جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۲
قالیباف: برنامه راهبردی به دنبال تحول در شهر است
شهردار تهران در جریان ارائه گزارش برنامه راهبردی شهرداری تهران به شورای شهر تهران گفت: باید تکلیفمان را روشن کنیم که می‌خواهیم شهر را اداره کنیم و یا به دنبال ...

شهردار تهران در جریان ارائه گزارش برنامه راهبردی شهرداری تهران به شورای شهر تهران گفت: باید تکلیفمان را روشن کنیم که می‌خواهیم شهر را اداره کنیم و یا به دنبال تحول در شهر هستیم.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد باقر قالیباف امروز مهمان یازدهمین جلسه علنی شورای شهر تهران بود تا در مورد برنامه راهبردی شهرداری تهران با اعضای شورای شهر تهران رایزنی داشته باشد.

محمود عسگری آزاد – مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران گزارشی از این برنامه ارائه کرد و در ادامه قالیباف گفت:‌ نگرانی‌های اعضا در مورد این برنامه و برخی قسمت‌ها که به صورت کلی و بدون ارائه جزئیات مطرح شد، قطعا در ادامه و در جریان بررسی در کمیسیون‌ها توضیح داده شده و مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

شهردار تهران اضافه کرد: در واقع آنچه امروز در جلسه شورا ارائه شد فصل اول و کلیاتی از برنامه راهبردی شهر تهران بود که تا کنون نخبگان زیادی در بیرون از شهرداری و در دانشگاه‌ها روی آن کار کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه آنچه در گذشته توسط مدیران شهر و مسئولان مختلف اجرایی شده حتما در آینده مورد توجه ما قرار می‌گیرد و قطعا تجزیه و تحلیلی از آنچه تا به حال به عنوان فرصت و تهدید داشته‌ایم صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: قطعا همانند سایر بخشها اسناد بالادستی مورد توجه این برنامه راهبردی قرار دارد و با همین مشخصات آماده و تحویل شورا شده و به مجلس شورای اسلامی خواهد رفت.

وی با تاکید بر اینکه طرح جامع شهر تهران سند بالادستی این طرح خواهد بود افزود: آغاز بررسی این طرح امروز بود اما امیدواریم در کمیسیون‌ها به اندازه کافی پخته و جمع‌بندی شود و اهداف، اقدامات، راهبردها، سیاست‌ها و فعالیت‌های مورد نظر در آن شکل گیرد و بخشی از برنامه‌ها در تهیه بودجه سال ۹۳ مورد استفاده قرار گیرد.

وی با تاکید بر ایکه بر اساس تجربه هشت ساله می‌گویم که باید از چالش‌های شهر و شهرداری تهران درس بگیریم اظهار کرد: باید با بررسی عیب‌ها و نقص‌ها و نگاه به چالش‌های هشت ساله به صورت راهبردی مشکلات را شناسایی کرده و پیش برویم و ببینیم که آیا می‌خواهیم در افق شهر تهران مدیریت کارفرمایی داشته باشیم یا نه؟ آیا شهرداری می‌خواهد تولید خدمات کند و یا خرید خدمات؟ آیا شهرداری می‌خواهد تصدی‌گری کند یا تولی‌گری داشته باشد؟ و آیا شورا می‌خواهد همانند سالهای گذشته شورای شهرداری باشد یا شورای شهر شود و یا اینکه همانند سوال یکی از دوستان شورایی شهرداری سازمان خدماتی باید باشد و چاله‌های خیابان‌ها را پر کرده و زباله‌های مردم را جمع کند یا نه، فقط مسئول اداره شهر باشد و یا اینکه در شکل ایده آل خود تبدیل به یک دولت محلی شود؟

قالیباف اضافه کرد: اگر غرض از موفقیت ما اداره شهر باشد ما می‌گوییم که در سالهای گذشته موفق بوده‌ایم اما حداقل برای سال‌های آینده این هدف را نداریم و می‌خواهیم در شهر تحول ایجاد کنیم.

وی با اشاره به مدتی که در نیروی انتظامی فعالیت داشته است، گفت: در آن سال‌ها در نیروی انتظامی امنیت را با محور تهدیدمحور بودن یا جامعه محور بودن پیش بردیم و برایمان این سوال مطرح بود که باید فقط خواسته‌های حاکمیت را دنبال کنیم و یا دنبال امنیت مردم هم باشیم.

قالیباف اضافه کرد: نگاه تحولی ما در نیروی انتظامی آشکار نبود اما همه مردم احساس کردند که ما نیروی انتظامی را اداره نکردیم بلکه متحول کردیم. البته آرمانگرایی حرف دیگری است و ما می‌گوییم که به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم.

وی اضافه کرد: در شهرداری تهران هم می‌دانیم با برنامه پنج ساله نمی‌توانیم به دولت محلی برسیم. اما شاید در ۱۰ سال بعد و در برنامه سوم یا چهارم شهرداری تهران به این نقطه نزدیک شویم که دولت محلی شکل بگیرد.

شهردار تهران اضافه کرد: در قانون اساسی نوشته شده که دستگاه‌های دولتی در چارچوب مقررات باید با شوراها و شهرداری‌ها همراهی داشته باشند و آیا در حال چنین اتفاقی می‌افتد؟ شما با این همه تلاش در شورا قانونی را تصویب می‌کنید اما بعد فرمانداری با آن مخالفت می‌کند و در صورت اصرار بر مصوبه به شورای حل اختلاف می‌رود و خلاصه مدت قابل توجهی به همین شکل وقت گرفته می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید در مورد مشکلات مردم و پیشبرد اهداف هم افق شویم گفت: در برخی موارد هم پیش می‌آید که افق مشترکی وجود ندارد و به همین دلیل باید برگردیم و از مسیر دیگری به دنبال اداره خوب مجموعه خودمان باشیم. ممکن است سقف حرکت ما تحول نباشد و یا تحولی محدود باشد اما باید باز هم این روند را به سمت افق مشترک ادامه دهیم.

شهردار تهران اضافه کرد: در دوره شورای قبل اعضا از ما تفریغ بودجه را خواستند و ما هم آوردیم و در آن مشخص شد که هیچ هزینه فاقدی وجود ندارد و کارهایمان فارغ از کم و زیاد بودن در بخش کمی و کیفی منطبق بر برنامه مصوب شورا بوده و این اقدامات از افتخارات ماست که نه از برنامه عقب بوده‌ایم و نه خارج از مصوبات شورا عمل کرده‌ایم. اما آیا این شرایط برای ما کفایت می‌کند و ما فقط بخواهیم شهر را اداره کنیم و یا اینکه ما و شما هر دو به دنبال تحول در شهر هستیم و این را بدانید که در نهایت هرچه شما تصویب کنید ما همان را اجرا می‌کنیم.

شهردار تهران در ادامه تاکید کرد که حرکت به سمت تحول در شهر و رسیدن به دولت‌های محلی همراه با پارلمان‌های محلی همان چیزی است که در برنامه راهبردی شهر تهران مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، اگرچه بخش قابل توجه جلسه امروز شورای شهر به ارائه گزارش برنامه راهبردی شهرداری تهران با حضور شهردار تهران و هفت معاون او اختصاص یافت، اما اعضای شورا از گزارش ارائه شده راضی نبودند و گفتند که در این گزارش کلی گویی شده و در عین حال در زمان مناسب در اختیار اعضا قرار نگرفته تا در مورد آن مطالعه کنند. همچنین اعضا تاکید کردند که در این گزارش ارائه شده صحبتی از روند فعالیت‌ها، برنامه‌های اجرایی و اهداف راهبردی اصلی شهرداری تهران نشده است.

انتهای پیام

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری