جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۲
سال ۹۱؛ بحرانی‌ترین سال شهرداری در حوزه طرح‌ جامع و تفصیلی
محمدباقر قالیباف در مراسم تکریم و معارفه شهردار منطقه 4 با تقدیر از حسن کریمیان و معرفی علیرضا جاوید به عنوان شهردار جدید منطقه 4، اظهار داشت: باید تحولی را ...

محمدباقر قالیباف در مراسم تکریم و معارفه شهردار منطقه ۴ با تقدیر از حسن کریمیان و معرفی علیرضا جاوید به عنوان شهردار جدید منطقه ۴، اظهار داشت: باید تحولی را درون سازمان ایجاد کنیم و آرامشی را که انتظار داریم در حوزه های فرهنگی و انسانی پیاده کنیم. قالیباف

وی ادامه داد: در دوره جدید باید در یک حرکت انسان محور و با توجه به توسعه اجتماعی پیش رویم تا بتوانیم آرامش را از دورن سازمان به بیرون منتقل کنیم. باید مردم با همه وجود این تحول را در شهرداری تهران حس کنند. البته پیش از هر چیز لازم است تا یکایک کارکنان شهرداری تهران این تحول را با پوست، گوشت و استخوان خود لمس کنند. بی شک این امر با مجاهدت در کنار توکل و اخلاص و با پشتکار و روحیه جهادی محقق خواهد شد و بنده حتما در خط مقدم این رویکرد حرکت خواهم کرد.

شهردار تهران یادآور شد: مهم‌ترین تفاوت مدیریت جهادی و غیرجهادی تفسیر دو کلمه “بیا” و “برو” است. هنگامیکه در فرهنگ جهادی می‌گویم “بیا” یعنی خودمان پیشتاز همه کارها هستیم. نمیگویم “برو” تا از دیگران توقع کار داشته باشیم. با اتخاذ چنین رویکردی خود من باید پیشتاز این کار باشم و بقیه را دعوت کنم که در این مسیر بیایند. ما به این میگوییم مدیریت جهادی که ریشه در فرهنگ و مدیریت دینی ما دارد.

وی خاطرنشان کرد: منطقه ۴ یکی از مناطقی است که ظرفیت این تحول را دارد و حضور جاوید در این منطقه نیز تأکیدی بر این پتانسیل است. شاید در نظام اداری ما اینگونه تفسیر شود که جاوید در رتبه پایین تری نسبت به گذشته قرار گرفته است، اما اینگونه نگاه کردن به این موضوعات نه با فرهنگ اسلامی و انقلابی و نه با روحیه جهادی همخوانی دارد. فرهنگ جهادی این است که انسان نگاه کند در کجا بیشتر به او نیاز است و می تواند در این عرصه تأثیرگذار باشد.

قالیباف با اشاره به ویژگی‌های منطقه ۴ شهرداری تهران، تصریح کرد: منطقه ۴ بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد.ضمن اینکه در توزیع امکانات نیز نابرابری‌هایی در اینجا به چشم می‌خورد، به نحوی که در منطقه ۴ از برج سفید تا خاک سفید را در کنار هم داریم به این معنی که هم فرصت‌های بزرگ توسعه را در منطقه داریم و هم با آسیب‌ها و فقر جدی روبرو هستیم. لذا باید اقدامات خود را با همان رویکرد و با تلاش، ارزشمداری، هوشمندی و چابک بودن به پیش ببریم. به طوری که منطقه ۴ باید بتواند در این مسیر الگو باشد،‌البته این رویکرد را باید در کار خود نشان دهیم؛ نه در حرف و بیان.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم به همت یکایک شما همکاران و همسنگران در مجموعه شهرداری به گونه‌ای عمل کنیم که خودمان هم به محل خدمت خودمان هم در شهرداری افتخار کرده و آرامش را به جامعه منتقل کنیم. مردم باید احساس کنند سازمان و نهادی وجود دارد که وقتی به آن رجوع می‌کنند احساس نگرانی و اضطراب ندارند. امیدوارم بتوانیم عدالت را در حد بضاعت و توان خود اجرایی کنیم و الگوی مدیریتی از نظام اسلامی را به نمایش بگذاریم، چراکه در این زمینه با ضعف‌هایی جدی روبرو هستیم.

شهردار تهران همچنین تصریح کرد: برای توسعه نظام و انقلاب اسلامی و برای اینکه نظام و انقلاب را به نسل جدید معرفی کنیم، هیچ راهی نداریم جز اینکه نظام اسلامی را کارآمد کنیم چراکه اسلام در مسند قدرت قرار دارد. در غیر این صورت امروز با نصیحت و حرف هیچ کاری درست انجام نمی‌شود.

وی افزود: با وجود تمامی کارهای خوبی که در گذشته در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و خدماتی انجام شده است اما هنوز اقدامات زیادی وجود دارد که باید آنها را دنبال کنیم. بنده شهروند منطقه ۴ هستم و در این مسیر رفت وآمد می‌کنم. بنابراین شاهد هستم در این منطقه در طول ۸ سال گذشته اتفاقات مهمی افتاده است که نمی‌توان منکر آن شد، اما در درون سازمان آن طور که باید تحول ایجاد می‌کردیم، اتفاق نیفتاده است.

قالیباف گفت: اگر سه مقوله شهر، شهروند و شهرداری را مدنظر قرار دهیم در بخش‌های شهر و شهروند دو گام جلوتر هستیم و در حوزه شهرداری یک گام عقب هستیم. باید این گام عقب مانده را آنچنان محکم برداریم که یک گام به پیش بیفتیم و بتوانیم دو حوزه دیگر را نیز به دنبال خود بکشانیم. شهرداری‌ای مناسب و خوب است که می تواند شهر را در ابعاد کالبدی، فرهنگی واجتماعی متحول کند. این سیاست قطعی ما در این دوره مدیریت شهری است که باید بدان توجه داشته باشیم.

وی افزود: در این رویکرد شخصاً در صف اول این حرکت حضور دارم و حتما با گوش‌های باز و به صورت مستقیم بر موارد نظارت خواهم کرد. باید قدرت شنوندگی را بالاببریم که تصمیم اشتباه نگیریم و با تصمیمات محکم و تاثیرگذار در مجموعه به پیش برویم. البته در هر حرکت این چنینی افرادی هستند که ممکن است همکاری نکنند اما در آن بخش نیز خیلی نگران نیستیم. با این وجود امیدواریم یکایک افراد ما را در این مسیر یاری کنند اما اگر کسی مردد بود و ایستاد او را هم تحمل می‌کنیم. در این میان اگر ببینیم در این حرکت کسی چوب لای چرخ می‌گذارد حتما چوب او را خرد کرده و نمیگذاریم مانع حرکت سیستم شود.

شهردار تهران ادامه داد: حتما روزی ۱۶-۱۷ ساعت از وقت من صرف این کار خواهد شد و آثار این اقدام را تا پایان سال در تنظیم برنامه پنج ساله با کمک شورای شهر تهران و تنظیم برنامه سال ۹۳ شاهد خواهیم بود. به این ترتیب ساز و کار درون سازمان را هماهنگ می کنیم و از ابتدای سال آینده نیز کار خود را با قدرت و در ابعاد مختلف شروع خواهیم کرد .

وی در ادامه از تلاش‌های کریمیان در شهرداری منطقه ۴ در طول بیش از سه سال گذشته قدردانی کرد و گفت: در طول مدیریت من در هشت سال گذشته کریمیان از مدیران زحمتکش مجموعه شهرداری بودند و از این بابت از وی تقدیر و تشکر می‌کنم چراکه حتی در شرایطی که وی دارای کسالت بود اما باز هم از کار و فعالیت دست نکشید.

قالیباف گفت:امیدواریم جاوید با شناختی که از منطقه ۴ دارند و با تجربه‌ای که به دست آورده‌اند بتوانند این رویکرد جدید را در این منطقه پیاده‌سازی کرده و با تلاش بیشتر منطقه ۴ را به منطقه ای پیشتاز و الگو تبدیل کنند.

شهردار تهران تأکید کرد: سال ۹۱ بحرانی‌ترین سال برای شهرداری تهران برای حوزه طرح‌های جامع و تفصیلی بود. تا پیش از این شهر تهران حدود ۵۰ سال بدون برنامه اداره می‌شد و برای تنظیم برنامه حدود ۱۰ سال تلاش شده بود البته هرگز نمی‌گویم طرح‌های جامع و تفصیلی بی عیب وایراد هستند اما در مقابل این موضوع به یک سند مدون اجماعی بین مردم، دولت، شهرداری، صاحب نظران و مشاوران متعدد تبدیل شده بود که مایه افتخار است.

وی افزود: درسال ۹۱ اگر طرح تفصیلی تهران به اجرا گذاشته نمی‌شد این طرح برای همیشه به فراموشی سپرده شده بود. بعضی جریانات به شدت تلاش می‌کردند این طرح اجرایی نشود چراکه آنها احساس می‌کردند دوره مدیریت شورای شهر و شهرداری رو به پایان است و اگر معطل کنند می‌توانند جلوی این طرح را بگیرند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری