جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲
اظهار رضایت از طرح احتمال بازنگری در مسئله انتقال آب رودخانه کرج به تهران
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، با توجه به اخبار منتشر شده از سفر یک روزه معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ...
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، با توجه به اخبار منتشر شده از سفر یک روزه معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور و اظهار نظر وی در خصوص احتمال بازنگری در مسئله انتقال آب رودخانه کرج به تهران، عباس زارع اظهار داشت: رودخانه کرج مهم ترین شریان به وجود آمدن حیات و آبادانی در قالب مزارع و باغات در جلگه خود در این کلانشهر است که متاسفانه در چند دهه گذشته به دلیل گسترش پایتخت روز به روز از اثرات اکولوژیکی آن کم شد.


وی افزود: با انتقال حجم زیادی از آب به خصوص در برهه های خشکسالی برای مصرف شرب به تهران، قسمتهای قابل توجهی از حوزه تحت پوشش آب رودخانه تبدیل به برهوت شد و شاهد تغییر کاربری این اراضی بودیم.


این مسئول عنوان کرد: متاسف از این بودیم که پروژه ای جدید برای انتقال آب تعریف و اجرا شد که آب از سرمنشا زیر سد کرج به وسیله تونل به تهران انتقال یابد و بررسی جدی به دلیل الزام با ضرورت انتقال آب، موضوع در قالب پروژه ای بسته به آن پرداخته و امکان بحث و گفتگو و ارائه نظرات کارشناسی و تشریح آثار مخرب این پروژه در آینده عملا وجود نداشت و هیچگاه به صورت شفاف برنامه دقیق متولیان پروژه و ارزیابی های زیست محیطی آن برای مردم تشریح نشد.


زارع ادامه داد: هم اکنون باعث خوشحالی است که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و استقرار تیم مدیریتی عالی در استان البرز و اولین سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یک مقام عالی رتبه کشوری، موضوع انتقال آب مجددا مورد بحث قرار گرفت و  امکان و احتمال بازنگری در مسئله انتقال آب رودخانه کرج به تهران مطرح شد.


مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج با اشاره به اینکه تامین آب شرب اولویت اول و اساسی است، یادآور شد: این پروژه برای تامین و تحقق این مهم است ولی باید قطعا آثار مخرب این انتقال به محیط زیست و گردشگری منطقه مورد بررسی قرار گرفته و بهره گیری از منابع دیگر آب در تهران و مدیریت در کاهش مصرف و حذف آب در مصارف غیرضرور به استمرار این توان باقیمانده در رودخانه کرج جهت بهبود وضعیت اکولوژیکی و امکان موجود منطقه که تاثیرات مثبت آن برای شهر تهران هم می باشد، بررسی شود.


وی اضافه کرد: به نظر می رسد متولیان مربوطه ضمن تشریح دقیق پروژه مذکور باید ملاحظات زیست محیطی را دقیقا مد نظر بگیرند و کارشناسان و شهروندان هم مطالبه به حق خود را داشته باشند که در این راستا در قالب یک چارچوب منطقی و کارشناسی، مسئولان استان و شهر باید پیگیر موضوع شوند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری