار مهر، مدتی است که انتقال آب رودخانه ها از منطقه ای به منطقه دیگر باعث به وجود آمدن اعتراضات زیادی از سوی مردم شده است نمونه بارز این اعتراضات، اعتراض اهوازی ها بود که تا هفته گذشته صدر اخبار رسانه ها قرار داشت.


از آنجا که مردم خوزستان از آب کارون برای مصارف صنعتی، کشاورزی و شرب، استفاده می کنند که در صورت انتقال منجر به مشکلات زیست‌محیطی، کمبود آب و مسائل دیگری خواهد شد. آب کارون تنها در کشاورزی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، بلکه منشاء تأمین آب زیرزمینی حوزه‌های دشتی نیز است.


طرح انتقال آب کوهرنگ ۳ به عنوان یکی از تجربه‌های ناموفق انتقال آب در ایران است که با حفر تونل باعث برخورد به گسل و قطع آب چشمه آب مروارید شد و تبعات اجتماعی فراوان را به بار آورد و هزینه‌های بسیار زیادی برای تأمین آب منطقه برای روستائیان و کشاورزان ایجاد کرد. با توجه به تجربه های ناموفق انتقال آب، انتقال آب کارون نیز اگر کارشناسانه نباشد شکستی دیگر را رقم خواهد زد.


و در پایان با توجه به جمعیت استان البرز و وجود منابع آبی این استان مسئولین باید چاره ای بیندیشند که بلایی که بر سر زاینده رود آمده و کارون نیز در ابتدای راه است که به این درد مبتلا شود بر سر رودخانه کرج و رودخانه های دیگر ایران نیاید.


…………………


گزارش: ساره نوری

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری