جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۲
مشهد کلانشهری که حتی یک اتوبوس ویژه معلولان ندارد
يكي از وجوه عدالت اجتماعي رعايت حقوق برابر براي افراد جامعه در استفاده از امكانات زندگي اجتماعي است با این وجود شاهد هستیم که در کلانشهر مشهد كه در طول ...
یکی از وجوه عدالت اجتماعی رعایت حقوق برابر برای افراد جامعه در استفاده از امکانات زندگی اجتماعی است با این وجود شاهد هستیم که در کلانشهر مشهد که در طول سال هزاران زائر و مسافر معلول و کم توان و سالمند دارد حتی یک اتوبوس مناسب‌سازی نشده وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، سالمندان، معلولین، زنان باردار، بیماران و خانم‌هایی که با کالسکه‌ کودکان به داخل شهر می‌آیند همه نیاز به مناسب‌سازی محیطی و مناسب‌سازی اماکن دولتی دارند اما این ضرورت اجرایی نشده است.

در حالی که باید شورای شهر مشهد به عنوان نماینده‌ مردم بر کار شهرداری در خصوص عدم صدور پروانه و پایان‌کار برای ساختمان‌های مناسب‌سازی نشده، نظارت جدی ‌تری داشته باشد به نظر می رسد این مهم در پس پرده فراموشی از خاطره ها پاک شده است.

بنا به گزارش رسیده از کمیته مناسب‌سازی شهرستان مشهد قطار شهری مشهد موظف شده بود تا پایان خرداد آسانسور انتهای بلوار وکیل‌آیاد را نصب و گزارش اقدام انجام شده را به بهزیستی مشهد ارسال کند ولی این مهم هنوز محقق نشده است.

به گفته دبیر کمیته مناسب‌سازی مشهد سازمان قطار شهری مشهد نیز موظف شد که تا پایان آذرماه دو ایستگاه از ایستگاه‌های قطار شهری را برای تردد آسان نابینایان و سایر توان‌یابان مناسب‌سازی کند، این امید نیز هنوز در کوچه پس کوچه های وعده و وعید به سر می برد.

قول مساعد قطار شهری برای مناسب‌سازی

محمد فیاض عنوان کرد: رئیس قطار شهری مشهد سال گذشته، در خصوص مناسب‌سازی سامانه قطار شهری برای نابینایان، قول مساعد داده است.

فیاض گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه نیز موظف شده بود با توجه به مصوبه این کمیته در مرداد ماه سال قبل، تا پایان خرداد‌ماه جاری نتیجه بررسی وضعیت ۲۰ مسجد جهت مناسب‌سازی را به بهزیستی مشهد ارائه کند.

وی افزود: بازدید کارشناسان بهزیستی، ورزش و جوانان و راه و شهرسازی مشهد از استخر ۱۵ خرداد و اعلام نتیجه‌ قطعی این بازدید جهت مناسب‌سازی از دیگر مصوبات کمیته بود.

فیاض اظهار کرد: در زمینه مناسب‌ سازی اماکن عمومی نیز مقرر شد اتحادیه‌های هتل‌ داران و هتل ‌آپارتمان ‌داران مشهد اسامی و نشانی هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های مناسب‌سازی شده و دارای محدودیت مناسب‌سازی را به کارشناس مناسب‌سازی بهزیستی مشهد ارائه کنند تا بازدید از این مراکز صورت گرفته و نتیجه به کمیته اعلام شود.

همچنین شهرداری مشهد، اداره کل میراث فرهنگی و اتحادیه‌های متبوع مکلف شدند در هنگام صدور و تمدید مجوز و نیز صدور پایان کار برای هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها رعایت ضوابط مناسب‌سازی در این مراکز را لحاظ کنند.

عدم نظارت مناسب بر قانون مناسب سازی

مدیر عامل انجمن شهر بدون حامی گفت: بر اساس ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولین، شهرداری‌ها باید برای ساختمان‌هایی که مناسب‌سازی را رعایت نکنند پروانه و پایان‌کار صادر نکنند اما این قانون در حال حاضر توسط شهرداری‌ها اجرا نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از ساختمان‌های دولتی و اماکن عمومی که در سال‌های اخیر ساخته شده‌اند به دلیل عدم نظارت مناسب، از این قانون فرار کرده‌اند گفت: اگر صاحبان ساختمان‌ها بدانند که اجرای ضوابط مناسب‌سازی هیچ هزینه‌ای برای آنها در بر ندارد و به سهولت تمام قابل انجام است، از قانون فرار نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: اگر موضوعاتی مانند سطح شیب دار، درب اتوماتیک، آسانسور و سرویس‌های بهداشتی مخصوص معلولین، که ضوابط اصلی مناسب‌سازی در ساختمان‌ها را تشکیل می‌دهد در نقشه‌ها و طراحی‌های اولیه‌‌ ساختمان‌ها در نظر گرفته ‌شود از اتلاف منابع در مراحل بعدی و دوباره‌کاری جلوگیری می‌شود.

وی گفت: تنها تفاوت رعایت با عدم رعایت این ضوابط در نحوه‌ اجرای این موارد است که انجمن حامیان حاضر است بر اجرای این موارد نظارت و به عنوان بازوی شورای شهر و شهرداری، به اجرای صحیح این ضوابط کمک کند.

حسینی با تأکید بر اینکه حتی یک بانک نداریم که ضوابط مناسب‌سازی را به طور کامل رعایت کرده باشد اظهار داشت: شورای شهر به عنوان نمایندگان مردمی که بخشی از آنها معلولین و دیگر اقشار نیازمند به مناسب‌سازی است بر عملکرد اجرایی شهرداری‌های مناطق نظارت بیشتری داشته باشد.

تنها مناسب‌سازی ساختمان‌های دولتی مطرح نیست

وی با تأکید بر اینکه اعضای شورای شهر نمایندگان مردم هستند و باید توجه بیشتری به خواست‌های به ‌حق مردم داشته باشند گفت: جامعه رو به سالمندی است و این موضوعی نیست که از دید اعضای شورای شهر پنهان باشد بنا بر این باید توجه کنیم که مناسب‌سازی برای سایر گروه‌ها به‌جز معلولین نیز ضرورت دارد.

وی در خصوص ویژگی‌های پروژه‌ها و برنامه‌های شهرداری‌ها گفت: هر طرح و برنامه‌ای که توسط شهرداری‌ها به شورا ارائه می‌شود باید در صحن شورا با نگاه جامع به حقوق شهروندان بررسی شود.

وی افزود: تنها مناسب‌سازی ساختمان‌های دولتی و اماکن عمومی مطرح نیست بلکه شهرسازی، معبر سازی، احداث بوستان و فرهنگ‌سرا، مسجد، کتابخانه، رستوران، هتل، ساختارهای عمومی و سرویس بهداشتی و دیگر ابنیه‌ شهری، همه و همه باید با توجه به عدالت اجتماعی اجرا شود.

مدیر عامل انجمن حامیان شهر بدون مانع گفت: یکی از وجوه عدالت اجتماعی، رعایت حقوق برابر برای تمام افراد جامعه در استفاده از امکانات زندگی اجتماعی است که شامل معلولین و بیماران و جانبازان و سالمندان هم می‌شود.

وی با اشاره به عدم توجه نهادهای فرهنگی و آموزشی استان در زمینه‌ عمومی کردن و ترویج اندیشه‌ مناسب‌سازی گفت: شوراهای شهر می‌توانند با برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی، آگاهی متخصصان را ارتقا داده و با تصمیم‌سازی در خصوص مناسب‌سازی اماکن تفریحی ورزشی و فرهنگی، روح نشاط را به درون این قشر بازگردانند.

وی توضیح داد: برای مثال یکی از خیرین محترم مدرسه‌ساز که چندین بنا و ساختمان مورد نیاز برای فرزندان این شهر را ساخته و به آموزش و پرورش تحویل داده، به دلیل ناآگاهی یا غفلت مسئولان سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، ضوابط مناسب‌سازی را رعایت نکرده است.

مردم بهترین نظارت کنندگان بر عملکرد مسؤولین

وی گفت: مردم بهترین نظارت کنندگان بر عملکرد مسؤولین هستند و ما موارد زیادی را سراغ داریم که سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، به وظایف خود در مورد مناسب‌سازی عمل نکرده اما نه شورای شهر و نه هیج دستگاه دیگری، این سازمان را مورد سؤال قرار نداده‌اند.

حسینی با بیان اینکه انجمن حامیان حاضر است تمام اطلاعات تخصصی خود در زمینه‌ مناسب‌سازی را در اختیار اعضای شورای شهر و مسؤولین شهرداری‌ها قرار دهد گفت: مسئولان اجرایی باید بدانند که هر روز و هر لحظه ممکن است به خاطر یک حادثه، خود یا یکی از اعضای خانواده‌شان به معلولیت دچار شود بنا بر این، باید موضوع مناسب‌سازی را جدی‌تر بگیرند.

وی با اظهار تأسف از اینکه به گفته‌ او در رشته های دانشگاهی مشهد که با عمران و شهرسازی مرتبط هستند توجهی به مناسب‌سازی نمی‌شود گفت: در کل مشهد حتی یک اتوبوس مناسب‌سازی نشده نداریم و این با روح نام‌گذاری پایتخت معنوی ایران هیچ‌ سازگاری ندارد.

وی گفت:‌ از طرفی این موضوع که در طول سال هزاران زائر و مسافر معلول و کم توان و سالمند به کلان‌شهر مذهبی مشهد می‌آیند ضرورت پرداختن به مناسب‌سازی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

حقوق معلولین باید رعایت شود

وی با بیان اینکه مشهد به عنوا ن الگوی آزمایشی شهر اسلامی انتخاب شده گفت: یکی از آیتم‌های معماری اسلامی، عدالت در رعایت حقوق همه‌ی شهروندان است که اگر از این جنبه هم به موضوع نگاه کنیم حقوق معلولین باید به عنوان یکی از طیف‌های اجتماعی تأثیرگذار رعایت شود.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از معلولین در حال حاضر از امکانات اجتماعی مثل تحصیل،‌ گردش در پارک، سوار شدن به اتوبوس و رفتن به دانشگاه محروم هستند گفت: فقط قطار شهری مشهد در بعضی قسمت‌ها به مناسب‌سازی توجه کرده که اجای تشکر دارد.

وی با یادآوری اینکه بحث‌های تازه‌ای در زمینه‌ مناسب‌سازی امکانات آی‌تی در دنیا مطرح شده گفت: ما هنوز داریم در مورد مناسب‌سازی فیزیکی امکانات ساختمانی در شهر صحبت می‌کنیم در حالی که دنیا امکان دسترسی الکترونیک برای معلولین را بررسی می‌کند.

 شورای شهر مشهد به عنوان کلانشهر ایران می‌تواند با نظارت دقیق‌تر بر شهرداری‌ها و ساخت‌و سازهای عمومی، در زمینه‌ رعایت مناسب‌سازی، الگوی شهرستان‌ها قرار گیرد تا آنها حرکت‌های خود در این زمینه را تسریع و تقویت کنند.

……………………………………..

گزارش: ملیحه زرین پور/مهر

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری