جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۲
اولین کمیسیون سلامت، ورزش و جوانان در کشور در شورای اسلامی کرج تشکیل شد
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، به منظور آگاهي شهروندان گرامي از عملكرد يكماهه چهارمين دوره از شوراي اسلامي كرج و آشنايي بيشتر با دكتر باغستاني عضو شوراي اسلامي ...
به گزارش پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، به منظور آگاهی شهروندان گرامی از عملکرد یکماهه چهارمین دوره از شورای اسلامی کرج و آشنایی بیشتر با دکتر باغستانی عضو شورای اسلامی کرج، سردبیر نشریه نظام پزشکی کرج بزرگ، عضو هیئت مدیره نظام پزشکی، کارآفرین برتر، عضو شورای نخبگان شاهد و ایثارگران استان البرز و از ایثارگران و خانواده شهداء گفتگویی از سوی روزنامه جام جم ترتیب داده شده است تا خوانندگان با فعالیت منتخبین این دوره از شورای اسلامی بیشتر آشنا و در جریان نحوه انتخاب شهردار کلانشهر کرج قرار بگیرند. حاصل این مصاحبه اختصاصی را با هم می‌خوانیم:


آقای دکتر باغستانی لطفاً از روند انتخاب شهردار و عملکرد این دوره از شورای اسلامی در مدت کوتاه تشکیل آن برای خوانندگان روزنامه توضیحاتی بیان کنید؟


ضمن عرض سلام و تبریک هفته دفاع‌مقدس به مردم عزیز به خصوص نیروهای ارزشمند ارتش، سپاه و بسیج که نوک حمله دشمن بودند، امیدواریم که بر همه آن ارزش‌ها پایبند باشیم و آنها را احیاء کنیم. به قول فرمایش حضرت امام خمینی (ره): «نگذاریم پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیج وخم‌های زندگی به دست فراموشی سپرده شوند» که متأسفانه این موضوع مغفول مانده و امید است بتوانیم پایبند آن ارزش‌ها بوده و به یادگاران آن سال‌ها بها داده شود. ۲۴ خرداد ماه امسال حماسه بزرگ سیاسی با حضور وسیع مردم شکل گرفت که درصد بسیار بالایی از مشارکت آراء را شاهد بودیم. طبق صحبت بزرگان حماسه اقتصادی نیز خوشبختانه در حال شکل‌گیری است و آثار آن را تا حدی شاهد هستیم و امید آن است کشور  ایران اسلامی واقعا از هر حیث نمونه شود.


در خصوص معیارها و ویژگی‌های شهردار توانمند به چه نتیجه ای رسیدید؟


بعد از انتخابات تا دوازدهم شهریور که به صورت رسمی شوراها کارشان را شروع کردند ۱۷ جلسه غیر رسمی و ۷ جلسه رسمی تشکیل شد. در این فاصله و در این جلسات با کمک دوستان دوره قبل که ۴ نفر از اعضای دوره قبل هستند و انصافا در این موضوع ما را همراهی کردند، هم اطلاعات زیادی کسب کردیم و از تجربیات آنها بهره‌مند شدیم و هم بحث‌های مختلفی از جمله بررسی شاخصه‌های شهردار مناسب را در دستور داشتیم. این که یک شهردار چه ویژگی‌هایی داشته باشد و بتواند انتظارات اعضای شورا را برآورده کند. بحث راجع به کمیسیون‌ها، بحث آئین‌نامه داخلی شورا با توجه به افزایش افراد از ۹ نفر به ۲۱ نفر که می‌طلبید این آئین‌نامه تغییر کند و در این فاصله کارگروه‌هایی برای این موضوعات مشخص شد تا موضوعات مختلف را پیگیری کرده و برای دوازدهم شهریور آماده شود. حتی هیئت رئیسه هم تا حد زیادی مشخص شد


شهردار را چگونه انتخاب کردید، لطفاً این روند را برای خوانندگان روزنامه توضیح دهید:


وقتی به صورت رسمی وارد شورا شدیم قرار شد کسانی که تمایل به تصدی مسئولیت شهرداری را داشتند و شاخصه‌های لازم را دارا بودند از طرف اعضا معرفی شوند و مقرر گردید هر نفر، دو نفر را معرفی کنند. بنابراین یا بعضی افراد کسی را معرفی نکردند و با کسر از افرادی که تکراری بودند مجموعاً ۱۹ نفر معرفی شدند. ۵ نفر از این بزرگواران بنا به دلایل مختلف حضور پیدا نکردند، ۱۴ نفر در صحن حضور یافتند که با ارائه رزومه و سخنرانی و معرفی در واقع برنامه‌های خود را ارائه کردند.

قرار شد از بین ۱۴ نفر ۶ نفر به دور دوم برسند. ۶ نفر بعدی هم انتخاب شدند بعد به دو نفر و در نهایت به انتخاب یک نفر ختم شد. دکتر اصغر نصیری و دکتر ترکاشوند به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و در نهایت دکتر ترکاشوند به عنوان شهردار کلانشهر کرج انتخاب شد.


حکم وی از سوی وزارت کشور صادر شده است؟


نه هنوز، نامه ارسال شده ولی حکم آن صادر نشده است.گاهی استعلام‌ها و کارهای اداری از ده روز تا دو ماه طول می‌کشد.


شهردار از چه زمانی کار خود را آغاز می‌کند؟


هرگاه حکم وی از وزارت کشور بیاید به صورت رسمی می‌توانند کار خود را شروع کنند.


عملکرد و فعالیت شورا را در مدتی که کار خود را رسما آغاز کرده شرح دهید:


در مورد بحث کمیسیون‌ها، اولین شورای شهری که کمیسیون سلامت، ورزش و جوانان را پیگیری کرد، شورای شهر کرج بود. جدیداً غیر از یکی از کلانشهرهای دیگر استان تهران هم کمیسیونی تحت عنوان سلامت و محیط‌زیست مصوب کرد.


تشکیل کمیسیون سلامت، ورزش و جوانان چه ضرورتی داشت و این کمیسیون چه اهدافی را دنبال می‌کند؟


سلامت مقوله بسیار مهم و گسترده‌ای است که هم از بعد جسمی، روحی، هم از لحاظ فردی و و اجتماعی بسیار مهم می‌باشد. اگر به مقوله سلامت به طور دقیق بنگریم ابعاد بسیار عمیقی دارد که شاید در نگاه اول به نظر فقط سلامت جسم بیاید. در حالی که خیلی وقت‌ها می‌شود سلامت به ظاهر بیماری هم نباشد اما فرد از سلامت کامل برخوردار نباشد و همچنین سلامت روحی و روانی و در نگاه کلی‌تر سلامت اجتماعی بسیار مهم است. حتی بحث امنیت، ترافیک، آلودگی هوا، فضای سبز شهری، سیمای زیبای شهری، روی سلامت افراد موثر است.


امروزه سلامت را به عنوان بحث  زیستی- اجتماعی مطرح می‌کنند. یعنی این دو کاملا روی هم تأثیر دارند. اگر جامعه‌ای ایمن یا سالم داشته باشیم روی سلامت فرد موثر است و برعکس اگر افراد سالم باشند یک جامعه سالم را می‌سازند. کمیسیون دیگری به نام مشارکت‌ها و جذب سرمایه‌گذاری را داریم که در کرج کمتر به آن پرداخته شده ولی ظرفیت‌های بسیار زیادی برای توسعه شهر داریم که متاسفانه بودجه عمومی کفاف این موضوعات را نمی‌دهد و باید به جذب سرمایه‌ها روی آورده و بسترسازی کنیم.


این سرمایه گذاری چه در بخش خصوصی چه سرمایه‌های ملی و چه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی باید صورت پذیرد اما در موضوعات مختلف این موضوع مغفول مانده است. ظرفیت‌های بسیار خوبی برای جاده چالوس، ساخت هتل و ایجاد بسترهای مناسب گردشگری داریم که اصلا به آن پرداخته نشده است. خوب است هویت‌ها را احیاء کرده و شکل دهیم. مثلا هویت گردشگری داشته باشیم که سبب رونق گرفتن این بخش می‌شود. موضوع بعدی دریاچه مصنوعی ورودی شهر هست که امید است به نتایج خوبی برسیم.


تا چه زمانی قرار است این دریاچه به بهره‌برداری برسد؟


یک مقدار از کارهای آن انجام شده و واقعا ضرورت آن احساس شده و امیدوارم بتوانیم در این دوره به نتایج خوبی برسیم.


در پایان اگر سخنی از قلم افتاده، بیان کنید:


امید است ما هم برای مردم مفید و اثر‌گذار باشیم. در این شهر نیاز به همکاری همه مردم است، فقط بحث شوراها نیست همه مردمی که در این قضیه دخیل هستند و شهرشان را دوست دارند بیایند پای کار و با تلاش، شهر را شهری آباد و مترقی کنیم.


این هفته روز سالمندان را پیش رو داریم، خوب است از این قشر زحمت‌کش قدردانی کنیم، کسانی که سال‌های سال عمر و جوانی‌شان را برای ما گذاشتند به نوعی تکریم کرده و به آنان احترام بگذاریم. در پایان جا دارد یادی از مرحوم مهندس خوشخو و آقای صادقیان کنیم که در دوره‌های قبل شورا فعالیت و کوشش های فراوان داشتند و به رحمت خدا رفتند. روحشان شاد.

 

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری