جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۱
فرزادنیا: تشریفات فاز دوم منوریل قم اشکالات قانونی دارد

مدیرکل بازرسی استان قم با اشاره به اینکه مشکلاتی که در مطالعات فاز اول منوریل قم وجود داشته که رفع نشده است، گفت: تشریفات فاز دوم این طرح نیز با اشکالات قانونی همراه است.

Print Friendly, PDF & Email

عباس فرزادنیا در نشست مطبوعاتی که پیش از ظهر یک شنبه در اداره کل بازرسی قم برگزار شد طی سخنانی ضمن تشریح عملکرد سال ۱۳۹۱ این اداره، با اشاره به بازرسی فوق العاده سازمان بازرسی از طرح منوریل قم عنوان کرد: سازمان قطار شهری بدون رفع اشکالاتی که در مطالعات فاز اول این طرح وجود داشت، انجام تشریفات فاز دوم را آغاز کرده است که این تشریفات نیز در حال حاضر دارای مشکلات قانونی است. 

وی در ادامه به پروژه احداث فرودگاه قم اشاره و با بیان اینکه این پروژه نیز با نظارت و بازرسی فوق العاده سازمان بازرسی پیگیری شده است از ضرورت دریافت موافقت اصولی برای احداث این پروژه خبر داد.

خرید و فروش اراضی فرودگاه قم

مدیرکل سازمان بازرسی قم در ادامه در پاسخ به سئوالی پیرامون خرید و فروش اراضی ملی در این پروژه عنوان کرد: طبق قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۲۴ مرداد ۸۹ واگذاری اراضی به سرمایه گذار از ناحیه دولت در قالب اجاره خواهد بود و انتقال قطعی صورت نخواهد پذیرفت.

وی در ادامه تاکید کرد: طی هفته گذشته نشستی با مدیران دستگاه‌های اجرایی متولی نظارت بر این پروژه برگزار شد و عملکرد آنها مورد بررسی قرار گرفت.

یادآور می‌شود: فرودگاه بین المللی قم اولین فرودگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور است که  در ناحیه مرکزی ایران در مسیر جاده قم سلفچگان به فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر قم و در جنوب غربی این شهر در حال احداث است.

فرزادنیا در ادامه از انجام بازرسی برنامه ای پیرامون بررسی نحوه صدور و هزینه کرد اوراق مشارکت در سال ۱۳۹۱ خبر داد و افزود در راستای این بازرسی به شهرداری تاکید شده است تا سریعا نسبت به تعیین تکلیف اصل و سود و جریمه اوراق مزبور با مبادی مرتبط اقدام نمایند تا با توجه به حجم قابل توجه جریمه روزانه عدم بازپرداخت اصل و سود اوراق مزبور نزد بانک عامل؛ از افزایش خسارت به شهرداری جلوگیری شود.

جاده قم – گرمسار آزاد راه می‌شود

وی در ادامه با اشاره به بازرسی هایی که این سازمان از راه های مواصلاتی قم انجام داده به جاده قم – گرمسار اشاره و ابراز داشت: با توجه به تلفات جانی و مالی این جاده و تهیه گزارش از سوی سازمان بازرسی، وزارت راه و شهرسازی ملزم شده است که این مسیر را به آزاد راه چهار خطه تبدیل کند.

مدیرکل بازرسی قم در عین حال تاکید کرد: مشکلاتی که برای این جاده مطرح شده تا حدودی صحت داشته که این اشکالات با راه اندازی باند جدید مرتفع خواهد شد.

یادآور می‌شود جاده قم – گرمساز از جمله جاده های ناایمن است که از بدو افتتاح انتقادهای فراوانی بر آن صورت گرفته و این جاده نیز تلفات زیادی را به همراه داشته است.

در ادامه این جلسه فرزدادنیا به تشریح علمکرد سازمان بازرسی قم پرداخت و عنوان کرد: این سازمان در انجام وظایف خود سه نوع بازرسی را در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه شکایت‌ها و اعلامیه‌های مردمی موجب ورود سازمان بازرسی به دستگاه‌ها و ادارات دولتی می‌شود عنوان کرد: بازرسی‌های برنامه‌ای و فوق العاده نیز از انواع دیگر بازرسی‌های است که به موجب آن سازمان بازرسی نظارت و بازرسی از دستگاه‌های دولتی و وابسته به دولت را آغاز می‌کند.

مدیرکل سازمان بازرسی قم ابراز داشت: طی سالجاری ۳۸۷ مورد پرونده متعاقب شکایت و اعلامیه های مردمی تشکیل شده است.

وی در ادامه به برخی از نظارت های برنامه ای این سازمان  اشاره و با بیان اینکه این نوع نظارت بعد از طی یک مراحل قانونی ابلاغ و سازمان بازرسی موظف به انجام آن می شود، نظارت بر عملکرد کمیته اعتباری بانکها، بررسی نحوه خدمات و تکریم ارباب رجوع در دستگاهها، نظارت بر شرکت آب منطقه ای قم در آبرسانی از سرشاخه های دز، بررسی عملکرد مدیریت شعب بیمه ایران در قم و بررسی عملکرد ثبت اسناد و املاک استان را از جمله این نظارت ها نام برد.

فرزادنیا همچنین بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی مرتبط با فرودگاه قم و تاسیسات گردشگری آن و همچنین ورود به فاز دوم منوریل را از جمله نظارت های فوق العاده این سازمان نام برد که حاکی از اهمیت بالای این دو پروژه در استان قم است.

مدیرکل سازمان بازرسی قم همچنین به ورود این سازمان در نظارت بر معاملات دولتی اشاره و با بیان اینکه ۱۱۷۲ فقره معامله دولتی از قبیل مزایده و مناقصه در سال جاری به اداره کل بازرسی استان قم ابلاغ شده که از این تعداد بازرسان در ۹۹۸ مورد حضور فیزیکی جدی داشته اند.

وی در ادامه ابراز داشت: پیرو بازرسی‌هایی که با شکایت‌ها و اعلامیه‌های مردمی صورت گرفته، ۸۰۰ مورد پیشنهاد  اصلاحی به دستگاه های ابلاغ شده که یک دوم آن توسط دستگاه ها تاکنون اجرا شده است.

فرزادنیا با بیان اینکه برخی از پرونده ها در هیئت های رسیدگی به تخلفات در حال پیگیری است گفت: ۳۷ پرونده در این هیئت ها در حال رسیدگی و در ۱۲ مورد نیز رسیدگی به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۱ نیز تخلفات منجر به معرفی افراد برای تعقیب به دادسرای عمومی و انقلاب شده که تاکنون در پنج مورد رسیدگی پایان یافته و پنج مورد نیز در حال رسیدگی است.

مدیرکل سازمان بازرسی قم تشکیل شورای دستگاه های نظارتی در استان را از دست آوردهای مهم اخیر عنوان و بیان کرد: با تشکیل این شورا از موازی کاری دستگاه های نظارتی جلوگیری خواهد شد و این شورا در سال جاری در استان با ۱۳ جلسه برگزار شده ۷۶ مصوبه داشته است.

وی همچنین از ۱۰۰ مورد بازرسی سرزده این اداره کل برای نظارت بر نحوه و عملکرد دستگاه ها در طرح تکریم ارباب رجوع خبر داد./مهر

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس