جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۱
سرگردانی طرح جمع آوری آبهای سطحی تهران
کمیته‌ بررسي وضعیت بستر رودخانه کن تشكيل شد/ کارگروه مشترك میان آب منطقه‌ای و شهرداری تهران براي طرح مدیریت آب‌های سطحی تشكيل شود. ایلنا: سازمان آب تهران طرح جامع مدیریت آب‌های ...
کمیته‌ بررسی وضعیت بستر رودخانه کن تشکیل شد/ کارگروه مشترک میان آب منطقه‌ای و شهرداری تهران برای طرح مدیریت آب‌های سطحی تشکیل شود.

ایلنا: سازمان آب تهران طرح جامع مدیریت آب‌های سطحی تهران را پیگیری می کند و شهرداری تهران نیز طرح جمع آوری آبهای سطحی و سرپوشیده کردن جوی‌ها و نهر‌ها را، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در این باره گفت:‌ خیلی از مناطق در ارتباط با سرپوشیده کردن نهر‌ها اقداماتی انجام می‌دهند اما اگر این اقدامات با طرح جامع مدیریت آبهای سطحی تهران در دورهٔ زمان بندی ۲۰ ساله، هماهنگ نباشد به نتیجه نخواهد نرسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست با عنوان «طرح جامع سرپوشیده کردن نهر‌ها و شبکهٔ جمع آوری آب‌های سطحی» در کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با حضور مدعوان برگزار شد.

معصومه ابتکار در این جلسه با بیان اینکه تاکنون دو جلسه در کمیته محیط زیست به موضوع «طرح جامع سرپوشیده کردن نهر‌ها و شبکهٔ جمع آوری آب‌های سطحی» برگزار شده است، گقت: از ابتدای طرح این درخواست را داشتیم که مطالعات زیست محیطی برای این طرح صورت بگیرد. در سال‌های قبل مطالعاتی داشتیم که امروزه خیلی کار آمد نیست.

وی با بیان اینکه از‌‌ همان ابتدا اشکالاتی برای اصل طرح مطرح شد، گفت: البته کمیسیون عمران شورای شهر طرح جمع آوری آب‌های سطحی در دست تدوین دارد.

بسترهای طبیعی کانال‌های آبهای سطحی از بین رفته اند

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به مساله آلودگی آب و ورود فاضلاب به شبکه آبرسانی نیز تصریح کرد: قرار بود سفره آبهای زیر زمینی تهران به صورت طبیعی تغذیه شوند اما متاسفانه هم اکنون بسترهای طبیعی کانال‌ها از بین رفته و هیچ امکانی برای جذب آب از سوی سفره‌ها وجود ندارد و این آب‌ها با سرعت حرکت می‌کند.

ابتکار همچنین خاطر نشان کرد: جلسات متعددی در راستای توجه به چگونگی جمع آوری آبهای سطحی داشتیم اما مساله این است که به چه میزان به مساله محیط زیست در این طرح پرداخته شده است و چه قدر ملاحظات و تذکرات شورا مورد توجه قرار گرفته است. البته ما انتظار داریم دستگاه‌های مرتبط به این موضوعات توجه بیشتری داشته باشند.

نوریان به نمایندگی از سازمان آب تهران ، در یان باره گفت:‌ سازمان آب تهران طرح سرپوشیده کردن جوی‌ها و نهر‌ها و طرح جمع آوری آبهای سطحی را در دستورندارد بلکه طرح جامع مدیریت آب‌های سطحی تهران را پیگیری می کند که البته مشاور عالی آن ، دانشگاه صنعتی شریف است. مشاور ما در این طرح شرکت مهندسی مشاور «مهاب قدس» است.

نماینده شرکت «مهاب قدس» که در این جلسه حضور داشتۀ در این ارتباط با مشکلات زیست محیطی شبکهٔ اصلی کانال‌های آب تهران، با اشاره به توجه ویژه رویکردهای مدرن در مدیریت‌های سطحی در این طرح،‌افزود:‌ احیای جوی باغچه‌های سنتی در این طرح از جمله ویژگی‌های آن است. اصلاح و بهسازی شبکه فرعی آب‌های سطحی با رویکرد زیبا سازی و منظر شهری، نیز از دیگر برنامه‌های در دست مطالعه و اقدامات سازه‌ای در این بخش است.

وی ادامه داد: برخی از این اقدامات صورت گرفته است. برخی از آن‌ها در اولویت‌های طرح ۲۰ سالهٔ طرح جامع مدیریت‌های آب‌های سطحی قرار دارد. این طرح بر اساس برنامه‌های زمان بندی شده ۲، ۳، ۵ ساله و بلند مدت به اجرا در خواهد آمد.

طرح مدیریت آب‌های سطحی تهران دربازه زمانی ۲۰ ساله به اجرا در خواهد آمد

نوریان با اشاره به مشکلات آب گرفتگی‌های سطح شهر تهران در فصل بارندگی گفت: طرح مدیریت آب‌های سطحی تهران دربازه زمانی ۲۰ ساله به اجرا در خواهد آمد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در بحث‌های محیط زیستی و توسعهٔ پایدار باید به موضوعاتی از جمله کم کردن حجم سیلاب توجه کنیم. اما فلسفهٔ طرح‌هایی که در مناطق به اجرا در خواهد آمد با رویکردهای زیست محیطی است.

در ادامه این نشست، معصومه ابتکار با طرح سوالی درباره برنامهٔ زمان بندی اجرای طرح جامع اظهار داشت: خیلی از مناطق در ارتباط با سرپوشیده کردن نهر‌ها اقداماتی انجام می‌دهند اما اگر این اقدامات با طرح جامعی که شما در درست اقدام دارید و قرار است در دورهٔ زمان بندی ۲۰ ساله انجام دهید، هماهنگ نباشد به نتیجه نخواهد نرسید.

نوریان در این باره گفت: ما ظرف سه ماه از مشاورانمان می‌خواهیم که روندهای در دست اقدام مناطق را با مغایرت‌های این اقدامات طرح عملیاتی و طرح جامع برطرف شود.

کریم خانی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان تهران، سخنران دیگر این جلسه بود که با انتقاد از طرح مدیریت آب‌های سطحی تهران، گفت: اگر آبهای سطحی به رودخانه‌های طبیعی منتقل نشود مجبور هستیم برای مناطق اطراف تهران، آب‌ها را با پمپ انتقال بدهیم . تنها رودخانه‌ای که آب سالم به آن منتقل می‌‌شود، رود کن است. رود گلاب دره، دارآباد، ولنجک و.. نیز ایزوله شده‌اند.

بتن ریزی رودخانه کن متوقف شود

وی با بیان اینکه بی توجهی به ساماندهی آبهای سطحی منجر شده است که ۴۵۰ میلیون متر معکب فاضلاب به جنوب شهر تهران تحمیل شود، خاطر نشان کرد: ما مخالف زیبا سازی نیستیم. ولی بتن کردن رودخانه کن اشتباه است. در همین راستا شکایتی به دادگاه داشتیم تا طرح بتن ریزی رودخانه کن متوقف شود. اگر این دخالت‌ها در رودخانه‌های طبیعی صورت بگیرد، ما شاهد اتفاقاتی از قبیل ورود آب سیلاب به تونل‌های مترو خواهیم بود. الان آب‌ها را به بالای برزگراه همت هدایت کرده‌اند که این اتفاق خطرناک است.

کریم خانی با بیان اینکه در دره فرحزاد نیز مشکل داریم،‌ گفت: ما از شرکت مهاب قدس هم گلایه داریم. متاسفانه هر دو مطالعه انجام شده در بخش ساماندهی آبهای سطحی مورد تائید وزارت نیرو قرار نگرفته چراکه به بهنه بندی سیل در این مطالعات توجهی نشده است.

وی با اشاره به تعریف فاضلاب شهری، اظهار کرد:‌ فاضلاب شهری و آب‌های سطحی هر کدام تعریف خاص خود را دارد. ورود آب‌های سطحی به شبکهٔ فاضلاب خانگی شهر تهران، مشکلات بسیار زیادی را برای این شبکه به وجود خواهد آورد. اگر آب‌های سطحی و سیلاب‌های ناشی از بارندگی وارد شبکهٔ فاضلاب شود، دبی ورودی این شبکه به ناگاه در یک مقطع کوتاه مدت افزایش خواهد یافت و چون این شبکهٔ فاضلاب ظرفیت آن را ندارد و برای این منظور پیش بینی نشده است دچار مشکل خواهد شد.

معصومه ابتکار در ادامه گفت:‌ شما کار گروه مشترکی با شهرداری برای هماهنگی و تبادل اطلاعات و هم جهت کردن و هم سان سازی کردن این مطالعات دارید؟

کریم خانی مدیرعامل آب منطقه‌ای استان تهران، با بیان اینکه ما کارگروهی داشتیم که مدتی تعطیل شده است،‌ تصریح کرد:‌ این کار گروه بیشتر برای عملیات اجرایی بود و کمتر به مسائل زیر بنایی توجه می کرد. ما بیشتر روی مباحث روزمره و جاری با شهرداری درگیر بودیم.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت:‌ اتفاقی که در ارتباط با مترو افتاد ما را متوجه این موضوع می‌کند که در ‌‌نهایت وقتی رودخانه‌ای وارد شهر می‌شود باید تکلیف و مسئولیت ادارهٔ آن را مشخص شود. موضوع لایروبی و مدیریت این رودخانه‌ها و تکلیف مدیریت عملی در حوزهٔ داخل شهر مشخص باشد . این مسائل روشن شود تا وقتی اتفاقی مثل سیل پیش بیاید همه از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی نکنند.

وی ادامه داد:‌ وقتی مطالعاتی صورت می‌گیرد باید هماهنگی‌های لازم با بخش‌های مرتبط دیده شود. در ‌‌نهایت باید یک جلسات راهبردی و نه موردی با حضور بخش‌ها برگزار شود و هماهنگی‌ها اتفاق بیفتد تا داستان مدیریت چند بخشی و پاره پاره اتفاق خواهد افتاد. آیا شهرکت مهاب قدس با آب منطقه‌ای و دستگاه‌های مختلف جلسه‌ای داشته‌ است؟

نماینده مهاب قدس در پاسخ گفت: وقتی ما قراردادی امضاء می‌کنیم برای تحویل طرح تعهد داریم. جلسات مشترک با وزارت نیرو و دیگر بخش زمانبر است. چراکه هماهنگی‌های آن انجام نمی شود البته ما سعی کردیم در حیطهٔ مسئولیت‌های شهرداری عمل کنیم و طرح را در این چارچوب ببینیم. اگر فرصتی باشد در آینده می‌توانیم این گزارش‌ها را مفصل‌تر ببینیم. امید داریم پس از تصویب این طرح گزارش آن در اختیار وزارت نیرو نیز قرار گیرد.

معصومه ابتکار پبشنهاد کرد با وزارت نیرو در این باره جلسهٔ مشترکی گذاشته شود ، اظهار کرد:‌ فرصت یک ماهه‌ای را در نظر می‌گیریم تا در این فرصت هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا نتایج این هماهنگی‌ها و ملاحظات زیست محیطی روشن شود.

پس از طرح پیشنهاد ابتکار برای برگزاری کارگروه‌های مشترک میان شهرداری و شرکت آب منطقه‌ای، نمایندهٔ آب منطقه‌ای با این مساله موافقت کرد و در ادامه نماینده شهرداری گفت: ما این مطالعات را در اختیار آب منطقه‌ای قرار خواهیم داد.

ابتکار در ادامه گفت: در مورد کن هم کمیته‌ای را تعیین کنید؛ تا بروند و ببینند وضعیت بستر کن را از ابتدا تا انتها چگونه است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در جمع بندی این جلسه گفت: امید داریم در فرصت یک ماهه‌ای که مشخص شد کارگروهی میان آب منطقه‌ای و شهرداری تشکیل شود و برای طرح مدیریت آب‌های سطحی هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد. هم چنین امیدواریم در جلسهٔ بعد با موضوع گزارش زیست محیطی طرح مدیریت ساماندهی آب‌های سطحی تهران این جلسه را تشکیل دهیم و اگر در مورد رودخانهٔ کن هم تردیدی وجود دارد می‌توانیم آن کارگروه را بگذاریم و بازدیدی از این رودخانه داشته باشیم.

وی تاکید کرد:‌ نمی‌خواهیم به دنبال مقصر بگردیم و تقسیم مسئولیت حقوقی بین همهٔ دستگاه‌های است و خوشبختانه شهرداری به موقع وارد شد و بدون رخ داد حادثه‌ای جانی این موضوع جمع شد. شهردار تهران نیز در گزارشی ار شناسایی نقاط بحران خیز شهر خبر داده است تا دیگر شاهد اتقاف اخیر نباشیم.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس