جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۱
خداحافظی با شیرابه‌های پایتخت با تفکیک زباله‌های خشک‌ و ‌تر
نزديک به نيم قرن است که شهر تهران با بوي شيرابه‌ حاصل از زباله‌هاي‌تر دست و پنچه نرم مي‌کند، زباله‌هايي که در صورت تفکيک ديگر شيرابه‌اي را توليد نخواهند کرد. ...

نزدیک به نیم قرن است که شهر تهران با بوی شیرابه‌ حاصل از زباله‌های‌تر دست و پنچه نرم می‌کند، زباله‌هایی که در صورت تفکیک دیگر شیرابه‌ای را تولید نخواهند کرد. شیرابه‌هایی که حاصل از تولید روزانه زباله است با افتتاح تصفیه‌خانه کهریزک پردازش خواهند شد تا در چرخه فضای‌سبز مورد استفاده قرار گیرد تا برای همیشه پایتخت با این شیرابه‌ها خداحافظی کند.

مجتبی‌عبداللهی، معاون خدمات‌شهری شهرداری‌تهران با اشاره به تولید زباله در شهر تهران گفت: روزانه ۷تا ۸هزار تن زباله در تهران تولید می‌شود، که باید در بحث شیرابه زباله، فرهنگ‌سازی در زمینه تفکیک زباله‌تر و زباله‌خشک از درب منازل صورت گیرد تا بحث شیرابه‌ها برای همیشه تمام شود.

وی با اشاره به میزان سرانه زباله تولیدی در دنیا تصریح کرد: میزان تولید زباله در جهان ۴۵۰ تا ۵۰۰گرم در روز برای هر فرد است، ولی در کشور ما به ۸۰۰گرم تا یک‌کیلو می‌رسد، به گونه‌ای که اگر هر خانواده در طول یک روز، زباله کمتری تولید کند، نتایج خوبی را مشاهده می‌کنیم.

معاون خدمات ‌شهری شهرداری ‌تهران با اشاره ساخت تصفیه‌خانه‌ای برای زباله در شهرتهران ‌افزود: زباله شهرتهران در طول ۵۰سال گذشته به کهریزک انتقال پیدا می‌کرده است که در نتیجه تاکنون شیرابه زیادی نیز تولید شده است. در حال حاضر توانایی تفکیک زباله در کارخانه کهریزک به ۸ تا ۹هزار تن رسیده است، به گونه‌ای که هیچ زباله‌ای را بدون پردازش دفن نمی‌کنیم. از سوی دیگر شیرابه حاصل از زباله‌ها با بارش باران و برف حجم بیشتری نیز پیدا می‌کند. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌ها در تفکیک زباله‌ها، زباله‌تر را تبدیل به کمپوست می‌کنیم که در زمین‌های کشاورزی و فضای‌سبز مورد استفاده قرار گیرد.

عبداللهی با اشاره به افتتاح آزمایشی تصفیه‌خانه کهریزک در آرادکوه گفت: این تصفیه‌خانه با گنجایش ۱۴۰۰مترمکعب تصفیه آب به بهره‌برداری رسید که شیرابه‌ها طی فرآیندی در مخازن، تبدیل به آب تصفیه شده شوند تا در فضای‌سبز کهریزک مورد استفاده قرار گیرند و از لجن‌های شیرابه‌ها نیز کمپوست تهیه ‌شود. گفتنی است این پروژه با همکاری دانشگاه‌تهران انجام پذیرفته و تنها تصفیه‌خانه‌ای در خاورمیانه است که در ۲۱حوضچه در زمینی به مساحت ۳هکتار و با هزینه‌ای بالغ بر ۸میلیارد تومان ساخته شده است.معاون خدمات‌شهری شهرداری‌تهران تصریح کرد: آب شیرابه حاصل از زباله‌تر در تمام دنیا وجود دارد و موضوعی مختص به شهرتهران نیست، به گونه‌ای که در استان‌های دیگر نیز با این معضل روبرو هستیم.

وی همچنین درباره کارخانه تولید برق از زباله خاطرنشان ‌کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که داشته‌ایم ولی تاکنون قطعات مورد نیاز در این کارخانه را تامین کرده‌ایم، به طریقی که توانایی تولید ۲مگاوات برق از ۳۰۰تن زباله را در روز داریم. همچنین می‌توانیم الکتریسیته تولیدی از زباله را در وزارت نیرو نیز به فروش ‌رسانیم. معاون خدمات ‌شهری شهرداری‌تهران ادامه داد: تا اردیبهشت‌ماه سال۹۲ کارخانه سوزاندن زباله‌خشک در کهریزک را با تولید ۲مگاوات برق در فاز اول با ۲۰۰تا۳۰۰تن زباله در دستور کار قرار داده‌ایم، به گونه‌ای که قطعات تولیدی را از کشور چین تامین کرده‌ایم و این موضوع را می‌توان انقلابی در کشور عنوان کرد. معاون خدمات ‌شهری شهرداری‌تهران درباره افتتاح کارخانه کهریزک افزود: در شهرتهران روزانه ۷هزارتن زباله تولید می‌شود و کارخانه تصفیه شیرابه کهریزک با ظرفیت تبدیل شیرآبه به آب زباله- طی فرایندی ۲۵ تا ۳۰ روزه- به طور آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس