جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۲
برگزاری نمایشگاه فصلی گل‌وگیاه از ۲۲ مهر

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران گفت: سالانه ۵۰ الی ۶۰ میلیون دلار صادرات گل و گیاه در کشور انجام می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email

علی محمد مختاری در نشست خبری که به منظور برگزاری پنجمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه در  تهران برگزار شد، با بیان اینکه پنجمین نمایشگاه گل‌وگیاه، ۲۲ مهر با شرکت بیش از ۲۰۰ تولید کننده داخلی افتتاح می‌شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه  در نمایشگاه بین المللی ۴ میلیون نفر در طول روز بازدید کننده داشتیم به دستور شهردار تهران مقرر شد نمایشگاه‌های  فصلی نیز علاوه بر نمایشگاه‌ بین‌المللی گل وگیاه برگزار شود.

وی با بیان اینکه ۴۰۰ تولیدکننده تقاضای شرکت در این نمایشگاه را داشتند اما به دلیل کافی نبودن گنجایش نمایشگاه تنها ۲۰۰ تولیدکننده شرکت خواهند کرد، ادامه داد: با توجه به نامگذاری سال جاری به نام حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، برگزاری این نمایشگاه فرصت مناسبی است که از تولیدکنندگان گل و گیاه پشتیبانی کنیم.

به گفته مختاری، در کشور بیش از ۱۰ هزار تولیدکننده گل و گیاه وجود دارد و با توجه به تنوع گونه‌های گیاهی کشور می‌توانیم حرف اول را در جهان بزنیم اما برای این امر باید در زمینه حمل و نقل وبسته بندی بیشتر کار کنیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران تصریح کرد: سالانه ۵۰ الی ۶۰ میلیون دلار صادرات گل و گیاه در کشور انجام می‌شود که این رقم در گذشته حدود ۲۰ میلیون دلار بود بنابراین به طور حتم باید در این زمینه بیشتر کار کنیم تا ارز بیشتری عاید کشورمان شود.

وی گفت: در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه علی‌رغم وجود تحریم‌ها بیش از ۴۰ شرکت خارجی شرکت کردند که این امر نشان می‌دهد که تنوع گونه‌های گیاهی در کشورمان زیاد است و آنها می‌خواهند تبادل ارتباطات و اطلاعات در این زمینه وجود داشته باشد.

مختاری با بیان اینکه نمایشگاه فصلی مذکور از ۲۲ تا ۲۶ مهر از ساعت ۱۰ صبح الی ۲۱ پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود، گفت: سعی کردیم هر نمایشگاهی که برگزار می‌کنیم نسبت به نمایشگاه قبلی بهتر بوده و نوع آوری‌های بیشتری داشته باشد بر این اساس هم به نظر می‌رسد بعد از نمایشگاه کتاب نمایشگاه‌ مورد استقبال قابل توجه مردم قرار می گیرد نمایشگاه گل وگیاه است.

وی ادامه داد: سازمان پارک‌ها در راستای انجام خدمات توسعه‌ای خود گسترش کمربند سبز تهران را که از سال ۶۵ در دستور کار این سازمان بوده بیش از پیش مورد توجه قرار داده و که در این راستا ایجاد ۲ هزار هکتار کمربند سبز در دستور کار سازمان قرار دارد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر تعداد پارک‌های پایتخت به  ۲هزار و ۷۵ پارک منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای رسیده است، تصریح کرد: تلاش کردیم گسترش پارک‌ها به گونه‌ای باشد که شهروندان با کاهش سفرهای درون شهری بتوانند در کمترین زمان ممکن به پارک‌ها دسترسی داشته باشند.

به گفته مختاری، سرانه فضای سبز به ازای هر نفر در گذشته نیم  متر بود ولی در حال حاضر این رقم ۱۵/۳ متر به ازای هر شهروند رسیده است و در نظر داریم طی ۵ سال آینده این سرانه فضای سبز را به ۲۰ متر افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم با مشارکت مردم در مناطقی که بافت فشرده مسکونی وجود دارد و سرانه فضای سبز در آن مناطق پایین است بتوانیم از طریق تجمیع و تملک بافت‌های فرسوده ایجاد فضای سبز را در دستور کار قرار دهیم، گفت: علاوه بر این اقدام برای گسترش فضای سبز عمودی سعی کرده‌ایم فضاهای بلااستفاده مانند نمای ساختمان‌ها و بام‌ها را مورد استفاده قرار دهیم که در این راستا ۳۰۰ بام شهرداری به صورت پایلوت مورد استفاده قرار گرفت.

مختاری با بیان اینکه هرجا مردم در حوزه فضای سبز ورود کرده‌اند موفق بوده‌ایم و فکر می‌کنم بزرگترین حمایت کننده در حوزه فضای سبز مردم هستند، گفت: قصد داریم در بیش از ۱۵۰ پارک فرامنطقه‌ای باغچه‌هایی در اختیار مردم قرار دهیم که در کنار آموزش هرچه می‌خواهند در آن بکارند، برداشت کنند و هزینه‌ای هم نپردازند.

وی با اشاره به اینکه ۷میلیون درخت و ۵ میلیون لاله در پارک‌های شهر تهران کاشته شد که خوشبختانه در هیچ یک از این پارک‌ها به گل‌ها آسیبی وارد نشد، ادامه داد: در نظر داریم ۱۰ میلیو ن درخت دیگر از گونه‌های مناسب با شرایط اقلیمی تهران  و همچنین ۱۰ میلیون لاله در مناطق ۲۲گانه بکاریم که فکر می‌کنم با این برنامه ریزی بهار زیباتری در انتظار شهروندان باشد.

مدیرعامال سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران گفت: براساس روال دوره‌های گذشته با توجه به اینکه همه شهروندان نمی‌توانند به نمایشگاه مراجعه داشته باشند کاروان گل و گیاه نیز از ساعت ۹صبح در مسیر خیابان‌هایی که از قبل تعیین شده تردد خواهند داشت و هر روز در یکی از محل ها مستقر خواهند شد.

وی با بیان اینکه ۱۲۳ پارک محلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال احداث است که بیش از ۵۰ درصد از آن بهره برداری شده است، اظهار داشت: ۴ پارک مهم نیز به نام‌های ایمان، آفرینش، دانش و بهشت در حال احداث است که بین ۶۳ تا ۶۵ هکتار مساحت دارند.

به گفته مختاری، باغ ملک در منطقه ۱ عملیات عمرانی‌اش آغاز شده و حداکثر تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی درباره عرضه گل و گیاه در این نمایشگاه گفت: طبق مذاکره با تولیدکنندگان مقرر شد قیمت گل و گیاه عرضه شده در این نمایشگاه ۳۰ درصد پایین تر از قیمت بازار باشد البته فروش گل و گیاه در این نمایشگاه روز پنجم نمایشگاه یعنی روز جمعه انجام خواهد شد.

وی گفت: مقرر شده در ۵۰ پارک فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای نمایشگاه و عرضه مستقیم گل وگیاه با قیمت مناسب به طور مستمر ایجاد شود که این امر باعث شکسته شدن قیمت‌های کاذب در این حوزه می‌شود.

**** مسیرهای تعیین شده برای تردد و استقرار کاروان‌های گل و کیاه

مسیر شماره ۱٫ روز دوشنبه مورخ ۲۲/۷/۹۲ ساعت حرکت ۱۱ صبح ( پارک شهر )

مسیر رفت: بزرگراه شهید چمران جنوب – دوربرگردان میدان توحید به شمال – خیابان باقر خان بلوار کشاورز شرق- خیابان فلسطین جنوب – میدان فلسطین – خیابان طالقانی شرق – خیابان حافظ جنوب – خیابان بهشت

مسیر برگشت: خیابان بهشت به شرق – خیابان خیام شمال – خیابان امام خمینی (ره) غرب – خیابان اسکندری شمال – خیابان نصرت- میدان توحید شمال – بزرگراه شهید چمران شمال – دوربرگردان حکیم به سمت جنوب  – بوستان گفتگو

مسیر شماره ۲ روز سه شنبه مورخ ۲۳/۷/۹۲ ساعت حرکت ۱۰:۳۰ صبح (برج میلاد )

مسیر رفت: بزرگراه چمران به سمت جنوب – دوربرگردان توحید به سمت شمال – بزرگراه حکیم  به سمت غرب – برج میلاد

مسیر برگشت: بزرگراه حکیم به سمت غرب- بزرگراه شیخ فضل الله نوری به سمت شمال – بزرگراه همت به سمت شرق – بزرگراه چمران به جنوب  – بوستان گفتگو

مسیر شماره ۳ روز چهارشنبه مورخ ۲۴/ ۷ / ۹۲ ساعت حرکت ۱۰:۳۰ صبح ( بوستان لاله ) روز عید سعید قربان

مسیر رفت: خیابان علیالی به سمت غرب – بزرگراه شیخ فضل الله به سمت شمال – بزرگراه همت به سمت شرق – بزرگراه شهید مدرس – میدان هفت تیر – خیابان کریم خان به سمت غرب- بلوار کشاورز به سمت غرب داخل پارک لاله

مسیر برگشت : خیابان کارگر به سمت شمال  – خیابان فاطمی به سمت غرب- بزرگراه چمران به سمت شمال – پل گردان حکیم به جنوب  بزرگراه چمران به سمت جنوب  بوستان گفتگو

مسیر شماره ۴ روز پنج شنبه مورخ ۲۵/ ۷ / ۹۲ ساعت حرکت ۸:۳۰ صبح (پارک پلیس )

مسیر رفت: خیابان علیالی به سمت غرب- خیابان نصر به سمت شمال – بزرگراه حکیم به سمت شرق- بزرگراه چمران به سمت شمال – بزرگراه همت به سمت شرق- زیر پل استخر – بزرگراه همت به سمت غرب – خیابان توحید – پارک پلیس

مسیر برگشت : بزرگراه همت به سمت غرب- بزرگراه چمران به سمت جنوب – پارک گفتگو

مسیر شماره ۵ روز جمعه مورخ ۲۶/۷/۹۲ ساعت حرکت ۱۰ صبح (بوستان ولایت)

مسیر رفت: بزرگراه چمران به سمت جنوب – میدان توحید- میدان جمهوری – بزرگراه نواب به سمت جنوب – بوستان ولایت

مسیر برگشت : بزرگراه تندگویان – دوربرگردان میدان بهمن – تندگویان جنوب – بزرگراه نواب به سمت شمال – خیابان توحید به شمال – بزرگراه چمران به سمت شمال- دوربرگردان حکیم به سمت جنوب – بوستان گفتگو

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری