جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۲
یک پروژه هم در مشهد با کمبود اعتبارات دولتی تعطیل نشد/ معافیت عوارض زیربناهای غیر مفید

معاون اداری مالی شهردار مشهد با اعلام معافیت پرداخت عوارض زیربناهای غیرمفید، گفت: شهرداری مشهد با وجود عدم کمک های مالی دولت به شهرداری ها در سال ۹۲ حتی اجرای یک پروژه را تعطیل نکرد.

Print Friendly, PDF & Email

ابوالفضل انتظاری ظهر شنبه در نشست خبری معاونت اداری و مالی در محل ساختمان مرکزی شهرداری مشهد اظهار کرد: سال گذشته دولت به خاطر تحریم‌ها نه تنها امکان پرداخت‌ کل هزینه های متعهد شده را پیدا نکرد بلکه تخصیصات ویژه هم برای شهرداری‌ها نداشت اما در مشهد یک پروژه هم تعطیل نشد.

وی با اعلام این خبر که بنا بر طرح تفضیلی که در شورا تصویب شده است، از ساعت ۹ روز شنبه  شهرداری فقط از زیربناهای مفید عوارض دریافت خواهد کرد افزود: زیربناهای غیرمفید از جمله انباری، راه‌پله، نورگیر و … در دریافت عوارض محاسبه نخواهند شد که این موضوع هم به نفع شهروندان است و هم می‌توان گفت در کشور بی‌نظیر است.

وی بیان کرد: طبق هدف‌گذاری هایی که در سال ۹۱ انجام شد باید یک هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان درآمد از بخش عوارض ساختمانی و کدهای مرتبط وصول می‌شد که در نهایت یک هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان به صورت نقدی که شامل ۹۲ درصد کل مبلغ پیش بینی شده بود، وصول شد.

بدهی ۲۳۰۰ میلیارد تومانی ۵۰ دستگاه دولتی

انتظاری اعلام کرد: حدود ۵۰ دستگاه دولتی به شهرداری بدهی دارند که به منظور رسیدگی به پرونده آنها ، ستاد راهبردی در شهرداری تشکیل شده است.

وی با یادآوری این موضوع که در صورت عدم پرداخت بدهی ها طبق قانون شهرداری املاک و مستغلات دستگاه‌های دولتی را در ازای بدهی آن‌ها دریافت می کند افزود: همچنین مجلس به دولت در بودجه سالانه اجازه داده تا با پرداخت از مبلغی که در ردیف بودجه دارد، بدهی شهرداری ها را بپردازد.

انتظاری با اشاره به اینکه در سال جاری با امکان پرداخت غیر حضوری عوارض، این پروسه هم مناسب‌تر و هم آسان تر می‌شود گفت: تفاهم‌نامه پرداخت تسهیلات برای افرادی که باید عوارض پرداخت کنند تمدید شد که در صورت پرداخت عوارض در ۶ ماهه اول، مالکین از تخفیف برخوردار می شوند.

وی افزود: پیشنهاد ما به شورا برای تشویق تخفیف عوارض در ۶ ماهه نخست ۲۰ درصد و در شش ماهه دوم ۱۵ درصد بوده است که هنوز شورا آن را تصویب نکرده است و طبق مصوبه گذشته مالکین در صورت پرداخت در ۶ ماهه نخست سال از ۱۰ درصد تخفیف برخوردارند.

یک پروژه هم تعطیل نشد

انتظاری با تاکید بر این موضوع بیشتر پروژه‌های شهری براساس مدیریت شهری اجرایی شده است تصریح کرد: سال گذشته دولت به خاطر تحریم‌ها نه تنها امکان پرداخت‌ کل هزینه های متعهد شده را پیدا نکرد بلکه تخصیصات ویژه هم برای شهرداری‌ها نداشت.

وی افزود: در همین راستا مدیریت شهری بسیاری از خلاهای مدیریتی دولت را با تکیه بر منابع شهری و با مدیریت آن جبران کرد به طوری که در شهرداری مشهد حتی یک پروژه هم حذف نشد.

انتظاری تاکید کرد: البته دولت در بحث سود اوراق مشارکت پایان سال ۹۱ ، ۲۰ میلیارد تومان به شهرداری مشهد کمک کرد و ۳۰ میلیارد تومان دیگر هم در جریان پرداخت قرار داده است.

کاهش پرداخت عوارض کسب و پیشه

انتظاری بیان کرد: از سال ۸۶ تا کنون در بخش عوارض کسب و پیشه افزایش نداشته ایم  صنوف در پرداخت عوارض شهرداری مشارکت ندارندو در سال ۸۶ کل مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود ه است که در سال ۹۱ به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است.

کاهش تخلفات ساختمانی

انتظاری گفت: مشارکت مردم در پرداخت عوارض افزایش یافته است به طوری که در کمیسیون ماده ۱۰۰ که مربوط به تخلفات ساختمانی می شود درآمد شهرداری از این نقطه که در سال ۸۶ ، هفت درصد بود به کمتر از ۶ درصد در سال ۹۱ رسیده‌ است.

وی ابراز خرسندی کرد که با افزایش اطلاع رسانی شهروندان نیز تخلفات کمتری انجام داده و البته این کاهش تخلفات ناشی از فعالیت خوب پلیس ساختمان نیز بوده است.

افزایش پرداخت عوارض خودرویی

وی بیان کرد: در سال ۹۱ کل مبلغ عوارض خودرو ۸ میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال ۸۶ و آغاز دوره سوم شورا که دو میلیارد و ۳۰۰  میلیون تومان بوده است، افزایش نشان می دهد.

معاون اداری و مالی شهردار مشهد افزود: این افزایش پرداخت عوارض خودرو در مشهد به سبب افزایش تعداد خودرو و همچنین افزایش مشارکت مردم در پرداخت عوارض بوده است.

انتظاری گفت: در بخش عوارض تفکیک اراضی و ورود به محدوده قانونی و همچنین عوارض مازاد ناشی از تراکم نسبت به سال ۸۶ با کاهش روبرو بوده‌ایم .

وی بیان کرد: سهم درآمدی از عوارض تفکیک اراضی و ورود به محدوده قانونی در سال ۹۱ به کمتر از یک درصد از کل درآمدهای نقدی شهرداری و سهم عوارض ناشی از مازاد تراکم به کمتر از سه درصد رسیده است.

انتظاری عنوان کرد: نوسازی پلاک باید سالانه انجام شود که در حال حاضر مالکین ۱۵ هزار پلاک عوارض نوسازی خود را پرداخت نکرده‌اند.

معاون اداری و مالی شهرداری مشهد گفت: برای این دسته برنامه‌ریزی‌های خاص انجام شده است و برای اولین بار در تاریخ شهرداری‌ها عوارض نوسازی و عمران شهرداری از اردیبهشت به دست مالکان خواهد رسید و در صورت عدم پرداخت طبق قانون برق این املاک قطع خواهد شد.

وی در خصوص رقم کلی بدهی ۱۵ هزار پلاک یادآور شد: عوارض نوسازی این پلاک ها بیشتر مربوط به پلاک‌هایی است که عوارض آن‌ها بالاتر از یک میلیون تومان است که با در نظر گرفتن این موضوع در کل حدود ۴۵ میلیارد تومان باید عوارض این پلاک‌ها به شهرداری پرداخت شود.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس