جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۲
شورای شهر تهران خواستار جلب مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری فضاهای سبز شد
اعضای شورای اسلامی شهر تهران خواستار تدوین نظام نامه اجتماعی برای حفظ فضای سبز با رویکرد نقش آفرینی مردم و خواستار مناسب سازی فضای سبز شهر برای استفاده تمام گروههای ...

اعضای شورای اسلامی شهر تهران خواستار تدوین نظام نامه اجتماعی برای حفظ فضای سبز با رویکرد نقش آفرینی مردم و خواستار مناسب سازی فضای سبز شهر برای استفاده تمام گروههای ساکن در شهر شدند.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در شانزدهمین جلسه خود میزبان معاونت خدمات شهری به همراه مجموعه وابسته اش بودند تا شنوده عملکرد و فعالیت های این مجموعه باشند.

براساس این گزارش، احمد مسجد جامعی – رئیس شورای اسلامی شهرتهران، در ابتدا با تاکید براینکه ارائه گزارش عملکرد معاونت های شهرداری در جلسات شورای شهر می تواند برای تدوین و ارائه برنامه ۵ ساله شهرداری تهران باشد، افزود: دریافت گزارش کار از فعالیت های شهرداری و حوزه های تحت اختیاراتش موجب می شود درجهت تدوین و تایید برنامه ۵ ساله شهرداری و برنامه راهبردی که از سوی شهردار تهران در صحن شورا ارائه شد به صورت تخصصی وارد مباحث شویم تا بدانیم که چگونه رویکرد ها را عملیاتی و سنجش پذیر کنیم.

وی افزود: سنجش‌پذیر ساختن برنامه‌ها مقدمه‌ای برای ارزیابی فعالیت ها و عملکرد شهرداری تهران خواهد شد.

مجتبی عبداللهی – معاون خدمات شهری شهرداری تهران در تشریح فعالیت های حوزه تحت مدیریتش گفت: توجه به برون سپاری فعالیت ها و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و خرید خدمت را در دستور کار معاونت وسازمانها و شرکت های وابسته اش قرار داده ایم.

همچنین نظارت منظم و یکسان سازی دستورالعمل‌ها را در برنامه داریم به گونه ایی که از اجرای اقدامات سلیقه‌ای جلوگیری شود همچنین برای تمام موضوعات کاری در این معاونت در حال تهیه و تدوین نظام نامه فنی و اجرایی هستیم.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران تاکید کرد که تلاش داریم نگاه وسطح خدمات را گسترش دهیم.

وی درادامه به معرفی معاونین و مدیران حوزه معاونت خدمات شهری ، پرداخت. براساس این گزارش درادامه جلسه عملکرد سازمان پارکها وفضای سبز تهران از سوی محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران ارائه شد

احمد مسجد جامعی – رئیس شورای اسلامی شهرتهران پیش از ارائه گزارش سازمان پارکها به موضوع قطع درختان و خشک شدن عمدی و غیر عمدی باغ های شهر تهران اشاره کرد و افزود: قطع درختان و تخریب باغات از جمله موضوعات مهم شهر است که به دفعات مختلف شهروندان و علاقمندان به فضاهای سبز به آن اعتراض کرده و خواستار پیگیری این روش برخورد با فضای سبز باقی مانده در شهر هستند.

سپس درادامه جلسه محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران در تشریح فعالیت سازمان پارکها گفت: سازمان پارکها به عنوان متولی و سیاست گذار، در دو بخش شهر تهران فعالیت دارد.

وی افزود: در بخش درون شهری ، توانسته ایم سرانه فضای سبز را از ۶/۹ متر مربع در سال ۸۴ به ۳/۱۵ متر مربع در سال ۹۱ افزایش دهیم همچنین بیش از ۲۰۷۵پارک و بوستان در سطح شهر ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مناطقی که بافت فشرده شهری دارند مانند مناطق ۱۱، ۷، ۱۰ و ۱۷ با کمبود فضای سبز مواجه هستیم که طی برنامه ایی منظم نسبت به خرید ، تجمیع و یکپارچه سازی برخی ساختمان ها در این مناطق اقدام شده و آنها را تبدیل به پارک های محله ایی کرده‌ایم.

مختاری افزود: درسال گذشته ۷ میلیون اصله درخت در سطح شهر تهران کاشته شده است، همچنین با توجه به رویکرد شهرداری تهران نسبت به حفظ و گسترش باغات شهر ، طی ۳ سال گذشته مبلغ ۱۷۸ میلیارد تومان اعتبار برای تملک برخی باغات تهران در نظر گرفته شد که توانستیم تعداد ۲۷ باغ را در مناطق ۱، ۵ و ۴ تملک کنیم. از سوی دیگر طرح جنگل کاری را در ۱۲ پادگان به اجرا در آورده ایم به صورتی که فضاهای باز و بدون استفاده پادگان را که می توانست به ساخت و سازهای غیر مجاز اختصاص پیدا کند محوطه سازی و جنگل کاری کرده‌ایم.

Arash Khamooshi-27-1.jpg

مدیرعامل سازمان پارکها در ادامه با اشاره به فعالیت های سازمان درحوزه برون شهری بحث اجرای کمربند سبز حاشیه شهر تهران رامطرح کرد و افزود: بیش از ۳۹۶۲۰ متر مربع از حاشیه و اطراف شهر تهران ، طرح کمربند سبز اجرای شود.

و امیدواریم فاز سوم این طرح که حدود ۵۰ هزار متر مربع را زیر پوشش گیاهی خواهیم برد به زودی اجرا خواهد شد.

وی یادآور شد با اجرای طرح کمربند سبز حاشیه تهران ، فضای سبز بدون شهری از ۸/۱۴ متر مربع به ۲۳ متر مربع افزایش یافته است.

محمد حقانی – نایب رئیس کمیسیون سلامت ، محیط زیست و خدمات شهری شورا با تاکید بر اینکه تعریف جامع استاندارد فضای سبز مناسب بااقلیم شهر تهران نداریم گفت: در اسناد فرادست ، طرح تفصیلی و طرح جامعه و برنامه های راهبردی وبرنامه های ۵ ساله تعاریف متفاوتی از میزان استاندارد و فضای سبز وجود دارد.

وی معاونت خدمات شهری را یکی از استراتژیک ترین حوزه های فعالیت شهردای دانست و افزود: بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد وظایف شهرداری در این معاونت جمع شده است، بنابراین پیشنهاد می شود که این معاونت به معاونت محیط زیست شهری تبدیل شود چرا که اکثر فعالیت های این حوزه گرایش محیط زیستی دارد.

وی همچنین با اشاره به سردی هوا و بارش برف گفت: استفاده از نمک در زمان های بارش برف روی سطح خیابانها و معابر لطمه شدیدی را به محیط زیست شهری وارد می کند بهتر است این روش را تنها برای مناطق شمالی و خیابانهایی نزدیک به کوه انجام دهید چرا که چاره‌ایی دیگر نیست ولی در سایر نقاط شهر از شن پاشی استفاده شود.

حقانی همچنین به نابودی برخی درختان خیابان ولیعصر اشاره کرد و گفت: این خیابان یک اثر فرهنگی و تاریخی است با درختان حاشیه‌اش هویت گرفته است راه کارهایی اندیشیده شود که از تخریب و خشک شدن درختان این خیابان جلوگیری شود.

در ادامه جلسه مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز با تاکید بر نقش توسعه فضای سبز در سلامت شهر گفت: آیا تاکنون مقایسه‌ای بین رشد فضای سبز فعلی نسبت به آلاینده هایی که در شهر وجود دارد شده است؟

وی همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه پارک استاندارد برای استفاده از جانبازان و معلولین وجود ندارد از سوی دیگر در تهران ۵ پهنه شهری و منطقه ایی داریم که اگر در این پهنه ها ۵ پارک مناسب برای استفاده از معلولین و جانبازان مناسب سازی شود بسیاری از مشکلات روحی این عزیزان رفع خواهد شد.

شاکری یادآور شد: جانبازان قطع نخائی در خانه حبس هستند در صورتی که استفاده از پارکها به آنها حکم زندگی را دارد.

وی همچنین پیشنهاد داد در پارکها، فضاها و یا میزهایی برای مطالعه در نظر گرفته شود.

اسماعیل دوستی – نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا نیز به بحث از بین رفتن فضاهای سبز کاشته درگذشته به خصوص در حاشیه اولین و ارتفاعات شمال تهران اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد برای نگهداشت و نظارت بر فضاهای کاشته شده چاره ایی اندیشیده نشده است.

وی پیشنهاد ارائه جایگاه نظارت عالیه بر فضاهای سبز را مطرح کرد و افزود: می‌توان از افراد علاقمند و حتی بازنشستگان برای تشکیل این هیات نظارت عالیه استفاده کرد.

احمد حکیمی‌پور – نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز تعیین تکلیف کمربند سبز تهران را خواستار شد و افزود: در شورای اول که بحث کمربند سبز حاشیه تهران هم مطرح بود صحبت از اتمام این طرح تا چند سال قبل بود.

وی افزود: مشکل نامشخص بودن زمان پایان پروژه های شهری در این است که روی ۳ اصل هزینه کرد، مدت زمان اجرای پروژه و کیفیت کار تاکیدی وجود ندارد.

وی افزود: نگهداری فضای سبز بسیار مهم است چرا که برخی کاشته شده‌ها دارد از بین می رود و یا حریم آنها مورد ساخت‌و‌ساز غیرمجاز قرار می گیرد. درگذشته‌های نه چندان دور کوی فراز و دامنه اوین کاملا پوشیده از گیاه و درخت بود اما آن درختان از بین رفته و تاسیسات و ساختمان های جای آنها سبز شده است.

رحمت‌الله حافظی – رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا نیز با تاکید بر اهمیت اجرای طرح کمربند سبز تهران گفت: آیا کاشت درختان برگ سوزنی نقشی درکاهش آلودگی هوا دارند چراکه این گونه گیاهی یکی ازعوامل اسیدی شدن خاک محسوب می شود.

علی رضا دبیر – رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز با تاکید بر تهیه و تدوین برنامه ۵ ساله برای سازمان ها و مناطق شهرداری گفت: در بحث رشد فضای سبز بهتر است رویکرد در ۳ بخش فرامنطقه‌ایی، منطقه‌ایی و محله‌ایی باشد.

اقبال شاکری – عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران نیز تاکید کرد: چنانچه جلوی پیشروی در محیط زیست اطراف تهران گرفته شود کاربزرگی صورت گرفته است که از هزینه کردهای اضافه جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: درست است که ایجاد پارکهای بزرگ با مساحت های چند هکتاری کار بزرگی است. ولی آیا هزینه چرخه حیات این پارکها دیده شده است چرا که بسیاری از بوستان ها زیر ظرفیت هایشان مورداستفاده قرار می گیرند.

اقبال شاکری همچنین به موضوع حفاظت در پارکها اشاره کرد و گفت: ایجاد پارکهای محله ایی بهترین راه حل افزایش سرانه فضای سبز است آی برنامه ایی برای حفاظت اجتماعی پارکهای ایجاد شده داریم.

احمد مسجد جامعی – رئیس شورای اسلامی شهرتهران نیز با تاکید بر بهره گیری از توان بخش خصوص و مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز گفت: بهتر است نظام نامه اجتماعی برای حفظ فضای سبز با رویکرد نقش آفرینی مردم تعریف کنیم همه کارها را بر عهده شهرداری نگذاریم فضای اجتماعی را به گونه ایی تعریف کنیم که تک تک شهروندان صاحبان مغازه ها و … نسبت به حفظ و نگهداری فضای سبز اطراف خود مسوول باشند.

وی همچنین تاکید کرد: با اجرای سیاست های تشویقی می توان شرایطی را فراهم کرد که پاسخ دارانی که از استفاده چرخه آب شهر محروم شده اند نسبت به حفظ باغ های خود حساس شوند همچنین به گونه‌ایی برنامه‌ریزی کنیم که تمامی فضاهای سبزی که در اختیار بخش خصوصی و دولتی قرار دارند برنامه داشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در تدوین برنامه ۵ ساله شهرداری تهران ، نحوه استفاده از مشارکت های گسترده مردمی نیز در نظر گرفته شود.

مسجد جامعی یادآور شد تکلیف فضای سبز کمربند تهران در برنامه ۵ ساله مشخص شود همچنین نظام پایش فضای سبز به صورت عالمانه وفراگیر تهیه و گزارش داده شود.

وی همچنین تاکیدکرد که مناسب سازی فضای سبز شهر به گونه ایی باشد که تمام گروههای امکان بهره برداری از آنها را داشته باشند.

محمد مهدی تندگویان – سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز درخصوص رعایت نکات ایمنی در پارکها به ایراد سخن پرداخت وافزود: تهران نه تنها شهر شب نیست بلکه پارکها آن نیز از ایمنی کافی برای استفاده در شب مناسب نیست.

وی همچنین بر وضعیت نامناسب نمازخانه های برخی بوستانها و پارک ها متذکر شد و افزود: در بسیاری از بوستانها یا نمازخانه وجود ندارد یا به گونه ایی طراحی شده اند که حسی را برای نمازگزار ایجاد نمی کنند.

مرتضی طلایی – نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز افزود: بسیاری از نکات مورد بحث از سوی اعضا شورا جز مطالبات شهروندان تهرانی است که مدیران اجرایی شهرداری باید به آن توجه کنند و منتظر نباشند که این موضوعات جهت اجرایی شدن به صورت طرح یا لایحه به آنها ارائه شود.

وی همچنین به بودجه تعیین شده برای پخش اذغان از تمام مراکز عمومی شهر وپارکها اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجودی که برای این کار بودجه هم تعیین شده بود ولی بازتاب این کار چندان به گوش نمی رسد و به چشم نمی آید.

احمد دنیا مالی – رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران نیز با اشاره به کاشت درختان سوزنی برگ درشهر تهران گفت: درست است که این گونه گیاهی آب کمتری مصرف می کند اما برای تهران مساعد نیست چرا که رنگ آن غیر شاداب است.

وی همچنین افزود: درخت کاج با توجه به ترشحات خود خاک رافرسوده می کند بنابراین بهتر است سازمان پارکها در کاشت گونه های گیاهی پهن برگ متناسب با آب و هوای تهران مطالعاتی داشته باشد.

مجتبی عبداللهی – معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینکه تمام رهنمودها و نکات مورد توجه اعضا شورا را به مرحله اجرا در می آورد و گزارشی از آن ارائه خواهد کرد به موضوع چگونگی وضعیت پخش اذان از امکان عمومی و بوستانها اشاره کرد و گفت: این مهم در دستور کار قرار گرفته است ولی با توجه به وسعت شهر تهران شاید مجموعه اقدامات صورت گرفته کافی نبوده باشد.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: تاسیس و تو سعه سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری از عوامل موثر در ارتقای کیفیت و دسترسی میوه و سبزی در شهر تهران است.

در ادامه جلسه حسین صفایی مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گزارشی از عملکرد این سازمان ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه ارائه الگوی مصرفی از جمله عملکردهای این سازمان است گفت: افزایش سرانه مصرف میوه جزء شاخص هایی است که سازمان آن را پی گیری می کند که خوشبختانه تهران سرانه مصرف میوه و سبزی مطلوبی دارد.

وی همچنین افزود: سازمان با افزایش تعداد میادین میوه و تره بار در سطح محلات امکان دسترسی مردم به میوه وسبزی را ارتقاء داده است که خود از الگوهای مصرف است

صفایی با اشاره به اینکه تعداد بازارهای میوه و تره بار در سطح تهران را افزایش داده ایم گفت: اکنون در ۱۹۰ نقطه از تهران میدان میوه و تره بار دایراست که تنها ۲۰ درصد از آنها وضعیت نامناسب دارد و با برنامه پی گیر تغییر مکان یا بازسازی این میادین هستیم.

وی افزود: براساس ارزیابی امسال موسسه استاندارد، سازمان میادین میوه و تره بار منتخب گواهی استاندارد برتر شد چرا که در سه سال گذشته به سمت استاندارد سازی گواهی غذایی رفتیم.

صفایی درخصوص ارتقای سلامت مواد غذایی یادآوری کرد: با احداث مکانهای عمده فروشی مواد غذایی پروتئینی به دنبال شبکه بازار مواد پروتئینی در شهر هستیم که اکنون حوزه سمت شرق آن احداث شده و با راه اندازی حوزه غرب این شبکه تکمیل می شود.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار در خصوص ساماندهی کارگران این میادین اظهار داشت: در مدت این سه سال توانسته‌ایم بی هویتی کارگران را با راه اندازی بانک اطلاعات سامان دهیم و از این پس غرفه داران موظفند کارگران خود را از این بانک اطلاعاتی به کار گیرند.

به گفته صفایی سلامت محوری و ارتقای زیست محیطی از دیگر عملکردهای این سازمان است که با راه اندازی معاونت بهداشت و کنترل کیفیت در این سازمان یک پوشش کنترل به بازار تحمیل شده است

وی همچنین ارائه خدمات سبزی پاک شده در راستای کاهش ضایعات در مبدا وهمچنین تحویل ظروف یکبار مصرف پایه گیاهی را از دیگرخدمات این سازمان عنوان کرد

در پایان صفایی از شورای شهر خواست تا منطقه صنایع غذایی پیش بینی شده در میدان مرکزی میوه و تره بار که زیرسازی آن در سال ۹۰ آغاز شده است و به نوعی یک پروژه فراشهری است راحمایت کند

وی همچنین انتقال بنکداریهایی خیابان مولوی به مکان طراحی شده برای این کار را از برنامه های آتی این سازمان دانست و برحمایت شورای شهر از این طرح تاکید کرد

در پایان به دلیل محدود بودن زمان جلسه اعضای شورا نتوانستند سوالات خود را مطرح کنند که مقرر شد درجلسه‌ای دیگر این مسائل بررسی شود./ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری