جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۲
ﻣﺎﻟﭻ ﭼﯿﺴﺖ؟
حسن بصري هميشه براي بشر يك احساس ماندگار بوده و خواهد بود . بشر هميشه از موا هب الهي وچشم انداز هاي طبيعي لذت برده و به آرامش می رسيده ...

حسن بصری همیشه برای بشر یک احساس ماندگار بوده و خواهد بود . بشر همیشه از موا هب الهی وچشم انداز های طبیعی لذت برده و به آرامش می رسیده است .  ولی امروزه بدلیل تغییرات جوی و  کمبود آب در بسیاری از نقاط دنیا از جمله ایران این موقعیت وجود ندارد. بهمین دلیل صاحب نظران وکارشناسان این کمبود را با فراورده ای به اسم مالچ جبران کرده اند.که یک ابزار دکوراتیو با ویژگی های خاص است و در محوطه سازی بکار می رود لذا از سال ۱۹۹۰ به بعد موضوع مالچ های طبیعی مثل برگ درختان ، باقی مانده گندم و جو ، برگ های سوزنی کاج و استفاده از سر شاخه ها و چوب های ضایعاتی این مشکل بشر در محوطه سازی را حل کرد ، به گونه ای که امروزه مالچ به عنوان گزینه برتر محوطه سازی در جهان مطرح     می شود .

مالچ چیست؟

مالچ یا خاکپوش به هر گونه پوششی اطلاق می شود که برای محافظت و ارتقاء کیفیت خاک، بر روی سطح خاک گسترده می شود. مالچ ها به دو دسته ارگانیک و غیر ارگانیک تقسیم  می شوند .

  مالچ ارگانیک رنگی ، گونه ای از مالچ است که از تراشه های چوب فراوری شده به دست      می آید این تراشه ها، با رنگ های طبیعی رنگ امیزی شده و با طول عمری قریب به دوسال (با توجه به شرایط آب و هوایی) چشم انداز های زیبایی را ایجاد می کنند .

2

هزینه کم ، اجرای سریع وآسان و تنوع در رنگ ، عدم نیاز به آبیاری و ایجاد جلوه های زیبا ، به اقبال روز افزون  مردم دنیا از این محصول بی نظیر منجر شده است .

ویژگی زیبایی شناختی مالچ

خاک به خودی خود از نظر زیبایی شناسی ماهیتی خنثی دارد و به طور طبیعی حسی را در مخاطب بر نمی انگیزد ، به همین دلیل خاک برهنه در چشم انداز های شهری به عنوان یک نقطه ضعف عمده به حساب می آید . استفاده از مالچ های رنگی روشی است که در سال های اخیر با

شتاب فراوان  راه خود را  نه تنها در میان مدیران و طراحان فضای سبز ، بلکه در میان مردم نیزگشوده و اینک به جزء جدایی نا پذیر فضاهای سبز کوچک و بزرگ بدل شده است .

مزایای مالچ

*   محافظت از خاک و جلوگیری از تبخیر آب

*  کمک  به بهبود بافت خاک

*   ترغیب رشد میکرو ارگانیسم های خاک و کرم های خاکی

*  جلوگیری از فرسایش خاک

*   جلوگیری از رشد علفهای هرز

*   کاهش نیاز گیاه به آب تا ۷۰ درصد

*  کاهش هزینه های فضای سبز

*   تنوع در رنگ

*  سرعت در اجرا

*    قیمت مناسب

مقایسه  مالچ با چمن و سنگریزه

چمن و سنگریزه های رنگی رقبای محصول مالچ هستند ولی در یک بررسی ساده متوجه خواهیم شد که :

در یک دوره کاشت چمن هزینه های مربوطه حدود ۳ برابر مالچ می شود .

در مورد سنگریزه ها ابتدا باید گفت که در سطوح بزرگ بویژه باغچه ها استفاده از سنگریزه مجاز نیست . این در حالی که هزینه خرید سنگریزه حدود ۶ تا ۷ برابر خرید مالچ می شود .

شاید به همین دلیل است که مالچ گزینه برتر محوطه سازی در جهان به شمار می رود .

DSC_6173DSC_6178DSC_6217DSC_6225

            Photo-0013

 در صورت تمایل  با شماره تلفن ۰۹۱۲۳۲۲۲۳۴۰ تماس بگیرید.

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری