جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۲
پیری جمعیت؛ هشداری که باید جدی گرفت / به فرزندان فرصت زندگی بدهیم
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، رهبر معظم انقلاب در پیامی به همایش تغییرات جمعیتی نسبت به خطرات پیری جمعیت کشور هشدار دادند و بر اهمیت موضوع جمعیّت ...

به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، رهبر معظم انقلاب در پیامی به همایش تغییرات جمعیتی نسبت به خطرات پیری جمعیت کشور هشدار دادند و بر اهمیت موضوع جمعیّت و ضرورت فرهنگ سازی برای اقناع نخبگان در ارتباط با نیاز کشور به افزایش جمعیت تاکید کردند.

 

ایشان، از مسئله نمای جوان برای کشور به عنوان یک مسئله اساسی، مهم و تعیین کننده یاد کردند و خاطر نشان کردند: کشورهایی که در دنیا دچار پیری جمعیت شده اند به دشواری راه علاجی برای مشکلات ناشی از آن یافته اند که لازم است برای حل این مشکل در کشور کار علمی، عمیق و اساسی صورت پذیرد.

 

حضرت آیت ا… خامنه ای (مد ظله العالی) در بخش پایانی بیانات خود فرموده اند: یک نگاه مقلّدانه‌ ای به زندگی غربی یا به زندگی اروپایی وجود داشته که به اینجاها منتهی شده و میراث آن به ماها رسیده؛ ما هم در یک برهه ای از زمان غفلت کردیم، کاری که باید انجام بدهیم انجام ندادیم. در حالی که امروز در [بعضی] از همین کشورهای غربی از کاهش باروری دارند زیان می بینند، پشیمانند؛ و در بعضی از کشورهای غربی مطلقاً کاهش باروری وجود ندارد؛ یعنی خانواده های پر جمعیّت؛ مثلاً خانواده آمریکایی با ده دوازده بچّه، چطور خانواده ایرانی[که] میخواهد از او تقلید کند باید حتماً یک بچّه داشته باشد یا دو بچّه! که این الان وجود دارد و گزارشها و خبرها از این واقعیّت به ما اطلّاع میدهد.

 

سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در همین ارتباط گفته است: آمارهای سازمان ثبت احوال کشور نشان می‌دهد که سن ازدواج برای مردان و زنان نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته و به میانگین ۲۷٫۲ سال برای مردان و حدود ۲۳ سال برای زنان رسیده که این آمارها زنگ خطری برای افزایش تجرد قطعی در جامعه است.

 

وی با تاکید بر اینکه «جمعیت ایران در سال ۱۴۲۰ به سالمندی می‌رسد، در حالی که این رویداد برای «ایران در حال توسعه» بسیار زود است»، افزوده است: میزان موالید در سال ۹۰ یک میلیون و ۳۸۰ هزار بود در حالی که این رقم در دهه ۶۰ بیش از ۲ میلیون بود و این به معنای سقوط آزاد جمعیت است. از نظر نرخ رشد جمعیت در میان ۲۶ کشور منطقه رتبه ۲۳ و از نظر نرخ باروری نیز رتبه ۲۵ را در سال ۲۰۱۰ میلادی داشته‌ایم، این در حالی است که برای تحقق اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ نخستین اصل تقویت زیرساخت‌های جمعیتی است.

 

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان از پیری جمعیت به عنوان تهدیدی برای اقتدار ملی یاد کرده و می گوید: گفت: ما با خطر سونامی پیری جمعیت مواجه هستیم که اگر تدبیری اندیشیده نشود در چاله جمعیتی قرار می‌گیریم.
 

همچنین اوایل سال گذشته موسسه ابتکارات هاروارد برای بهداشت جهانی با انتشار گزارشی به بررسی روند پیر شدن جمعیت جهان پرداخته است و ایران را از نظر سرعت حرکت به سمت پیری جمعیت در رتبه سوم جهان قرار داده است.

 

در این بین، مدیریت های شهری کشور به عنوان آخرین حلقه مدیریتی نظام اداری کشور می توانند با افزایش امکانات شهری و بالا بردن سطح رفاه عمومی در سطح جامعه بر انگیزه خانواده ها برای خداحافظی با شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر بیفزایند و در طرف دیگر ماجرا، دولت نیز با اجرای طرح های اشتغالزایی و کارآفرینی و بهره گیری از ظرفیت قانونگذاری مجلس شورای اسلامی می تواند نگرانی های اقتصادی زوجین از بچه دار شدن را مرتفع سازد.

 

قطعا داشتن بچه های بیشتر شرایط خاص اقتصادی و اجتماعی را می طلبد و مادامی که مشکلات مد نظر والدین مرتفع نگردد، اراده ای برای مقابله با خطر پیر شدن جامعه شکل نخواهد گرفت.

 

 الگوبرداری از طرح های موفق جهانی به منظور افزایش جمعیت، پایین آوردن سن ازدواج جوانان و ترغیب خانواده ها برای بچه دار شدن بهترین سیاست در مقطع کنونی است و می تواند شیب سنی جامعه را به سمت جوان تر شدن سوق دهد.

 

پیر شدن جامعه بویژه برای ایران اسلامی که دشمنان قسم خورده بسیاری دارد، در ابعاد مختلف مساله ساز است و به مرور زمان قدرت کشور در بحث های دفاعی و… را می کاهد و ما را برابر دشمنان آسیب پذیر می کند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری