جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۲
ملک باغ عین‌الدوله برای همیشه از لیست اموال قابل فروش شهرداری خارج شود

عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان تصویب طرح الزام شهرداری تهران به تملک و بازسازی عمارت عین‌الدوله، گفت: ملک باغ عین‌الدوله برای همیشه از لیست اموال قابل فروش شهرداری خارج شود.

Print Friendly, PDF & Email

محمدمهدی تندگویان در پانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران به تملک، حفظ و بازسازی عمارت معروف به عین‌الدوله، اظهار داشت: در سال ۷۷ در باغ مذکور گودبرداری رخ می‌دهد که منجر به قطع یک هزار اصله نهال می‌شود. تندگویان

وی با بیان اینکه این ملک در فهرست آثار ملی ثبت بوده، ادامه داد: باغ این ملک به وسعت ۵ هزار متر به یک شخص فروخته شد ولی با اعتراض سازمان میراث فرهنگی ادامه کار گودبرداری متوقف شد. نکته قابل توجه این است که گودبرداری انجام شده به ارتفاع ۱۸ متر در محل باغ، مربوط به ۱۵ سال گذشته است که بدون مهار رها شده است.

تندگویان خاطرنشان کرد: در ضلع غربی محل گودبرداری شده چند ملک مسکونی دچار آسیب شده‌ و در ضلع شرقی نیز یک خوابگاه دانشجویی قرار دارد بنابراین نخستین کاری که باید انجام شود ایجاد یک مهار در محل گودبرداری است که شهرداری باید هرچه سریعتر نسبت به آن اقدام کند.

وی ادامه داد: این ملک در اختیار شهرداری است اما سال ۹۰ دوباره برای فروش جز املاکی قرار گرفته که واگذار شده و در زمان شهردار فعلی رخ داده است. این ملک باید برای همیشه از املاک قابل فروش شهرداری خارج شود.

تندگویان تصریح کرد: از روزی که جمع‌آوری گزارش از این موضوع آغاز شد اهالی محل نیز گزارشاتی ارائه دادند و در این میان شخصی پیدا شد که گفته مالک بخش گودبرداری شده است. اگر طبق ادعای آقایان این ملک تحت مالکیت شهرداری است چطور فردی می‌تواند چنین ادعایی داشته باشد.

غلامرضا انصاری عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهارات تندگویان گفت: احیای باغ با همان ویژگی‌ها جز ضروریات است و توجه شورای شهر به مسائل فرهنگی را نشان می‌دهد.

علیرضا جاوید معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران که در جلسه امروز شورا حضور داشت پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در این ملک چرچیل و روزولت مذاکرات خارجی داشته‌اند به همین دلیل به عنوان یک آثار میراثی شناخته شده است اما در دهه ۷۰ که بحث مربوط به این باغ مطرح شد توافق رایج آن زمان این بود که شهرداری عمارت را تملک کند و به مالک پروانه ساخت ۲۵ طبقه را بدهد.

وی ادامه داد: به دلیل مسائل میراثی شهرداری از انجام این کار منصرف شد و با اجرای ساخت و ساز در آن محل ممانعت کرد: مالک نیز زمین را به شرکت سرمایه‌گذاری مسکن واگذار کرد. بعد از این مراحل در مراجع قضایی ۳ حکم قطعی علیه شهرداری اتخاذ شد که بر اساس آن اعلام کردند یا باید اجازه ساخت پروانه قبلی داده شود یا شهرداری آن را تملک کند. شهرداری نیز به دلیل الزام قضایی آن را تملک و سال ۹۰ دوباره آن را واگذار کرد اما این بار پروانه ساخت ۱۰ طبقه را داد.

محمدمهدی تندگویان خطاب به جاوید گفت: بنده نیز به واگذاری سال ۹۰ اعتراض دارم.

به گزارش تسنیم، در نهایت با بحث‌های صورت گرفته درباره این موضوع  مصوب شد شهرداری به حفظ و تملک عمارت و باغ عین‌الدوله اقدام کند./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری