جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۲
انتخاب شهردار با محور تجربه و بومی بودن/دولت به شوراها بها دهد
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، محمود دادگو ظهر امروز در گفتگو با برنامه رادیویی در جستجوی فردا با بیان اینکه، ایجاد پارلمان محلی خواست و آرزوی ...


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، محمود دادگو ظهر امروز در گفتگو با برنامه رادیویی در جستجوی فردا با بیان اینکه، ایجاد پارلمان محلی خواست و آرزوی مردم بود، عنوان کرد: بر مبنای برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه و بر اساس تفکر جمعی، اعتقاد داریم شوراها می توانند با بهره گیری از خرد جمعی در کار اجرایی مسلط شوند و با جاری و ساری شدن ” مدیریت واحد شهری ” و یکپارچه شدن عملکرد و فعالیت دستگاه های خدمات رسان، پروژه های کلانی با هدف رفع نیازهای شهر و عبور از چالش  و بحران های شهری تدوین، طراحی و اجرایی شوند.


دادگو با بیان اینکه، پارلمان محلی بر اساس تعداد شکل گرفته است، عنوان کرد: بی شک افزایش اعضای شورای شهر از ۹ به ۲۱ نفر در روند تصمیم سازی ها تاثیر گذار خواهد بود و می توان با بهره گیری از اتفاق نظر جمعی در راستای بهبود برنامه های شهری گام های اساسی برداشت که بی شک این امر می تواند به توسعه  و انتفاع منطقی شهر بیانجامد.


رئیس شورای اسلامی شهر کرج گفت: کاندیداهای دور چهارم شورای اسلامی شهر چه آنهایی که رای آوردند و چه آنهایی که رای نیاوردند، صاحب ایده و تفکرات کارشناسی هستند و به عنوان سرمایه های اصلی شهر کرج محسوب می شوند.


وی اظهار امیدواری کرد: دولت جدید، ارزش و بهاء شوراهای شهر را در نظر داشته باشد تا این پارلمان های محلی شکل قانونی خود را بگیرد و در انجام امور کنترلی و نظارتی موفق عمل کنند که اگر این مهم لحاظ نشود، شورا و فعالیت های این نهاد مردمی دچار روزمرگی شده و با داشتن تفکرات نمی تواند عملکردی گسترده داشته باشد.


رئیس شورای شهر کرج  ادامه داد: امیدواریم با اصلاح  قانون، شورای اسلامی شهر بتواند ۲۳ شرح وظایف این پارلمان محلی را تحقق بخشد و به برنامه های کلان و بلند مدت در  کرج دست یابند.


دادگو در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه، آیا به شورای سوم نمره قبولی می دهید، گفت: بله به شورای سوم نمره قبولی میدهم در دوره چهارم نیز با توجه به افزایش اعضا می توان با رسیدن به تفکر جمعی، شورا را تقویت و به طور مثبتی اداره کرد.


انتخاب شهردار وظیفه اصلی شورا هاست


رئیس شورا اسلامی شهر کرج ” انتخاب شهردار ” را از وظایف مهم شورا ها دانست و بیان کرد: همزمان با اتمام عمر کاری شورا در هر دوره، مسئولیت شهردار نیز به پایان می رسد و بر اساس قانون شورای شهر موظف به انتخای شهردار جدید است و در خصوص انتخاب شهردار کرج نیز شورای شهر اقدام به برگزاری ۱۴ جلسه  رسمی کرد.


دادگو با عنوان اینکه، انتخاب شهردار بر اساس معیار و شرایط خاصی صورت می گیرد، گفت: مجموعه تجربیات و تفکر شورا در خصوص انتخاب شهردار بر این اساس بود که اعلام فراخوان علاوه بر طولانی کردن پروسه انتخاب شهردار، بسیاری از مسائل را به دنبال خواهد داشت.


وی ادامه داد: با توجه به موضوع عنوان شده و بر اساس رسیدن به تفکر جمعی، اعضای شورای چهارم با انتخاب شهردار بر اساس تعیین برخی ویژگی ها و شاخص های لازم توافق کردند که بومی بودن از جمله آن بود.


 دادگو گفت: انتخاب فردی برای واگذاری مسئولیت شهرداری امری بسیار پیچیده است و اعضا نیز معتقد بودند این فرد باید علاوه بر بومی بودن سابقه شهردار بودن و انجام مسئولیت و تعهدات یک شهردار موفق را داشته باشد.


وی افزود: در این راستا انتخاب مدیری که سابقه پنج سال کار اجرایی را در ساختار شهرداری  دارد در اولویت قرار گرفت و مجموعه انتخاب اعضای شورا  نیز بر این اساس شکل گرفت.


رئیس شورای اسلامی شهر کرج عنوان کرد: با شرایط در نظر گرفته شده، ۲۰ نفر از افراد واجد شرایطی که سابقه کار اجرایی در شهرداری به ویژه شهرداری های مراکز استان را داشتند انتخاب شدند که از این تعداد ۱۵ نفر برای قبول این پست و سمت اعلام آمادگی کردند.


دادگو افزود : با برگزاری مصاحبه و جلسات پرسش و پاسخ از هشت نفر از واجدین شرایط در نهایت نیز دو نفر انتخاب شدند.


وی بیان کرد: در میان اعضای منتخب که همگی از کارشناسان برجسته بودند، علی ترکاشوند با اخذ ۱۶ رای به عنوان شهردار کرج انتخاب شد و به تازگی نیز حکم وی به عنوان ” شهردار کرج ” از سوی وزارت کشور به شورای شهر  ابلاغ شد.


حمل و نقل ترافیک مسئله مهم کرج


رئیس شورای اسلامی شهر کرج در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه، حمل و نقل و ترافیک شهری از مسائل مهم شهر کرج است بر ضرورت رفع چالش ها و بحران های ناشی از این معضل تاکید کرد و گفت: در این راستا باید برنامه های کلان داشته باشیم.


دادگو با عنوان اینکه، خیابان های شهر در ساعات ترافیک قفل است، عنوان کرد: اجرای طرح های ترافیکی از جمله طرح ترافیکی زوج و فرد می توان به صورت مقطعی و زمان های خاص موثر واقع شود اما برای رفع کامل این معضل نیاز است قطار شهری کرج در اسرع وقت راه اندازی شود.


وی با اشاره به بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی در کرج، اظهارداشت: با این وجود رشد جمعیت متناسب با رشد ناوگان نیست و این امر خود زمینه ساز بروز مسائل ترافیکی است.


دادگو تاکید کرد: رفع بحران های ناشی از ترافیک از اولویت های مهم مدیریت شهری و شورا است که در این راستا طرح های کلانی پیش بینی و اجرایی شده که تقاطعات غیر همسطح از جمله آن ها می باشد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری