جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۲
علت تاخیر در بهره برداری از بزرگراه طبقاتی صدر
با گذشت 2 سال و یک ماه و چند روز از آغاز عملیات اجرایی احداث بزرگراه طبقاتی صدر، این پروژه در حالی روزهای پایانی مراحل آماده سازی برای بهره برداری ...

با گذشت ۲ سال و یک ماه و چند روز از آغاز عملیات اجرایی احداث بزرگراه طبقاتی صدر، این پروژه در حالی روزهای پایانی مراحل آماده سازی برای بهره برداری را سپری می کند که میزان تاخیر از برنامه زمان بندی، حداکثر ۲ ماه خواهد بود. 

به گزارش پرتال سایت شهرداری تهران، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ، درباره زمان بهره برداری از بزرگراه طبقاتی صدر ، اظهار کرد : این پروژه در حال حاضر به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و مدت زیادی تا زمان بهره برداری از آن باقی نمانده است .

دکتر مازیار حسینی به انتقاداتی که پیرامون زمان بندی اجرای پروژه و تاخیر آن که بعضا در رسانه ها مطرح شده است نیز پاسخ داد و گفت : در درجه نخست برای بررسی این موضوع کافی است به نقشه گوگل ارث در تاریخ های ۵ فروردین و ۵ مرداد سال جاری نگاهی بیاندازیم و موقعیت عرشه های پل صدر را در این دو مقطع زمانی در نقشه با یکدیگر مقایسه کنیم و سپس مروری بر زمان بندی اعلام شده برای اجرای پروژه داشته باشیم.

حسینی ادامه داد: ۲ سال پیش وقتی شهرداری تهران، پروژه طبقاتی شدن بزرگراه صدر را آغاز می کرد، بحث تحریم ها به این شدت مطرح نبود و ما برای باز کردن خطوط اعتباری و فاینانس و سفارش تجهیزات اگرچه با مشکل مواجه بودیم ولی ناممکن نبود اما در خلال انجام پروژه تحریم ها شدت یافت و برنامه ریزی ها و زمان بندی ها با مشکلات جدی مواجه شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد : وجود تحریم ها ناعادلانه بود اما تنها عاملی که موجب شد پل صدر پیشرفت کند و به وضعیت کنونی آن برسد، ایمان و باور همکاران ما در طول اجرای پروژه بود به طوری که کار خود را نوعی مبارزه و جهاد با همان تحریم های ناعادلانه می دانستند . ما هیچ وقت ناامید نشدیم و به هر در بسته ای که می رسیدیم سعی می کردیم راه جایگزینی برای آن پیدا کنیم و کار را بدون تعطیلی و وقفه به پیش ببریم.

وی با اشاره به افزایش قیمت بسیاری از مصالح پایه پروژه های عمرانی در طول اجرای پروژه بزرگراه طبقاتی صدر، گفت: قیمت برخی از مصالح نظیر میلگرد و فولاد جهش های چند برابری پیدا کرد و این امر موجب تعطیلی بسیاری از پروژه های عمرانی در سطح کشور شد و یا حداقل وقفه های طولانی مدت در آنها ایجاد کرد اما با مدیریتی که شهرداری تهران در پیش گرفت، اجازه داده نشد که این اتفاقات که واقعی و بسیار هم مشکل ساز بودند، باعث فلج شدن کار در ادامه پروژه شوند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با یادآروی زمان تجهیز کارگاه های ساخت پل صدر که مصادف با شهریورماه سال ۹۰ بوده است ، خاطرنشان کرد: کارگاه های ما در حالی تجهیز شدند که تنها رفیوژ میانی و یک لاین از بزگراه صدر در طول مسیر پروژه در اختیار همکاران اجرایی ما قرار گرفت و در مابقی بزرگراه ، ترافیک جریان داشت.

به اعتقاد وی در ساخت پل صدر، منتقدان به نحوه ساخت این پل دقت نمی کنند و برخی موارد مانند ساخت صنعتی و روش هایی که برای نخستین بار در ساخت این پروژه عظیم عمرانی اجرا شده است را نادیده می گیرند.

حسینی یادآور شد : تکنیک ساخت و نصب قطعات و همین طور نصب جرثقیل های دروازه ای برای اولین بار در پروژه صدر اجرا شد و با رعایت تمام و کمال ضوابط فنی، قطعات بتنی پیش ساخته ای که در کارخانه به همین منظور تولید شده بود، روی پروژه نصب شد چراکه عملا بزرگراه صدر امکانی برای مسدود شدن و ایجاد کارگاه در داخل پروژه را نداشت.

معاون شهردار تهران احداث تونل تاسیسات شهری و انتقال برق دکل های میان بزرگراه به این تونل را نیز از دیگر اقدامات موثر و جانبی طرح برشمرد.

حسینی همچنین به ضرورت ساخت پروژه بزرگراه طبقاتی صدر و برخی مخالفت هایی که برای ساخت آن جریان داشت،اشاره و اظهار کرد: وضعیت ترافیکی منطقه خودگواه مناسبی برای اثبات ضرورت اجرای این پروژه به شمار می رود چراکه تا پیش از اجرای طرح فوق، بزرگراه صدر معمولا حدود ۶ ساعت در شبانه روز با ترافیک بسیار سنگین مواجه بود و به حالتی مشابه یک پارکینگ بزرگ در می آمد که عبور و مرور در آن با کندی زیادی همراه بود.

وی انجام طرح مطالعات جامع ترافیکی را یکی دیگر از اقدامات زیربنایی انجام شده دانست که ماحصل آن تهیه یک بسته ترافیکی با چند پروژه مهم بود که احداث پل صدر، تونل نیایش و نیز برقراری اتصال بزرگراه های کردستان و شهید همت از این بسته به انجام رسیده و برخی پروژه های دیگر نظیر احداث تقاطع های غیرهمسطح بلوار شهید اندرزگو با قیطریه و کاوه، تعیین تکلیف بخش انتهایی بزگراره شهید صیاد شیرازی و نحوه اتصال بزرگراه امام علی (ع) و بلوار ارتش از پروژه های دیگر این مطالعات هستند که در آینده نزدیک جنبه اجرایی خواهند یافت.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری